Repertuar kin Nowość Program TV

Naukowcy opracowali algorytm, który ożywia zdjęcia

Zespół z University of Washington opracował algorytm, który po przeanalizowaniu zdjęcia bądź rysunku wprawi w ruch postać, która się na nich znajduje.

Doktorant Chung-Yi Weng wraz z grupą znajomych stworzył fascynujące oprogramowanie. Ich Photo Wake-Up potrafi animować postaci ze zdjęcia bądź rysunku z niezwykłą precyzją, dobrze uzupełniając tło za obiektem wprawionym w ruch. Naukowcy wierzą, że dzięki temu narzędziu będzie można tchnąć nowe życie w fotografie, a także w prosty sposób tworzyć wirtualne awatary.

W pierwszej fazie Photo Wake-Up analizuje obraz i wyszukuje na nim osób, które nadawałyby się do animowania. Następnie na podstawie dwuwymiarowego wizerunku tworzy trójwymiarowy model postaci. Na obecnym etapie rozwoju algorytm potrafi imitować wychodzenie osoby z kadru, bieganie, siadanie oraz skakanie. Poniższy film prezentuje efekt pracy tego programu:

Nie jest to pierwszy algorytm tego typu, ale zdecydowanie jeden z najlepszych. Świetnie rozpoznaje sylwetki, zarówno te o typowo ludzkich kształtach, jak i bardziej abstrakcyjne. Bez problemu poradził sobie z ożywieniem koszykarza Stephena Curry’ego, Iron Mana a nawet jednego z dzieł Picasso. Kluczem do sukcesu okazało się nowe podejście do mechanizmów identyfikacji postaci: oprogramowanie nie rozpoznaje samej sylwetki, lecz poszczególne części ciała. Dzięki temu jest w stanie precyzyjniej animować ruch rąk, nóg czy głowy. Co więcej, algorytm można uruchomić również w rzeczywistości rozszerzonej, aby np. ożywić obrazy w galerii sztuki.

Mimo iż to nie jest gotowe, komercyjne rozwiązanie, już na tym etapie rozwoju wygląda świetnie. Być może za kilka lat dzięki niemu oglądanie obrazów nabierze nowej głębi.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: YouTube

Najlepsze z 24h

Michał Kujawiński
spoilery
-

MCU – powrót postaci i zaskakujące…

Przy okazji tegorocznej odsłony MCU, filmu Avengers: Endgame, powstają nowe produkty okolicznościowe promujące film. Tym…

Piotr Piskozub
-

Niezrealizowane filmy o herosach – jedne…

Wiedzieliście, że Bob Hoskins mógł wcielić się w Wolverine'a? Poznajcie najciekawsze projekty superbohaterskie, które nie…

Piotr Piskozub
-

Kapitan Marvel – to nie Szatan…

W sieci pojawiły się nowe materiały z kolejnej odsłony MCU, filmu Kapitan Marvel - na…

Adam Siennica
-

Złote Maliny 2019: Nominacje. Oto najgorsze…

Złote Maliny 2019 to nagroda dla najgorszych filmów 2018 roku. Ogłoszono nominacje.

Piotr Piskozub
-

Arrow – nowa wersja Suicide Squad…

Wiele wskazuje na to, że już niebawem w Arrow zobaczymy kolejną wersję Suicide Squad -…

Dawid Muszyński
-

Glass – recenzja filmu

Przy okazji premiery Split M. Night Shyamalan zaskoczył nas informacją, że buduje swoje uniwersum superbohaterów.…

Ocena recenzenta:
5

Co o tym sądzisz?