Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement
 

Filmy i seriale o tematyce królewskiej, które warto obejrzeć

Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Royal Wedding postanowiliśmy przygotować zestawienie produkcji kinowych i telewizyjnych z królami, królowymi i walką o władzę w rolach głównych.

Niedługo będziemy świadkami prawdziwe królewskiego wydarzenia, jakim jest ślub księcia Harry’ego z Meghan Markle. Jednak tematyka królewska nie jest obca również twórcom filmowym i telewizyjnym, którzy skrzętnie wykorzystują motywy związane z władzą. Poniższe zestawienie przedstawia warte uwagi filmy i seriale o losach koronowanych głów.

Gra o tron

Na pierwszy ogień idzie obecnie chyba najpopularniejszy serial świata i popkulturowy fenomen. Władców walczących o tron mamy w tej produkcji na pęczki. Każdy z nich reprezentuje inny pogląd na rządzenie, wartości a przede wszystkim sposób do zdobycia panowania nad Siedmioma Królestwami. Wielkie bitwy, misterne intrygi i spiski oraz rodowe sojusze to chleb powszedni hitu HBO. Dodajmy do tego smoki, lodowe zombie oraz element wskrzeszania zmarłych, a dostajemy świetną produkcję fantasy o tematyce królewskiej.

The Crown

Chyba najbliższa Royal Wedding produkcja. Brytyjski serial oparty na sztuce The Audience Petera Morgana, będącego również autorem scenariusza. Skupia się na panowaniu Elżbiety II od śmierci jej ojca do czasów obecnych i dotyczy nie tylko samej królowej, ale także okresu historycznego, w którym rządzi. Brawurowa rola Claire Foy powinna przekonać wszystkich do sprawdzenia tego serialu od Netflixa.

Jak zostać królem

Ponownie wracamy do brytyjskiej monarchii. Tym razem jednak z nagrodzoną Oscarem dla najlepszego filmu historią o Królu Jerzym VI, cierpiącym na przypadłość jąkania. Po tym, jak jego brat abdykuje, Jerzy przejmuje tron. Ciąży na nim opinia, że jest nerwowy i nie pasuje na króla. Korzysta z pomocy terapeuty do spraw przemówień, Lionela Logue. Dzięki nieoczekiwanym technikom i w wyniku nieprawdopodobnej przyjaźni odnajduje w sobie siły i odwagę, aby poprowadzić kraj do wojny. Świetna opowieść z fantastyczną rola Colina Firtha.

Braveheart - Waleczne Serce

Kultowy film, który jednak nie został przedstawiony z perspektywy strony królewskiej, a władca jest tutaj okrutnikiem i czarnym charakterem. Opowieść, której bohaterem jest William Wallace, szkocki buntownik, który prowadzi powstanie przeciwko okrutnemu władcy angielskiemu Edwardowi Longshanksowi, pragnącemu zdobyć koronę Szkocji dla siebie. Kiedy William był małym chłopcem, jego ojciec i brat, a także wiele innych osób straciło życie, próbując wywalczyć Szkocji wolność. Kiedy traci kolejnego z bliskich, Wallace wraz z pomocą Roberta Bruce’a, rozpoczyna swoją długą misję, aby uczynić Szkocję wolną raz na zawsze. 5 Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, mówi samo za siebie.

Kopciuszek (1950)

W zestawieniu nie mogło zabraknąć jednej z księżniczek Disneya. Postawiłem na Kopciuszka. Opowieść o osieroconej dziewczynie, która jest wykorzystywana przez złą macochę i jej córki. Jednak wszystko się zmienia, gdy Kopciuszek dzięki pomocy Dobrej wróżki udaje się na bal do królestwa i poznaje księcia. Piękna, wzruszająca historia, która mówi o sile i miłości z królewskim motywem w tle.

Dynastia Tudorów

Serial stacji Showtime ukazujący życie króla Henryka VIII Tudora, skupiając się na okresie panowania oraz ożenków władcy. Intrygi, konflikty, zbrodnie, zdrady i miłosne perypetie władcy to stały element tej telewizyjnej opowieści, która szokuje, ciekawi, ale przede wszystkim naprawdę wciąga. Do tego to świetnie zagrana produkcja, w której prym wiodą Jonathan Rhys Meyers w roli Henryka VIII, Natalie Dormer jako Anna Boleyn oraz Sam Neill w roli Kardynała Thomasa Wolseya.

Wersal. Prawo krwi

Serial historyczny z akcją osadzoną na dworze Ludwika XIV. Śledzimy losy młodego króla oraz to, jak wydarzenia historyczne kształtowały jego psychikę i jaki miały wpływ na podejmowane przez niego decyzje. Widzimy kulisy władzy z budową tytułowego pałacu w tle. Wysokobudżetowa produkcja od BBC oferuje wszystko to, czego pragnie fan produkcji o tematyce królewskiej – mnóstwo intryg, morderstwa i seks.

Biała królowa

Powracamy do angielskiej monarchii. Tym razem mamy do czynienia z opowieścią zawierającą wszystkie elementy, które powinien posiadać serial o tematyce królewskiej. Mamy zatem miłość, stratę, zdradę, morderstwa i intrygi ukazane z punktu widzenia trzech kobiet podczas walki o tron – Elizabeth Woodville, Margaret Beaufort i Anne Neville. Akcja rozgrywa się w 1464 roku w okresie, gdy w Anglii od 9 lat toczona jest wojna domowa o tron między rodem Yorków i rodem Lancasterów. Ich symbolami są, odpowiednio, biała i czerwona róża, przez co walki przeszły do historii jako Wojna Dwóch Róż. Pozycja obowiązkowa dla fanów takich produkcji jak Dynastia Tudorów.

Trzej muszkieterowie

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Opowieść o młodym szlachcicu, D’Artagnanie, który przybywa do Paryża, aby zostać muszkieterem. Wkrótce spotyka na swej drodze trzech reprezentantów tego fachu, a przy okazji otrzymuje ważną misję od królowej. Walkę o władzę, motywy antymonarchistyczne, spiski, konflikty a przede wszystkim interesującą opowieść o przyjaźni i świetną, ekranową chemię pomiędzy czwórką głównych bohaterów, to wszystko znajdziemy w tej produkcji.

Królowa

Brawurowa, nagrodzona Oscarem rola Helen Mirren, która w produkcji Stephena Frearsa zagrała królową Elżbietę II. Film, który po raz pierwszy ukazuje w tak dużym stopniu prywatność obecnie panującej brytyjskiej rodziny królewskiej łącząc jej losy i tragiczne wydarzenie jakim była śmierć księżnej Diany ze sprawami państwowymi. Trzeba zobaczyć.

Elizabeth: Złoty wiek

Powracamy do intryg, spisków i zamachów w angielskiej monarchii. Opowieść o Królowej Elżbiecie I, która musi żyć w cieniu widma zdrady, czającego się ze wszystkich stron na jej dworze. Dodatkowo do zaatakowania jej kraju przygotowuje się katolicki fanatyk, hiszpański król Filip II, pragnący odebrać tron heretyczce. Jakby tego było mało. Elżbieta musi zmierzyć się ogromnymi porywami namiętności wobec sir Waltera. Fantastyczna Cate Blanchett w nominowanej do Oscara tytułowej roli.

Trylogia Władca Pierścieni

Nietypowa trylogia, jeśli chodzi o motywy królewskie, ponieważ nie mamy tutaj wielkich dworskich intryg, nieczystych zagrywek politycznych czy królewskich romansów. W tym wypadku władcy poszczególnych terenów muszą zmagać się z kimś więcej niż innymi rodami pragnącymi zagarnąć tron. Tutaj największym przeciwnikiem jest Sauron i hordy jego okrutnych popleczników. Doskonała, kultowa już trylogia, w której nie zabraknie widowiskowych scen batalistycznych, ale przede wszystkim jest to alegoria walki dobra ze złem i opowieść o sile miłości, przyjaźni i wartościach rodzinnych. Kto nie widział, musi nadrobić.

300

Kultowa już adaptacja komiksu Franka Millera pod tym samym tytułem. Film ukazuje krwawe wydarzenia z roku 480 p.n.e, kiedy to 300 Spartan, pod dowództwem króla Leonidasa, odpierało ataki wielotysięcznej armii Persów, wysłanej na podbój przez króla Kserksesa. Największym atutem tego filmu są zdecydowanie krwawe, pełne przemocy i świetnie nakręcone sceny akcji oraz zdjęcia nadające bardzo mroczny, posępny klimat wszystkim lokacjom w produkcji.

Troja

Opowieść o wielkiej miłości z władzą w tle. Historia romansu księcia Troi i królowej Sparty, Heleny, który spowodował wielki, starożytny konflikt. Złączone plemiona Greków pod przywództwem Agamemnona i jego brata, króla Menelaosa, który zwycięstwo nad Troją potraktował jako kwestię honoru, zaatakowały miasto. Wojska do walki poprowadził legendarny wojownik, Achilles. Nie zobaczymy tutaj żadnych intryg ani spisków na dworze, ale za to widzowie otrzymają sporą dawkę świetnych scen batalistycznych i trzymającej w napięciu akcji podlanej romantyczną opowieścią.

Tron we krwi

Ikoniczna dla historii kinematografii produkcja oparta na  Makbecie, dramacie Szekspira, którego bardzo cenił Akira Kurosawa. Mamy tutaj pogłębiony bardzo znany wątek z produkcji o tematyce królewskiej, mianowicie ślepe dążenie do zdobycia władzy, bez względu na koszty. Bohaterem jest samuraj starający się żyć w zgodzie z kodeksem bushido, jednak pod wpływem namów żony postanawia zabić władcę, łamiąc przysięgę swojej lojalności, co staje się pierwszym etapem jego obłędu. Dla wielbicieli kultury Japonii, twórczości Szekspira oraz po prostu fantastycznych filmów.

Książę w Nowym Jorku

Najbardziej kochający Stany Zjednoczone król świata. Eddie Murphy w swojej kultowej roli afrykańskiego księcia Akeema, który przybywa do Nowego Jorku w poszukiwaniu miłości. Film, który oglądam na pewno kilka razy w roku, pełen fantastycznego humoru. Produkcja kultowa, którą trzeba sprawdzić. Najzabawniejszy filmowy książę sprawi, że będziecie śmiać się przez cały czas trwania seansu.

Źródło: zdjęcie główne: HBO
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Mroczny Rycerz – najlepszy Batman kina?…

Chcemy przedstawić Wam ciekawostki związane z tym, jak w trylogii Mroczny Rycerz został na ekranie…

Adam Siennica
-

Sex Education: sezon 1 – recenzja

Sex Education to nowy serial Netflixa wyprodukowany w Wielkiej Brytanii. Czy warto obejrzeć? Oceniam bez…

Ocena recenzenta:
8
Michalina Reda
-

Kapitan Marvel – nowe plakaty filmu…

Kapitan Marvel jest na etapie promocji, a do sieci trafiły już nowe plakaty z bohaterami…

Michalina Reda
-

Nie z tego świata – mroczny…

Nie z tego świata powraca po przerwie świątecznej. W sieci pojawił się mroczny teaser nowych…

Michalina Reda
-

HBO – nowości na luty 2019.…

HBO prezentuje listę nowych filmów i seriali, które będzie można obejrzeć na antenie w lutym…

Michał Kujawiński
-

Nowi Pogromcy duchów – zobacz pierwszy…

Pogromcy duchów powracają! Rano informowaliśmy o powstaniu nowej odsłony, teraz zaś otrzymaliśmy już pierwszy teaser.

Co o tym sądzisz?