Teleskop Webba pokazuje najstarsze i najdalsze galaktyki znane ludzkości. Jest oficjalne potwierdzenie!
Teleskop Jamesa Webba pokazał światło najstarszych i zarazem najodleglejszych galaktyk, które widziała ludzkość - mamy już oficjalne potwierdzenie w tej sprawie.
Teleskop Jamesa Webba pokazał światło najstarszych i zarazem najodleglejszych galaktyk, które widziała ludzkość - mamy już oficjalne potwierdzenie w tej sprawie.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zgodnie z oczekiwaniami pobił wszelkie dotychczasowe rekordy i dostrzegł najdalej położone i jednocześnie najstarsze galaktyki, które jak do tej pory widziała ludzkość. Dość powiedzieć, że światło tych obiektów wędrowało w kierunku Ziemi aż 13,4 mld lat - rzeczone galaktyki powstały więc nawet wcześniej niż 400 mln po Wielkim Wybuchu, kiedy wszechświat miał zaledwie 2% swojego obecnego wieku.
Oficjalne potwierdzenie takiego obrotu spraw zawdzięczamy 80 naukowcom z 10 krajów, pracującym w ramach projektu JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES). Wykorzystali oni dwa instrumenty obserwatorium, kamerę bliskiej podczerwieni (NIRCam) i spektograf bliskiej podczerwieni (NIRSpec), aby ustalić prędkość, z jaką galaktyki oddalają się od Webba (przesunięcie ku czerwieni), oraz określić ich skład chemiczny. Przedmiotem analizy stał się obszar wewnątrz i wokół Ultragłębokiego Pola Kosmicznego Teleskopu Hubble'a - słynnego zdjęcia zrobionego na przełomie 2003 i 2004 roku, przedstawiającego niewielki wycinek nieba w gwiazdozbiorze Pieca.
Naukowcy skupieni wokół JADES badali spektroskopowo słabe światło przeszło 250 galaktyk, ostatecznie odkrywając 4 najstarsze z nich. Ich przesunięcie ku czerwieni wynosi kolejno: 10,38, 11,58, 12,63 oraz aż 13,2 - oznacza to, że ostatni z obiektów istniał już 330 mln lat po Wielkim Wybuchu, a siłą rzeczy musiał powstać jeszcze wcześniej.
Teleskop Webba - zdjęcie najstarszych i najodleglejszych galaktyk
Jest niemal pewne, że powyższy rekord zostanie pobity. Astronomowie z JADES znaleźli bowiem kilka innych kandydatek, których przesunięcie ku czerwieni ma być nawet większe niż 13,2 - na razie nie zdołano jednak tego oficjalnie potwierdzić w trakcie badań spektroskopowych.
W 2023 roku teleskop Webba będzie kontynuował badania w zakresie najstarszych i najodleglejszych galaktyk. Najpierw skupi się na ikonicznym Głębokim Polu Hubble'a, by później powrócić do Ultragłębokiego Pola Hubble'a.
Źródło: NASA
naEKRANIE Poleca
ReklamaDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1971, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 33 lat
ur. 1973, kończy 52 lat