Czym jest projekt Legendy Polskie Allegro i Tomasza Baginskiego?
Tomasz Bagiński i ekipa Allegro tworzą Legendy Polskie - projekt, jakiego polska popkultura jeszcze nie widziała. W końcu powstaje polska fantastyka na światowym poziomie. Na czym to polega? Tekst będzie aktualizowany wraz z rozwojem projektu.
Tomasz Bagiński i ekipa Allegro tworzą Legendy Polskie - projekt, jakiego polska popkultura jeszcze nie widziała. W końcu powstaje polska fantastyka na światowym poziomie. Na czym to polega? Tekst będzie aktualizowany wraz z rozwojem projektu.
Projekt Legendy Polskie początkowo miał opierać się na idei odkurzenia naszych rodzimych legend i przedstawienia ich w nowoczesnej oraz bardzo atrakcyjnej formie. Wszystko rozpoczęło się w 2015 roku, gdy Tomasz Bagiński stanął za kamerą pierwszych dwóch filmów. Za produkcję odpowiadają Allegro, Platige Image i Fish Ladder.
Pierwszymi filmami krótkometrażowymi były Smok i Twardowsky, które zostały ciepło przyjęte przez widzów w Internecie. To też zmotywowało twórców do znacznej rozbudowy projektu. Powstał ebook z opowiadaniami, który jest dostępny na oficjalnej stronie. Obejrzyjcie te pierwsze filmy:
– Pierwotnie projekt był dedykowany wyłącznie do grupy młodych ludzi, poniżej 18. roku życia. Z naszej perspektywy miał być po prostu inną formą komunikacji reklamowej – rodzajem sponsoringu – zdradza Marcin Dyczak, dyrektor marketingu Allegro. – Tymczasem przebiliśmy sześciokrotnie nasze oczekiwania. Według mnie oznacza to, że ludzie po prostu chcą polskich produkcji, które nie są melodramatyczne, martyrologiczne lub komediowo-romantyczne. Chcą widzieć, że potrafimy również fantazjować, odnosić się do naszej polskiej kultury i robić jednocześnie filmy na wysokim poziomie jakościowym, jeśli chodzi o efekty specjalne, „fajerwerki” itp. Nasze mity, klechdy i legendy są fenomenalnie pożywnym gruntem. Zdecydowanie największy wpływ na kontynuację Legend Polskich miały komentarze, które otrzymaliśmy. Dziesiątki tysięcy opinii, których wymowę można skrócić do: „więcej!” – dodaje Dyczak.
Oficjalne plany na kontynuację ujawniono podczas festiwalu Pyrkon w kwietniu 2016 roku. Tam też odbył się specjalny panel dyskusyjny, na którym pojawiły się osoby związane z projektem: Tomasz Bagiński, Jacek Dukaj, Rafał Kosik, Krzysztof Noworyta oraz Marcin Dyczak. Ogłoszono prace nad rozbudowanym spójnym uniwersum, które będzie ze sobą powiązane fabularnie. Twórcy nie wykluczają przenikania się fabularnego, więc mogą powstać tzw. crossovery.
– Obecnie nieustannie wyszukujemy najlepsze historie i bohaterów, którzy stworzą uniwersum. To, co jest jednak ponad tym, to znalezienie ram, w których ta wielość światów będzie mogła swobodnie funkcjonować. Dlatego jest to wielopoziomowy proces, który równolegle włącza myślenie o jego fundamentach, narracji, bohaterach, plastyce. Do tego dochodzi wiedza o literaturze, popkulturze, produktach, turystyce. Wymagało to stworzenia interdyscyplinarnego zespołu, który dokłada się do procesu powstawania świata LEGEND – zaznacza Krzysztof Noworyta z Fish Ladder.
Ma być to tzw. legendarne uniwersum, które zbuduje najlepsze i najbardziej odpowiednie dla tego projektu historie. Marcin Dyczak mówił, że tworzenie całego świata daje im szeroki wachlarz możliwości. Innymi słowy: powstanie z tego coś w stylu Kinowego Uniwersum Marvela - na razie oparte na krótkometrażówkach, twórcy jednak nie wykluczają realizacji pełnometrażowego filmu.
– Przy tej skali sukcesu nie mogliśmy pozwolić Twardowsky’emu tak po prostu odlecieć, zwłaszcza że otworzyliśmy sobie furtkę do kontynuacji w ostatniej scenie filmu. Pierwsze filmy były pewnego rodzaju testem, sprawdzeniem, czy jest zapotrzebowanie na tego typu historie. Teraz wiemy, że ono faktycznie jest. Kolejne historie są zaplanowane z większym rozmachem, dłuższe, a także – mam nadzieję – ciekawsze. Bardzo ważne były też dla nas oceny widzów, zarówno w przypadku Smoka, jak i Twardowsky’ego. Wszystkie opinie wzięliśmy sobie do serca i myślę, że będzie to widać w nowych filmach. Poza tym pojawią się legendarne potwory, postaci i mój własny faworyt – absolutnie wypasione i oryginalne polskie Piekło – wyjaśnia reżyser, Tomasz Bagiński.
W 2016 roku pojawią się trzy krótkometrażowe filmy: Twardowsky 2.0, Jaga oraz Operacja Bazyliszek. Ostatni pojawi się 9 listopada, a ten pierwszy już zadebiutował w sieci i możecie obejrzeć go poniżej:
Zobaczcie zdjęcia z planu tego filmu:
Jaga i Operacja Bazyliszek to dwa filmy oparte na legendach o Babie Jadze i smoku Bazyliszku. Twórcy zapowiedzieli, że pojawią się bardziej spektakularne sceny i potwory tworzone efektami komputerowymi. Zwiastun historii Bazyliszka to potwierdza. Zobaczcie:
Źródło: zdjęcie główne: Allegro
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1997, kończy 28 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 2009, kończy 16 lat