Valve zapłaciło 20 000 dolarów za wskazanie błędu, który generował darmowe kody na gry

Valve mogło stracić miliony w wyniku błędu, który pozwalał za darmo generować kody na gry na Steama, ale osoba, która trafiła na ten błąd, postanowiła zgłosić go administracji serwisu, aby załatać lukę w oprogramowaniu.

Valve mogło stracić miliony w wyniku błędu, który pozwalał za darmo generować kody na gry na Steama, ale osoba, która trafiła na ten błąd, postanowiła zgłosić go administracji serwisu, aby załatać lukę w oprogramowaniu.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Artem Moskowsky mógł stać się najszczęśliwszym graczem na świecie. Mężczyzna odnalazł lukę w oprogramowaniu Steama, która pozwalała wygenerować kod na dowolną grę dostępną w serwisie. Za darmo i bez zwracania na siebie uwagi. Ale Moskowsky, który nazywa siebie "łowcą bugów", nie skorzystał z okazji. Podzielił się swoim odkryciem z Valve, aby uchronić firmę przed potencjalnymi stratami.

Jak się okazuje, na Moskowsky natrafił na lukę już w kwietniu, ale dopiero kilka dni temu Valve upubliczniło tę informację. Uczynny łowcę bugów został wynagrodzony okrągłą sumką - Valve postanowiło zapłacić mu 20 tysięcy dolarów nagrody. Moskowsky przyznał w wywiadzie z dziennikarzami serwisu The Register, że podczas testowania błędu udało mu się zmusić system do wygenerowania 36 tysięcy kodów do Portal 2. Gdyby nieuczciwy hacker wpadł na tę lukę, mógłby na niej zarobić krocie.

Błąd odnaleziono w narzędziach deweloperskich i każdy użytkownik, który miał do nich dostęp, mógł wykorzystać "specyficzne parametry" do pozyskania kluczy do gier, do których nie miał dostępu. Firma postanowiła przeprowadzić dogłębne śledztwo w związku ze zgłoszeniem Moskowsky'ego, które wykazało, że luka nie została wykorzystana przez hakerów do pozyskania nielegalnych kopii gier.

Moskowsky nie po raz pierwszy pomógł Valve, mężczyzna uczynił z wyszukiwania bugów źródło zarobku. W tym roku wskazał aż 19 błędów w zabezpieczeniach Steama, a za jeden z nich Valve zapłaciło mu jeszcze więcej niż za darmowy generator kodów - w lipcu Moskowsky zgarnął aż 25 tysięcy dolarów.

Źródło: The Register / Zdjęcie: Valve

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV