PS5 w 2019? Sony zaprzecza. Co już wiemy o nowym PlayStation?

Premiera PS5 jeszcze w 2019 roku? Jeśli ktoś liczył na to, że Sony odpuściło w tym roku targi E3 z powodu zintensyfikowanych przygotowań do jesiennej premiery nowej konsoli, może poczuć się zawiedziony.

Premiera PS5 jeszcze w 2019 roku? Jeśli ktoś liczył na to, że Sony odpuściło w tym roku targi E3 z powodu zintensyfikowanych przygotowań do jesiennej premiery nowej konsoli, może poczuć się zawiedziony.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  PlayStation 5 

Kiedy premiera PS5? 2019 rok na debiut nowej konsoli SONY okazał się bardzo optymistycznym, ale jednocześnie kompletnie nierealnym marzeniem fanów Playstation. SONY ruszyło z oficjalną kampanią promocyjną PS5, a na firmowym blogu producenta pojawiły się nowe istotne informacje. Konsola pojawi się w okresie świątecznym, ale dopiero... za rok. Koniec 2020 - taka data premiery PS5 została potwierdzona przez SONY.

Premiera PS5 i nowego Xboxa razem

Oznacza to, że Playstation 5  może zadebiutować mniej więcej w tym samym okresie co następca Xboxa One. Według zapowiedzi Microsoftu konsola pojawi się na rynku wraz z grą Halo Infinite, a premierę tego tytułu zaplanowano właśnie na koniec przyszłego roku. Szykuje nam się bezpośrednie starcie gigantów świata gamingu!

Rywalizacja SONY i Microsoftu w 2020 będzie znacząca. PlayStation 5 nie będzie jedynie odświeżoną wersją swojej poprzedniczki i wprowadzi rozwiązania, których nie stosowano dotychczas na rynku mainstreamowych konsol telewizyjnych. W pudełku z PS5 znajdziemy nowy kontroler Dualshock 5 wyposażony w system wibracji haptycznych, które zintensyfikują doznania z gry.

Nowy system wsparcia haptycznego nie pracuje jednostajnie, dostosowuje wibracje to tego, co dzieje się na ekranie. Sony zorganizowało ekskluzywny pokaz sprzętu dla członków redakcji WIRED, którzy mogli zapoznać się z działaniem zarówno nowej konsoli, jak i odświeżonych Dualshocków. Według ich relacji wibracje rzeczywiście pogłębiają immersyjność doświadczeń i są w stanie symulować m.in. wrażenie ślizgania się bohatera po oblodzonej powierzchni, bieganie przez trawę czy przedzieranie się przez błoto.

Pady wyposażono także w nowe, adaptacyjne triggery L2/R2. Zastosowana w nich technologia pozwala regulować opór stawiany przez klawisze, dzięki czemu mogą symulować wrażenie naciągania cięciwy w łuku bądź symulować proces przyspieszania samochodów terenowych po twardej nawierzchni.

Zadowoleni będą także miłośnicy fizycznych nośników, gdyż Sony nie rezygnuje z odtwarzacza płyt. Gry na PS5 będą dystrybuowane za pośrednikiem nośników o pojemności 100 GB. A sam odtwarzacz sprawdzi się także w roli odtwarzacza płyt Bluray 4K. Największym wsparciem dla fizycznych nośników będzie zaś dysk SSD, który pozwoli drastycznie skrócić czas załadowywania danych zapisanych w pamięci konsoli.

Co ciekawe, Sony zmieniło także sposób instalowania gier na konsoli. Te nie będą już traktowane jako jeden, wielki zbiór danych, to użytkownik wskaże, jakie elementy zainstalować na dysku. Dzięki temu będziemy mogli np. Zainstalować wyłącznie tryb wieloosobowy, albo tylko kampanię dla jednego gracza. Funkcja ta pozwoli lepiej zarządzać przestrzenią dyskową.

Jeśli zaś chodzi o gry, to dziennikarze WIRED mogli zagrać m.in. w Astro Bot Rescue Mission na PlayStation VR. Tytuł ten miał zaprezentować, jak sprawuje się wspomniany wyżej system haptyczny w kontrolerach Dualshock 5. Oprócz tego Sony przeportowało na nową konsolę Gran Turismo Sport, aby dziennikarze poczuli, w jaki sposób pad wibruje na trasie, a jak po zjechaniu na podłoże. Podobno Dualshock 4 wypada blado przy swoim następcy.

Warto także wspomnieć, o tym, że Sony nie odetnie się od obecnej generacji konsol. Przy okazji ujawnienia przybliżonej daty premiery PS5 firma wspomniała o tym, jakie gry wkrótce trafią na PS4. Posiadacze PlayStation 4 będą mogli zagrać w takie głośne tytuły jak Death Stranding, The Last of Us: Part II czy Ghost of Tsushima. O tytułach tworzonych specjalnie z myśl o PS5 wiemy na razie niezbyt wiele - podobno zespół Bluepoint Games pracuje nad jakimś 

PS5: data premiery, specyfikacja, cena, gry 

Źródło: Sony, Wired

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

John Turturro

John Turturro

ur. 1957, kończy 63 lat

Ali Larter

Ali Larter

ur. 1976, kończy 44 lat

Robert Sean Leonard

Robert Sean Leonard

ur. 1969, kończy 51 lat

Bernadette Peters

Bernadette Peters

ur. 1948, kończy 72 lat

Wojciech Paszkowski

Wojciech Paszkowski

ur. 1960, kończy 60 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV