Przeczytaj w weekend

Zaprojektowano elektroniczne implanty zasilane przez serce

Jednym z największych problemów, jaki należy rozwiązać, aby upowszechnić cyberwszczepy, jest kwestia zasilania implantów elektronicznych. Wszystko wskazuje na to, że problem ten udało się rozwiązać.

Jednym z największych problemów, jaki należy rozwiązać, aby upowszechnić cyberwszczepy, jest kwestia zasilania implantów elektronicznych. Wszystko wskazuje na to, że problem ten udało się rozwiązać.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  medycyna 

Twórcy popkultury mamią nas wizją świata, w którym wystarczy wszczepić sobie pod skórę mały implant, aby nabyć nowe umiejętności, połączyć się z internetem czy zastąpić biologiczną rękę mechaniczną. Deus Ex: Rozłam Ludzkości, Modyfikowany węgiel czy Matrix przekonują nas, że nasze ciała są jedynie zbędą powłoką ograniczającą nasz potencjał, obiecując jednocześnie, że mały kawałek krzemu połączony z mózgiem da nam nadludzkie moce i możliwości.

To piękna wizja i być może uda nam się ją kiedyś ziścić, ale jest z nią jeden, dość poważny problem. Nawet gdyby udało się stworzyć działający interfejs mózg komputer i wszczepić go człowiekowi pod skórę, wciąż musielibyśmy go czymś zasilić. Uzależniłoby to nas od zewnętrznego źródła prądu: regularnej wymiany baterii bądź podłączania się do stacji ładującej. Inżynierowie z Dartmouth College oraz University of Texas Health Science Center znaleźli rozwiązanie tego problemu.

Naukowcy postanowili opracować alternatywną metodę zasilania rozruszników serca. Obecne urządzenia tego typu mają bowiem jedną, dość poważną wadę - raz na jakiś czas trzeba otworzyć pacjenta, aby wymienić baterię w rozruszniku. Na szczęście wkrótce nie będzie do potrzebne, gdyż nowy wynalazek pobiera energię bezpośrednio z ciała użytkownika. Prototypowy układ zasilający zamienia energię kinetyczną bijącego serca na elektryczność i w ten sposób ładuje baterię.

Pierwsze wyniki testów klinicznych tego mechanizmu opublikowano w ubiegłym roku. We wstępnej fazie eksperymentów naukowcy pracowali z sercami zwierzęcymi, aby przekonać się, czy urządzenie nie zakłóci funkcjonowania tego narządu. Dokonania zespołu zostały docenione przez Narodowe Instytuty Zdrowia, amerykańską agencję rządową zajmującą się badaniami biomedycznymi. Pozytywna opinia NIH zaowocowała przyznaniem dotacji na kolejne dwa lata badań. W tym czasie zespół planuje zakończyć eksperymenty na zwierzętach i rozpocząć testy na ludziach.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nowy sposób zasilania implantów może wejść do powszechnego użytku za ok. pięć lat. Być może w ten sposób nie uda się zasilić baterii dla mechanicznych implantów, ale będzie to kolejny, bardzo ważny krok na drodze do cyberpunkowej rzeczywistości. Stworzenie wszczepów zasilanych naszym ciałem będzie na wyciągnięcie ręki.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: Pixabay

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV