Gra o tron - który serial może zdobyć aż taką popularność?
Gra o tron zniknęła z anteny HBO po kilku latach emisji, a fani zastanawiają się, czy znajdzie się jej godny serialowy następca, który mógłby dzielnie wypełnić nam wolny czas. Na jakie wielkie seriale możemy liczyć w najbliższym czasie?
Gra o tron zniknęła z anteny HBO po kilku latach emisji, a fani zastanawiają się, czy znajdzie się jej godny serialowy następca, który mógłby dzielnie wypełnić nam wolny czas. Na jakie wielkie seriale możemy liczyć w najbliższym czasie?
Koło czasu
Koło czasu to projekt serialowy, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród fanów. Jak zdecydowana większość produkcji na dzisiejszej liście, także i ta ma swój literacki pierwowzór - serial będzie adaptacją cyklu fantasy autorstwa Roberta Jordana. Jest to - rozpisana na kilkanaście grubych tomów - monumentalna historia walki z siłami zła, która rozgrywa się w świecie pełnym magii. Centralną postacią będzie Moiraine, która wyrusza w niebezpieczną i obejmującą cały świat podróż z pięcioma młodymi mężczyznami i kobietami. W świecie tym historia raz po raz zatacza koło, a momentem zwrotnym jest wielka bitwa z potęgą ciemności.
Showrunnerem projektu jest Rafe Judkins a za kamerą dwóch pierwszych odcinków stanie Uta Briesewitz. Zdaniem Brandona Sandersona, który ukończył trzy ostatnie powieści z cyklu po śmierci Jordana, serial może się nieco różnić od materiału źródłowego, jednak ma być to wyłącznie dobra wiadomość - jak zapowiada, część decyzji kreatywnych to doskonałe wybory, które dadzą serialowej wersji duszę i sprawią, że widzowie jeszcze lepiej odbiorą historię. Na razie nie mieliśmy okazji zobaczyć żadnych zdjęć, choćby z planu - na tym etapie znane są jednak nazwiska w obsadzie, a należą do nich Rosamund Pike, Josha Stradowski, Madeleine Madden, Marcus Rutherford, Barney Harris oraz Zoë Robins.
Ciemny kryształ: Czas buntu
Kolejna głośna produkcja Netflixa, która ma szansę dzielnie zastąpić Grę o tron, nawet mimo tego, że nie będzie wersją aktorską. Jeżeli chcecie dać szansę temu tytułowi, wiedzcie, że zapowiada się naprawdę znakomicie i to nie tylko pod względem zarysu fabularnego - twórcy postawili na wykorzystanie praktycznych efektów specjalnych, a główni bohaterowie zostali wykreowani przy pomocy specjalnych kukiełek, a nie komputerowego CGI (zakulisowy materiał o realizacji robi wrażenie).
Dla nieobeznanych w temacie - historia rozegra się w świecie znanym z filmu pełnometrażowego Ciemny kryształ z 1982 roku, jednak będzie to prequel. Serial opowie o trzech członkach plemienia Gelfingów, którzy odkrywają straszliwą tajemnice kryjącą się za siłami Skeksów. Razem wyruszają w epicką podróż, aby rozpalić ogień rebelii i ocalić świat. Reżyserem i producentem wykonawczym serialu będzie Louis Leterrier. W głównej obsadzie dubbingu usłyszymy natomiast aktorów takich jak Taron Egerton, Anya Taylor-Joy oraz Nathalie Emmanuel.
Halo
A teraz czas na serial nie na podstawie literatury, a serii gier komputerowych - Halo to historia, która skupia się na konflikcie pomiędzy ludźmi i kosmiczną rasą o nazwie Covenant. Już na tym etapie buduje nam to zupełnie inny klimat. Wcześniej jednak twórcy zapowiadali, że nowa produkcja ma w "być jak Gra o tron" - nawet, jeżeli bliżej jej do kosmicznego science-fiction aniżeli fantasy. Mówi się, że będzie to jeden z flagowych seriali stacji Showtime i że ma szansę stać się tym, czym Gra o tron stała się dla HBO. Dokładne szczegóły nie są znane - wiadomo tylko tyle, że z ważną rolą pojawi się Master Chief, a sam serial ma zaoferować nową historię (ale ma ona być napisana z szacunkiem do kanonu). Zobaczymy epicki konflikt pomiędzy ludzkością, a istotami pozaziemskimi. Nie zabraknie też osobistych historii bohaterów, wątków politycznych i bogatej wizji przyszłości.
W obsadzie są między innymi Pablo Schreiber, Natascha McElhone, Yerin Ha, Bokeem Woodbine, Shabana Azmi, Bentley Kalu, Natasha Culzac i Kate Kennedy. Co ciekawe, muzykę do produkcji stworzy Abel Korzeniowski, polski muzyk i kompozytor teatralny oraz filmowy (Samotny mężczyzna, Ziarno prawdy, Zwierzęta nocy).
Fundacja
Jedną z bardziej interesujących serialowych propozycji przygotowuje także Apple, nowicjusz w dziedzinie dystrybucji streamingowej. Będzie to adaptacja cyklu Fundacja autorstwa Isaaca Asimova, czyli siedmiotomowego cyklu z gatunku science-fiction, uzupełnianego przez dodatkowe powieści innych autorów. Głównym bohaterem jest historyk i matematyk, przewidujący rychły koniec potężnego Imperium Galaktycznego, które trzyma w garści cały książkowy świat. Całość przedstawia tematy takie jak władza, manipulacja ludźmi czy historią - wszystko w futurystycznej wizji sci-fi.
Produkcja jest we wczesnej fazie rozwoju i na razie większość szczegółów na jej temat jest owiana tajemnicą. Wiadomo jedynie, że Apple zamówiło 10 odcinków sezonu, a showrunnerami i producentami wykonawczymi będą David S. Goyer i Josh Friedman. Przypomnijmy, że do tej pory podejmowano bezskuteczne próby przeniesienia cyklu na wielkie i małe ekrany - pełnometrażową trylogię chciały stworzyć wytwórnie takie jak Fox, Warner Bros. czy Sony. Wielu scenarzystów tworzyło własne wersje historii, a ostatnią stacją, która chciała stworzyć serial na podstawie powieści było samo HBO. To wyraźny znak na to, jak duży potencjał kryje się w tej historii - czekacie na serial?
Mroczne materie
Mroczne materie to serial na podstawie powieści Philipa Pullmana, a zatem kolejna produkcja na dzisiejszej liście, dla której bazą jest właśnie książka. Także i ta propozycja będzie utrzymana w gatunku fantasy, co może zainteresować wszystkich fanów epickich widowisk - pierwszy sezon będzie opowiadał o wędrówce głównych bohaterów - Lyry Belacqua i Willa Parry’ego - przez wieloświat równoległych wymiarów.
Książki z serii Mroczne materie - Złoty Kompas, Magiczny nóż, Bursztynowa Luneta - są skierowane do młodzieży, jednak chętnie sięgają po nie również dorośli. Serial ma być dostosowany także do starszego odbiorcy, zatem bez obaw, nie będzie to produkcja dla nastolatków. Pierwszy sezon ma mieć 8 odcinków, ale telewizje HBO i BBC już teraz zamówiły realizację drugiej serii. Nic dziwnego - jak wiemy, trylogia Philipa Pullmana została przetłumaczona na 40 języków i sprzedała się w ponad 17 milionach egzemplarzy, co czyni z serialu naprawdę gorącą propozycję, która może spotkać się z olbrzymią popularnością na całym świecie.
Cień i kość
Kolejnym zapowiedzianym projektem (i tym samym kolejną serialową adaptacją literatury) będzie Cień i kość, odcinkowa seria na podstawie fantasy autorstwa Leigh Bardugo. Za projekt wziął się Netflix, który zamówił już 8 odcinków pierwszego sezonu. Ta historia może spodobać się wszystkim miłośnikom produkcji o potworach i magii - fabuła rozgrywa się w świecie rozdartym przez Fałdę Cienia, czyli pasmo nieprzeniknionej ciemności, w której czają się potwory pożywiające się ludzkim mięsem. Młoda wojowniczka odkrywa moc, która może w końcu zjednoczyć krainę. Na dworze królewskim zaczyna uczyć się na Griszę, czyli członkinię władającej magią elity pod wodzą Darklinga.
Sam opis zapowiada co najmniej epickie widowisko fantasy, w którym odcinki będą przepełnione akcją. Na razie data premiery nie została oficjalnie potwierdzona i na dalsze szczegóły musimy jeszcze poczekać. Przypomnijmy, że za scenariusz będzie odpowiadać Eric Heisserer znany z oscarowego Arrivals oraz popularnej produkcji Netflixa Nie otwieraj oczu. Producentem będzie natomiast Shawn Levy.
Źródło: zdjęcie główne: HBO
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat