Przeczytaj w weekend

Sztuczna inteligencja stworzyła własne Pokémony

Sztuczna inteligencja jest tym lepsza, im sprawniej radzi sobie z procesami twórczymi. Jedna z nich zrobiła kolejny krok na drodze do usamodzielnienia się - zaprojektowała własne Pokémony.

Sztuczna inteligencja jest tym lepsza, im sprawniej radzi sobie z procesami twórczymi. Jedna z nich zrobiła kolejny krok na drodze do usamodzielnienia się - zaprojektowała własne Pokémony.

Jeden z użytkowników Twittera, Michael Friesen, stwierdził, że współczesne systemy inteligentne powinny przydać się nie tylko do tworzenia wizerunków ludzi, którzy nigdy nie istnieli. Równie dobrze można wykorzystać je w znacznie ciekawszym celu. Na przykład do opracowania nowej generacji kieszonkowych potworków, które powstaną w "umyśle" maszyny.

Aby zrealizować swój cel, Friesen skorzystał z generatywnej sieci kontradyktoryjnej (GAN). Technologia ta wykorzystuje metodę uczenia maszynowego do projektowania najróżniejszych obrazów w oparciu o analizę materiałów wzorcowych. Friesen sięgnął po sieć neuronową StyleGAN  zaprojektowaną przez inżynierów z firmy NVIDIA, której kod źródłowy na początku roku został udostępniony szerokiej publiczności na licencji open source.

Oto jak prezentują się Pokémony autorstwa sztucznej inteligencji:

Być może nowa linia kieszonkowych stworków wygląda dość osobliwie, ale swoją stylistyką jawnie nawiązuje do klasycznych Pokémonów. Ale nie jest to jedyny projekt bazujących na technologii GAN.

W tym roku głośno było m.in. o projekcie ThisPersonDoesNotExist, czyli generatorze hiperrealistycznych twarzy oraz o podobnie brzmiącym narzędziu ThisCatDoesNotExist.com, które - jak sama nazwa wskazuje - wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia zdjęć kotów. Dość dziwnych kotów, dodajmy. O krok dalej poszli japońscy naukowcy z Uniwersytetu Kioto, którzy dzięki GAN stworzyli algorytm do generowania sylwetek całego człowieka. Efekty pracy ich oprogramowania można prześledzić na poniższym materiale:

Źródło: Futurism / Zdjęcie: Twitter, @MichaelFriese10

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV