Repertuar kin Nowość Program TV

Naukowcy opracowali algorytm, który ożywia zdjęcia

Zespół z University of Washington opracował algorytm, który po przeanalizowaniu zdjęcia bądź rysunku wprawi w ruch postać, która się na nich znajduje.

Doktorant Chung-Yi Weng wraz z grupą znajomych stworzył fascynujące oprogramowanie. Ich Photo Wake-Up potrafi animować postaci ze zdjęcia bądź rysunku z niezwykłą precyzją, dobrze uzupełniając tło za obiektem wprawionym w ruch. Naukowcy wierzą, że dzięki temu narzędziu będzie można tchnąć nowe życie w fotografie, a także w prosty sposób tworzyć wirtualne awatary.

W pierwszej fazie Photo Wake-Up analizuje obraz i wyszukuje na nim osób, które nadawałyby się do animowania. Następnie na podstawie dwuwymiarowego wizerunku tworzy trójwymiarowy model postaci. Na obecnym etapie rozwoju algorytm potrafi imitować wychodzenie osoby z kadru, bieganie, siadanie oraz skakanie. Poniższy film prezentuje efekt pracy tego programu:

Nie jest to pierwszy algorytm tego typu, ale zdecydowanie jeden z najlepszych. Świetnie rozpoznaje sylwetki, zarówno te o typowo ludzkich kształtach, jak i bardziej abstrakcyjne. Bez problemu poradził sobie z ożywieniem koszykarza Stephena Curry’ego, Iron Mana a nawet jednego z dzieł Picasso. Kluczem do sukcesu okazało się nowe podejście do mechanizmów identyfikacji postaci: oprogramowanie nie rozpoznaje samej sylwetki, lecz poszczególne części ciała. Dzięki temu jest w stanie precyzyjniej animować ruch rąk, nóg czy głowy. Co więcej, algorytm można uruchomić również w rzeczywistości rozszerzonej, aby np. ożywić obrazy w galerii sztuki.

Mimo iż to nie jest gotowe, komercyjne rozwiązanie, już na tym etapie rozwoju wygląda świetnie. Być może za kilka lat dzięki niemu oglądanie obrazów nabierze nowej głębi.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: YouTube

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zdjęcia zabawek…

Do sieci trafiły kolejne materiały promujące Avengers: Koniec gry. Premiera w kwietniu.

Michalina Reda
-

Gra o tron – buty Adidasa…

Adidas wypuścił na amerykański rynek serię butów inspirowanych serialem Gra o tron. Zobaczcie oficjalne zdjęcia.

Michalina Reda
-

Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy…

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze -…

Adam Siennica
-

The Walking Dead – będzie zaskoczenie…

Oficjalny Twitter The Walking Dead wrzucił zapowiedź odcinka, nawiązując do kultowego wydarzenia z serialu Gra…

Michalina Reda
-

Hellboy – dlaczego powstał reboot? Nowe…

Hellboy to nadchodzący film z Davidem Harbourem w roli głównej. Dziennikarze portalu Comicbook byli na…

Michalina Reda
-

Fan Gwiezdnych Wojen ma protezę inspirowaną…

Mark Hamill osobiście pogratulował na Twitterze nastolatkowi, który pochwalił się sztuczną bioniczną ręką inspirowaną BB-8.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.