Prawda o Polańskim
Do sprzedaży trafia biografia najbardziej znanego polskiego reżysera. Życie Romana Polańskiego opisuje Paul Werner.
Do sprzedaży trafia biografia najbardziej znanego polskiego reżysera. Życie Romana Polańskiego opisuje Paul Werner.
Życie Romana Polańskiego pełne było niezaprzeczalnie wielkich sukcesów zawodowych, jak choćby trzy Oscary za film Pianista, w tym dla najlepszego reżysera. Nie brakowało w nim jednak również tragedii (śmierć matki w Auschwitz, morderstwo żony), jak i kontrowersji (oskarżenia o seks z nieletnią) - wszystko w książce Polański. Biografia zebrał Paul Werner. Pozycja ta właśnie trafia do sprzedaży.
Poniżej znajdziecie jej okładkę oraz notkę:
[image-browser playlist="577921" suggest=""]
Nowe spojrzenie na życie Romana Polańskiego, które było równie dramatyczne jak jego filmy. Urodził się jako Raymond Thierry Liebling w rodzinie polskich Żydów w Paryżu w 1933 roku. Trzy lata później jego rodzice z powodu trudnej sytuacji finansowej i z obawy przed narastającym w Europie antysemityzmem przeprowadzili się do Krakowa. Podczas wojny zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych (matkę Polańskiego zagazowano w Auschwitz), a Roman od dziewiątego roku życia był zdany tylko na siebie. Ukrywał się przed Niemcami, przenosząc się od jednej polskiej rodziny do drugiej.
Od wczesnego dzieciństwa zafascynowany kinem, w 1955 roku zaczął studiować reżyserię w szkole filmowej w Łodzi. Po sukcesie debiutanckiego "Noża w wodzie" (nominacja do Oscara) wyjechał na Zachód, gdzie w błyskawicznym tempie nakręcił wiele głośnych, obsypanych nagrodami filmów: "Wstręt", "Matnię", "Dziecko Rosemary" czy "Chinatown". Wciąż jednak prześladowały go dramatyczne wydarzenia. W 1969 roku w Los Angeles członkowie komuny Mansona zamordowali jego żonę Sharon Tate, a w 1977 roku w tym samym mieście Polański został oskarżony o gwałt na nieletniej. Uciekł do Paryża, gdzie francuskie obywatelstwo chroni go do dziś przed ekstradycją do USA.
Po długim kryzysie twórczym wrócił do najwyższej formy – w 2002 roku nakręcił "Pianistę", który został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i trzema Oscarami. Także następne filmy Polańskiego – "Autor widmo", "Rzeź" i "Wenus w futrze" – dowiodły jego mistrzostwa.
Źródło: Rebis
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat