Miateczko South Park - 300. odcinek serialu zakazany w Chinach

Jubileuszowy odcinek Miasteczka South Park zaszedł za skórę chińskiemu rządowi. Skończyło się to jego zakazaniem w Państwie Środka.

Jubileuszowy odcinek Miasteczka South Park zaszedł za skórę chińskiemu rządowi. Skończyło się to jego zakazaniem w Państwie Środka.

Norbert Zaskórski

Norbert Zaskórski

300. odcinek serialu Miasteczko South Park nosi tytuł Band In China i nawiązuje między innymi do sposobu w jaki Hollywood stara się w swoich produkcjach przejść przez sito chińskiego cenzora dostosowując materiał. W jednym z wątków Randy, który sprzedaje marihuanę w Chinach zostaje zatrzymany i wtrącony do obozu. Potem wypowiada słowa Fuck the Chinese government (co raczej nie trzeba tłumaczyć). Z tego powodu odcinek został zakazany w Państwie Środka oraz usuwany, w niektórych przypadkach nawet z całymi poprzednimi sezonami serialu, z różnych fanowskich for, chińskich serwisów streamingowych oraz portali społecznościowych.

Twórcy produkcji, Trey Parker i Matt Stone, złożyli na Twitterze fałszywe przeprosiny, w których sarkastycznie napisali, że podobnie jak w NBA ich domy i serca są otwarte dla chińskich cenzorów i podobnie jak oni kochają bardziej pieniądze niż wolność i demokrację. Jest to nawiązanie do sytuacji, w której chiński nadawca krajowy, CCTV, ogłosił, że nie będzie emitować przedsezonowych gier NBA w Shenzhen po tym, jak dyrektor jednego z zespołów opublikował tweet wspierający opowiadających się za demokracją protestujących w Hongkongu. Poniżej pełen wpis Parkera i Stone'a.

 

Źródło: deadline.com/zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV