Gry, na podstawie których powinny powstać filmy
Hollywood coraz odważniej spogląda w kierunku poważnych ekranizacji gier wideo - i słusznie, ponieważ branża ta ma do zaoferowania masę interesujących projektów. Które gry zasługują na to, by znaleźć się w kinie?
Hollywood coraz odważniej spogląda w kierunku poważnych ekranizacji gier wideo - i słusznie, ponieważ branża ta ma do zaoferowania masę interesujących projektów. Które gry zasługują na to, by znaleźć się w kinie?
Gry nigdy nie miały łatwo w telewizji - adaptacje, które spełniły oczekiwania fanów, można policzyć na palcach jednej ręki. Często były to produkcje dużo poniżej oczekiwań, z niewielkim budżetem, a do tego mocno krytykowane przez media.
Nie da się jednak ukryć, że na przestrzeni ostatnich miesięcy postrzeganie tworzenia adaptacji gier nieco się zmieniło. Zwiastun filmu Warcraft spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem fanów, każdy donos z planu Assassin's Creed podsyca oczekiwania na filmową walkę Asasynów i Templariuszy. Informacja o tworzeniu przez Tomasza Bagińskiego filmu Wiedźmin zelektryzowała nie tylko Polaków, ale też fanów twórczości Andrzeja Sapkowskiego i gier tworzonych przez CD Projekt RED na całym świecie.
Postanowiliśmy wybrać 10 gier, które naszym zdaniem również zasługują na filmową adaptację. Jesteśmy przekonani, że z odpowiednim podejściem i budżetem każdy z nich może stać się wielką hollywoodzką produkcją, która zarobi miliony dolarów.
Mass Effect
Uniwersum Mass Effect stworzone przez BioWare jest potężne, mimo że dotychczas wydano tylko trzy gry będące zamkniętą trylogią. Developerzy od kilku lat pracują nad kolejną odsłoną serii (o podtytule Andromeda), jednak fani doskonale zdają sobie sprawę z potencjału, jaki ma w sobie świat gry. Mass Effect to przede wszystkim klasyczna space opera, która posiada wiele postaci, masę wątków i wyjątkowy klimat pełen tajemnic oraz zagadek do odkrycia. Już sam scenariusz gry przywołuje na myśl największe filmowe produkcje science fiction, dlatego też nieprzypadkowo nasze zestawienie zaczynamy od tej produkcji. Mass Effect i jego ogromny świat ma potencjał, by wyjść poza bezpieczną strefę gier i spróbować swoich sił w kinie (i/lub w telewizji).
Metro 2033
Podobnie jak w przypadku wspomnianego już filmu Wiedźmin, prosi się również, by w kinie pojawiła się adaptacja kultowej powieści Dmitrija Głuchowskiego pt. Метро 2033, która dodatkowo rozsławiona została przez 2 gry: Metro 2033 i Metro 2034. Uniwersum stworzone przez uznanego rosyjskiego pisarza jest całkiem pokaźnych rozmiarów, a zarówno setting jak i klimat można z powodzeniem przenieść na duży ekran. Prawa do ekranizacji posiada wytwórnia MGM, ale od ponad 3 lat nic z tym nie robi. Może czas najwyższy zacząć? Szczególnie, że niedawno Głuchowski wydał 3 część swojej uznanej serii?
Call of Duty 4: Modern Warfare
Niecałe dwa tygodnie temu studio Activision oficjalnie poinformowało, że jego największe marki niebawem zostaną zekranizowane i pojawią się w kinie. Szczegółów nie zdradzono, ale wydaje się, że najmocniejszym kandydatem do filmowej superprodukcji jest marka Call of Duty. W kinie w ostatnich latach bardzo brakuje filmów wojennych tworzonych z dużym rozmachem. Być może Call of Duty to zmieni - bez względu na to, czy akcja osadzona zostanie w trakcie II wojny światowej, czy też w czasach współczesnych. Warto również dodać, że gry z serii zarabiają gigantyczne pieniądze, wielokrotnie przekraczające dochody filmów, dlatego też o wpływy z adaptacji kinowej Activision powinno być spokojne.
Fallout 4
Na najnowszą odsłonę Fallouta można narzekać, marudzić i irytować się kolejnymi błędami oraz problemami. Nie da się jednak ukryć, że jest to marka głęboko zakorzeniona w umysłach graczy - sprzedaż "czwórki" już teraz przekracza 12 mln sztuk, a od premiery minął ledwie tydzień. Filmy z gatunku postapo to w Hollywood temat w ostatnich latach rzadki, ale jednocześnie (co pokazała premiera Mad Max: Fury Road) pożądany. Dlaczego więc nie spróbować zaczerpnąć inspiracji z fabuły gier Bethesdy Softworks?
Grand Theft Auto V
O filmowej wersji Grand Theft Auto mówi się od lat. Premiera GTA V jeszcze raz pobudziła graczy do dyskusji w tym temacie, m.in. dzięki iście filmowemu scenariuszowi najnowszej odsłony i fantastycznym bohaterom. Pytanie tylko, czy właściciele praw do marki oraz sami developerzy rozważają pójście w kierunku Hollywood. W tej chwili wydaje się im to zupełnie niepotrzebne, skoro każda gra z serii ma budżet porównywalny do największych hollywoodzkich produkcji i zarabia gigantyczne pieniądze. Zapewne tak samo będzie z GTA VI, nad którym prace trwają już od pewnego czasu.
- 1 (current)
- 2
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat