Repertuar kin Nowość Program TV

ONZ twierdzi, że internet stanie się powszechny dopiero w 2050 roku

Specjaliści zajmujący się rozwojem internetu twierdzą, że do jego upowszechnienia potrzeba jeszcze około 30 lat. Podłączenie kolejnych komputerów do sieci może okazać się problematyczne.

Deus Ex: Rozłam Ludzkości, Neuromancer i Altered Carbon mogą różnić się pod względem fabuły, konstrukcji świata przedstawionego czy sposobu jego prezentacji. Ale dzieła z gatunku cyberpunku zazwyczaj mają jeden wspólny składnik: rozgrywają się w rzeczywistości, w której dostęp do internetu jest niemal nieograniczony. My nie mamy tyle szczęścia. Nie tylko daleko nam do wkroczenia w erę cyberpunka, żyjemy w świecie, w którym jedynie połowa społeczeństwa może korzystać z internetu.

Mimo iż w 2016 roku przedstawiciele ONZ uznali, że dostęp do internetu jest jednym z praw człowieka, prawo to wciąż ma bardzo ograniczony zasięg działania. Według danych opublikowanych przez Web Foundation, dopiero w grudniu ubiegłego roku udało się rozszerzyć infrastrukturę telekomunikacyjną na tyle, aby dostęp do sieci zyskało 50% mieszkańców naszej planety. Zgodnie z ustaleniami ONZ o powszechnym dostępnie do internetu można mówić wtedy, kiedy 90% populacji będzie mogła z niego korzystać. Sonia Jorge, dyrektor wykonawcza Alliance for Affordable Internet, organizacji zajmującej się upowszechnianiem internetu, stwierdziła na łamach dziennika The Guardian, że nie uda nam się osiągnąć tak wysokiego wskaźnika wcześniej niż za 30 lat. W ostatnich latach zauważono bowiem spowolnienie rozwoju infrastruktury internetowej w krajach, gdzie dostęp do sieci jest ograniczony. Problemem może okazać się już nie tylko podłączenie do internetu 90% populacji, ale i osiągnięcie progu 70%.

Według Kristin Houser z serwisu Futurism problem ten można rozwiązać wykorzystując infrastrukturę alternatywną, np. poprzez stworzenie sieci satelitów internetowych, które będą nieustannie krążyć nad naszymi głowami. Nad takim rozwiązaniem pracuje m.in. SpaceX w ramach programu Starlink. Firma Elona Muska planuje wysłać na orbitę nawet 12 tysięcy mikrosatelitów, które pokryłyby zasięgiem do internetu cały glob.

-
-

Ale Adrian Lovett, prezes World Wide Web Foundation, twierdzi, że nie powinniśmy pokładać zbyt dużych nadziei w takich projektach. Nawet jeśli SpaceX wdroży swój plan w fazę realizacji, nie mamy pewności, czy uda się przekroczyć magiczną granicę 90%.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: Pixabay
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Avengers: Koniec gry to walka o…

Do sieci wyciekły nowe materiały promujące film Avengers: Koniec gry - mamy na nich okazję…

Piotr Piskozub
-

Seksapil to moc? Bohaterki komiksów w…

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego niektóre superbohaterki wyglądają w komiksach tak, jakby balansowały na…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – Kapitan Marvel…

Avengers: Koniec gry trafi do kina za ledwie ponad miesiąc. Napływ informacji powoli zwiększa się,…

Adam Siennica
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

Do końca 9. sezonu The Walking Dead zostały tylko 2 odcinki. Zwiastun i zdjęcia zapowiadają…

Dawid Muszyński
-

Miłość, śmierć i roboty: sezon 1…

David Fincher i Tim Miller przedstawiają zbiór krótkich, niezwiązanych ze sobą animowanych historii. Jak wypada…

Ocena recenzenta:
8
Adam Siennica
-

Pewnego razu… w Hollywood – plakat…

Pewnego razu w Hollywood to najnowszy film w reżyserii Quentina Tarantino. Promocja ruszyła.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.