Napoleon Ridleya Scotta "pluje w twarz Francuzom". Tak twierdzą francuscy historycy
Napoleon od Ridleya Scotta to jedna z najgorzej ocenianych premier we Francji w tym roku. Historycy podają możliwe przyczyny porażki produkcji historycznej i wskazują na różne nieścisłości.
Napoleon od Ridleya Scotta to jedna z najgorzej ocenianych premier we Francji w tym roku. Historycy podają możliwe przyczyny porażki produkcji historycznej i wskazują na różne nieścisłości.
Napoleon to nowa produkcja historyczna stworzona przez Ridleya Scotta. W tytułową rolę wciela się Joaquin Phoenix. Film określany był mianem wysokobudżetowej, historycznej superprodukcji, która miała pokazać ikoniczną postać w nowym świetle. Projekt Scotta nie spotkał się jednak z pochlebnymi opiniami - w serwisie Rotten Tomatoes jest uważany za "zgniły" zarówno przez krytyków jak i widzów, którzy ocenili produkcję na kolejno 59% i 58%. Jeszcze gorzej wygląda to we Francji, gdzie w serwisie Allociné film ma średnią ocenę na poziomie 2.3/5.
Mimo tego kina we Francji zostały wypełnione przy premierze. W ciągu dwóch tygodni udało mu się sprzedać 1.15 miliona biletów, co jest jednym z lepszych wyników jeśli chodzi o filmy tego reżysera we Francji. Eric Marti z Comscore, czyli amerykańskiej firmy odpowiedzialnej za pomiar i analizę danych statystycznych, stwierdził, że mimo złego odbioru wśród publiczności, Napoleon we Francji osiągnie sprzedaż biletów w wysokości od 1.6 miliona do 1.8 miliona. Byłby wtedy na podobnym poziomie co Prometeusz i zajmował drugie miejsce po Marsjaninie.
Napoleon - historycy oceniają nieścisłości
Felietonista Romain Marsily i historyk Patrice Gueniffey wypowiedzieli się w sprawie nieścisłości historycznych i powodów, przez które Napoleon mimo wszystko zarobił duże pieniądze. Gueniffey powiedział:
Gueniffey podkreśla, że nie ma nic przeciwko odejściu od niektórych faktów i wskazuje tu na Amadeusza Miloša Forman. Podkreśla jednak, że w nowym filmie Ridleya Scotta "wszystko jest nie tak", zaczynając od wieku postaci; Napoleon miał 35 lat w chwili koronacji, a jest grany przez 49 letniego Phoenixa:
Później wskazał na różnicę wieku między Napoleonem a Józefiną, która była od niego 6 lat starsza. Podkreślił, że to była "duża sprawa" w tamtych czasach i porównał ją do relacji prezydenta Francji Emmanuela Macrona z jego żoną. W filmie z kolei Józefina została zagrana przez 14 lat młodszą od Phoenixa Vanessę Kirby.
W dalszej części skupił się na istotniejszych nieścisłościach, które film przedstawił:
Romain Marsily kontynuował krytykę:
Marsily mocno krytykuje decyzje o pominięciu wątku przywrócenia niewolnictwa przez Napoleona:
Obaj eksperci w dalszych częściach swoich wypowiedzi wskazali też na to, że film nie pokazał pozytywnego wpływu jaki na społeczeństwo miał Kodeks Napoleona. Marsily nazywa ekranowego Napoleona z wersji Scotta "kompletnym idiotą" i nie ma pojęcia, w jaki sposób ktoś tak przedstawiony jak w tym filmie mógł dojść do takiej władzy, co nie zgadza się z tym jak inteligentnym człowiekiem był Bonaparte w rzeczywistości, nawet bez arystokratycznego pochodzenia. Józefina nazwana jest przez nich "światłą kobietą", która w filmie została sprowadzona do damy, która "kolekcjonowała kochanków". Marsily otwarcie powiedział, że scena z piramidami mu nie przeszkadzała, ale kiedy Napoleon został pokazany podczas ucieczki z wygnania celem ponownego spotkania Józefiny, było to dla niego groteskowe, ponieważ: "ona nie żyła już od kilku miesięcy, kiedy wyszedł."
Na koniec Gueniffey stwierdził:
Źródło: variety.com
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat