Repertuar kin Nowość Program TV

ONZ twierdzi, że internet stanie się powszechny dopiero w 2050 roku

Specjaliści zajmujący się rozwojem internetu twierdzą, że do jego upowszechnienia potrzeba jeszcze około 30 lat. Podłączenie kolejnych komputerów do sieci może okazać się problematyczne.

Deus Ex: Rozłam Ludzkości, Neuromancer i Altered Carbon mogą różnić się pod względem fabuły, konstrukcji świata przedstawionego czy sposobu jego prezentacji. Ale dzieła z gatunku cyberpunku zazwyczaj mają jeden wspólny składnik: rozgrywają się w rzeczywistości, w której dostęp do internetu jest niemal nieograniczony. My nie mamy tyle szczęścia. Nie tylko daleko nam do wkroczenia w erę cyberpunka, żyjemy w świecie, w którym jedynie połowa społeczeństwa może korzystać z internetu.

Mimo iż w 2016 roku przedstawiciele ONZ uznali, że dostęp do internetu jest jednym z praw człowieka, prawo to wciąż ma bardzo ograniczony zasięg działania. Według danych opublikowanych przez Web Foundation, dopiero w grudniu ubiegłego roku udało się rozszerzyć infrastrukturę telekomunikacyjną na tyle, aby dostęp do sieci zyskało 50% mieszkańców naszej planety. Zgodnie z ustaleniami ONZ o powszechnym dostępnie do internetu można mówić wtedy, kiedy 90% populacji będzie mogła z niego korzystać. Sonia Jorge, dyrektor wykonawcza Alliance for Affordable Internet, organizacji zajmującej się upowszechnianiem internetu, stwierdziła na łamach dziennika The Guardian, że nie uda nam się osiągnąć tak wysokiego wskaźnika wcześniej niż za 30 lat. W ostatnich latach zauważono bowiem spowolnienie rozwoju infrastruktury internetowej w krajach, gdzie dostęp do sieci jest ograniczony. Problemem może okazać się już nie tylko podłączenie do internetu 90% populacji, ale i osiągnięcie progu 70%.

Według Kristin Houser z serwisu Futurism problem ten można rozwiązać wykorzystując infrastrukturę alternatywną, np. poprzez stworzenie sieci satelitów internetowych, które będą nieustannie krążyć nad naszymi głowami. Nad takim rozwiązaniem pracuje m.in. SpaceX w ramach programu Starlink. Firma Elona Muska planuje wysłać na orbitę nawet 12 tysięcy mikrosatelitów, które pokryłyby zasięgiem do internetu cały glob.

-
-

Ale Adrian Lovett, prezes World Wide Web Foundation, twierdzi, że nie powinniśmy pokładać zbyt dużych nadziei w takich projektach. Nawet jeśli SpaceX wdroży swój plan w fazę realizacji, nie mamy pewności, czy uda się przekroczyć magiczną granicę 90%.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: Pixabay

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

Kapitan Marvel – nowe zdjęcie superbohaterki…

Kapitan Marvel wejdzie na ekrany kin w marcu tego roku, a w sieci pojawiają się…

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny luty. Nowe seriale i filmy na luty 2019 to…

spoilery
-

Arrow: sezon 7, odcinek 10 –…

Po miesięcznej przerwie nasza ulubiona Strzała wróciła na ekrany. Właściwie można powiedzieć, że dwie, ponieważ…

Ocena recenzenta:
3
Adam Siennica
-

Wybrano najbardziej pożądane seriale na świecie.…

Przyznano nagrody dla najbardziej pożądanych seriali na świecie, czyli takich, na których kolejne odcinki widzowie…

Adam Siennica
-

Star Wars Celebration 2019 – oficjalny…

Rusza promocja Star Wars Celebration 2019, czyli imprezy organizowanej przez Lucasfilm dla fanów Gwiezdnych Wojen.

Michalina Reda
-

Supergirl – oto Lex Luthor z…

Lex Luthor pojawi się w serialu Supergirl. Zobaczcie pierwsze zdjęcie bohatera, w którego wciela się…

Co o tym sądzisz?