W wieku 81 lat po ciężkiej chorobie zmarł w Warszawie Władysław Ślesicki, reżyser filmowy i scenarzysta. W latach 50. i 60. był jednym z czołowych twórców polskiego dokumentu. Widzowie zapamiętają go przede wszystkim jako twórcę ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy", nakręconej w 1973 roku.
Najważniejsze filmy w dorobku Władysława Ślesickiego to m.in. "Gdzie diabeł mówi dobranoc" (nakręcony 1956 roku wspólnie z Kazimierzem Karabaszem), "Wśród ludzi" (1960), "Płyną trawy" (1962), "Zanim opadną liście" (1964) czy "Rodzina człowiecza" (1966).
Władysław Ślesicki urodził się 5 stycznia 1927 roku. W czasie okupacji hitlerowskiej należał do Szarych Szeregów, był też żołnierzem AK. Po wojnie rozpoczął studia w Warszawie, a następnie w Łodzi. W 1955 roku ukończył Wydział Reżyserii w łódzkiej PWSFTViT, a po studiach zaczął pracować w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. To tam realizawał swoje dokumenty, z których wiele było nagradzanych w kraju i za granicą. Filmy dokumentalne Ślesickiego ukazywały często ścisłe powiązanie człowieka z przyrodą jako jego naturalnym środowiskiem. Motyw ten powtarzał się również w obrazach fabularnych reżysera, m.in. "Śpiewach po rosie" i serialu telewizyjnym "Lato leśnych ludzi".
Jako reżyser filmów fabularnych zadebiutował w 1968 roku obrazem "Ruchome piaski". Jednak największą popularność przyniosła mu powstała
pięć lat później ekranizacja książki "W pustyni i w puszczy". Film obejrzało w Polsce aż 30 milionów widzów.
O filmach Ślesickiego pisano jako pełnych swoistej poezji, gdzie narracja podporządkowana jest emocjom.
Filmy Władysława Ślesickiego nagradzane były na licznych festiwalach zagranicznych, m.in. w Wenecji, gdzie zdobył Grand Prix i Złotego Lwa św. Marka, Cordobie, Buenos Aires, Bergamo, Guadalajarze, Oberhausen, Krakowie.
W 1969 roku otrzymał nagrodę indywidualną II stopnia Ministra Kultury i Sztuki, a w roku 1976 odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W ubiegłym roku otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitny wkład w rozwój polskiej kinematografii.
Źródło: dziennik.pl
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1987, kończy 37 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1978, kończy 46 lat