Nowe książki polecane przez redakcję - premiery na maj 2021 r.
Prezentujemy nasz comiesięczny przegląd książkowych nowości. Oto najciekawsze premiery książkowe z maja 2021 r.
Prezentujemy nasz comiesięczny przegląd książkowych nowości. Oto najciekawsze premiery książkowe z maja 2021 r.
Antologia - Mars
opowiadania / science fiction / Mars
Antologia siedemnastu premierowych opowiadań polskich autorów science fiction, napisanych na zamówienie selekcjonera antologii. Tematem przewodnim jest Czerwona Planeta, Mars, widoczna dobrze na naszym niebie. Planeta przyciągająca uwagę astronomów i artystów od wieków.
Ciekawostką jest fakt, że utwory do antologii zyskały oprawę muzyczną. Kompozytor i muzyk Przemysław Rudź skomponował siedemnaście utworów instrumentalnych i nagrał płytę „The Martian Anthology” – jej premiera zbiegnie się z premierą antologii. Jesienią muzyka ukaże się na pięknie wydanym podwójnym winylowym albumie. Opowiadania poprzedza przedmowa Wojtka Sedeńki, w której znajdziecie historię Marsa w literaturze fantastycznej w Polsce i na świecie.
Antonio Talia - Droga krajowa numer 106
reportaż / mafia / Kalabria
Kalabrię, malowniczy region na południu Włoch, od dziesiątek tak trawi poważna choroba. Nie są nią ubóstwo ani wyniszczające upały. Jest nią ’ndrangheta – tajna organizacja, która stała się najpotężniejszą strukturą mafijną w Europie. Jej wirus rozprzestrzenia się na całym świecie i pochłania coraz więcej ofiar. Mediolan i Duisburg, Toronto i Melbourne, Montevideo i Hongkong. Epidemia ’ndranghety nie oszczędziła żadnego z kontynentów.
Antonio Talia próbuje odkryć źródło przemocy i rusza w podróż drogą krajową numer 106. Pokonując ponad sto kilometrów południowym wybrzeżem Kalabrii, wśród gajów pomarańczowych i malowniczych miasteczek, szuka odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, że w tak pięknym i surowym krajobrazie kryją się odwieczne konflikty, bezwzględność i sieć przestępczych zależności.
„Droga krajowa numer 106” to reporterskie śledztwo odkrywające nieznane karty mafijnej historii i książka drogi opowiadająca o regionie, w którym kult męskości, broń, narkotyki i osmalone na brzegach obrazki z Matką Boską nie są lokalną legendą, tylko tragiczną codziennością oddziałującą na kolejne pokolenia Kalabryjczyków.
antologia - Opowieści niesamowite. Z języka polskiego
klasyka / część serii / fantastyka
Piąty tom „Opowieści niesamowitych” przynosi przegląd rodzimych strachów i niezwykłości. Rozpoczyna go Anna Mostowska oświeceniową przypowiastką w gotyckim nastroju. Straszą biesy i czarownice Jana Maksymiliana Ossolińskiego. Mamy wampiryczną opowieść Zygmunta Krasińskiego, Kresy niesamowite Romana Zmorskiego, eksperymenty ze znikaniem Sygurda Wiśniowskiego, symbolistyczną baśń Bolesława Leśmiana, nowele kolejowe Stefana Grabińskiego i nowele lotnicze Janusza Meissnera, podróże w czasie Antoniego Lange, najbardziej gotyckie z opowiadań Brunona Schulza i duchy w sztafażu kosmicznym u Stanisława Lema. I wiele innych niesamowitości. Wielcy literaci sąsiadują z mistrzami gatunku.
Ragnar Jónasson - Milczenie nocy
kryminał / część serii / Islandia
W tym opuszczonym domu inspektor Herjólfur w środku nocy został śmiertelnie postrzelony. Pojechał tam zamiast swojego podwładnego Ariego Thóra…
Wkrótce ginie następny człowiek, a w internecie pojawiają się informacje z policyjnego śledztwa. Ktoś dużo wie i jest bardzo blisko policji. Albo blisko ofiary. Trop prowadzi w świat tajemnic miejscowej elity…
Siglufjördur – małe rybackie miasteczko na północy Islandii – jest jak pułapka. Wciśnięte w głęboki fiord, rzadko widzi słońce. Zimą przychodzi noc polarna, której mrok odbiera siły. Tu wszyscy wiedzą o sobie wszystko i milczą. Nikt nikomu nie ufa, zwłaszcza obcym, takim jak młody policjant, niedoszły ksiądz i filozof Ari Thór Arason.
Ari Thór kolejny raz, mimo że jego własne życie znowu jest na zakręcie, wbrew wszystkim uparcie szuka prawdy, która zaczyna się układać w okrutny obraz…
B.V. Larson - Świat Maszyn
sci-fi / Legion Nieśmiertelnych / część serii
W czwartym tomie cyklu Legion Nieśmiertelnych James McGill stara się o awans. Nie wszystkim się to podoba, więc McGill musi dowieść swojej wartości. Podczas misji na obcej planecie poza granicami Imperium Galaktycznego wikła się w wojnę i intrygę polityczną. Ziemia poszerza sferę wpływów, Królestwo Głowonogów wysyła wrogie okręty, a na szczytach władzy Hegemonii rodzi się wielki spisek.
W „Świecie Maszyn” McGill ma do czynienia z całkiem nowymi formami życia pozaziemskiego, oskarżeniem przez Galaktyków i tysiącami nieugiętych kalmarów. Żyje i ginie, podczas gdy Imperium drży w posadach. McGill najbardziej ceni sobie honor, a ludzkość staje u progu odrodzenia.
Remigiusz Mróz - Chyłka. Inwigilacja
kryminał / część serii / ekranizacja
Do Joanny Chyłki zgłaszają się rodzice zaginionego przed laty podczas wakacji w Egipcie syna, który po latach ni stąd ni zowąd pojawia się na ulicach Warszawy. Posługuje się innym imieniem i nazwiskiem, utrzymuje, że z zaginionym nie ma nic wspólnego, ale zrozpaczeni rodzice są pewni, że odnaleźli syna, który przepadł wiele lat temu w niewyjaśnionych okolicznościach. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Chyłka dowiaduje się, że chłopak przeszedł za granicą na islam, a w jego mieszkaniu policja odkryła materiały do skonstruowania bomby.
Prawniczka podejmuje się obrony chłopaka na polecenie jego domniemanych rodziców, choć sama nie jest do końca przekonana, czy jej klient w istocie nie planował zamachu.
Stanisław Lem - Bajki robotów
opowiadania / science fiction / ilustracje
Kosmicznie piękne wydanie! „Bajki robotów” z ilustracjami Przemka Dębowskiego. Edycja kolekcjonerska ukazująca się w Roku Lema.
Zabawne, a jednocześnie podejmujące poważne tematy. Doskonale znane, a nieustannie zadziwiające oryginalnością. Wyjątkowe skrzyżowanie literatury science fiction z baśniową konwencją.
Dawno, dawno temu, gdzieś za Cieśniną Andromedzką żyli sobie Palibaba-intelektryk, Królewna Elektrina i robot Automateusz…
Bajki robotów, opublikowane po raz pierwszy w 1964 roku, należą do najchętniej czytanych utworów Stanisława Lema. Wydanie z ilustracjami Przemka Dębowskiego ukazuje się w Roku Lema, przypadającym na rok setnej rocznicy urodzin Autora.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat