Piractwo internetowe może napędzać innowacje
Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych opublikował wyniki badań, które sugerują, że piractwo internetowe może motywować producentów oprogramowania do zwiększania budżetów inwestycyjno-rozwojowych.
Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych opublikował wyniki badań, które sugerują, że piractwo internetowe może motywować producentów oprogramowania do zwiększania budżetów inwestycyjno-rozwojowych.
Piractwo internetowe nie ma dobrej prasy wśród twórców i nie powinno to nikogo dziwić. Wszak nielegalna dystrybucja treści objętych prawem autorskich godzi bezpośrednio w zarobki artystów wszelkiej maści. Ale jak sugerują analizy przeprowadzone przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO), branża technologiczna czerpie z niego pewne zyski.
Naukowcy postanowili przyjrzeć się, w jaki sposób upowszechnienie się torrentów wpłynęło na producentów oprogramowania. Jak się okazało, wraz z wejściem tej technologii na rynek deweloperzy najbardziej narażeni na działanie piratów zaczęli wydawać więcej środków na wsparcie działów R&D. A co za tym idzie – wzrosła ich innowacyjność. Przedsiębiorcy dywersyfikowali swoją działalność, aby bronić się przed piratami, chętniej patentowali także nowe rozwiązania oraz znaki towarowe.
Zespół oszacował, że 10-procentowy wzrost piractwa wywołany pojawieniem się torrentów przełożył się na 2,8-procentowy wzrost wydatków na badania i rozwój. Raport nie precyzuje, o jakich konkretnie innowacjach mowa, wspomniano jednak, że na przestrzeni ostatnich lat zauważalnie wzrosło zainteresowanie usługami dostępnymi w modelu subskrypcyjnym. W tym m.in. wśród takich firm jak Microsoft czy Adobe, które od lat bezskutecznie walczyły z dystrybutorami pirackich wersji oprogramowania.
Ale raport nie pozostaje bezkrytyczny wobec nowego modelu dystrybucji treści. Jak zauważają jego autorzy, można dziś dostrzec zjawisko "zmęczenia subskrypcyjnego", które uderza m.in. w branże filmową. Przedstawiciele urzędu ostrzegają, że znaczący wzrost liczby serwisów subskrypcyjnych może ponownie sprowadzić wielu użytkowników na drogę piractwa.
Raport "Software Piracy and IP Management Practices: Strategic Responses to Product-Market Imitation" dostępny jest na stronie USPTO. Jak jednak zauważyła redakcja serwisu TorrentFreak, nie należy traktować go jako oficjalnego stanowiska Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych, a jedynie jako jedno z badań przeprowadzonych przez jego pracowników.
Źródło: TorrentFreak
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1977, kończy 47 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 32 lat