Nowe książki polecane przez redakcję - premiery na maj 2021 r.
Prezentujemy nasz comiesięczny przegląd książkowych nowości. Oto najciekawsze premiery książkowe z maja 2021 r.
Prezentujemy nasz comiesięczny przegląd książkowych nowości. Oto najciekawsze premiery książkowe z maja 2021 r.
Alfred Szklarski, Maciej Dudziak - Tomek na Alasce
powieść przygodowa / popularny bohater / powrót po latach
Jedna z najbardziej kultowych serii książek dla dzieci i młodzieży doczekała się wreszcie kontynuacji. Sprzedany w ponad 10 milionach egzemplarzy cykl przygód Tomka Wilmowskiego powraca. Po ponad 60 latach od premiery pierwszej części do rąk czytelników trafi dziesiąty tom cyklu. Bazując na notatkach pozostawionych przez Alfreda Szklarskiego, pisarz Maciej J. Dudziak podjął się zakończenia historii, na której wychowały się kolejne pokolenia.
„Tomek na Alasce” to kwintesencja tego, co czytelnicy pokochali w powieściach Szklarskiego – charyzmatyczni bohaterowie, odległe lądy oraz przygoda. Tomek, kapitan Nowicki oraz Sally przybywają na Alaskę tym razem jako uczestnicy wspólnej naukowej wyprawy amerykańskiego uniwersytetu w Chicago oraz Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Wyprawę finansuje znany milioner i filantrop – John Davison Rockefeller. Na miejscu okazuje się jednak, że wcześniejsza grupa geologów i kartografów, do której mieli dołączyć Polacy, zniknęła bez śladu w tajemniczych okolicznościach… Tomek, Sally oraz kapitan Nowicki ruszają na północ z wyprawą ratunkową.
Czy Tomek, Sally i kapitan Nowicki odnajdą zaginionych naukowców? Czy napotkani po drodze Indianie pomogą im w poszukiwaniach? Czy ich misja zakończy się sukcesem?
Lektura „Tomka na Alasce” jest jak spotkanie z dawno niewidzianymi przyjaciółmi. To propozycja nie tylko dla młodszych czytelników. Również ci, którzy kiedyś czytali powieści Alfreda Szklarskiego z wielką przyjemnością zagłębią się w ciekawe i często niebezpieczne przygody głównych bohaterów. W końcu to właśnie przygody Tomka zapoczątkowały u wielu pasję do podróżowania.
Linor Goralik - Zimne wody Wenisany
fantasy / młodzieżowe / literatura ze Wschodu
Tytułowa Wenisana to świat złożony z dwóch miat – Weniskajla i Weniswajta, jednocześnie przypominających siebie nawzajem i różniących się między sobą, jak lustrzane odbicie (Weniswajt znajduje się pod wodą). W jednym żyją ludzie, w drugim: ptakopodobne gabo oraz ci, którzy się utopili. Dorosłe gabo mogą latać też nad powierzchnią, wśród ludzi – przedstawiani są jako niebezpieczne istoty, które tylko czyhają, by wciągnąć jakieś dziecko pod wodę… Weniskajl to fantastyczna wersja Wenecji, miasta wśród kanałów, do których nie wolno się nawet zbliżać. Dzieci do 12 roku życia muszą chodzić w szyku, wyłącznie pod opieką dorosłego. Ten obraz świata, w który każą dzieciom wierzyć dorośli, zakłóca przypadek – 12-letnia Agata wpada do wody i poznaje świat gabo.
Zakończenie sugeruje rozszerzenie świata przedstawionego w następnych częściach (autorka skończyła właśnie część drugą i zabiera się za część trzecią).
Rzadko się zdarza, by krytycy literaccy zauważyli i docenili powieść dla dzieci (a właściwie młodzieży, bo wiek odbiorcy został określony na 12+) – tak się jednak stało w przypadku książki Linor Goralik.
Książka została napisana w języku rosyjskim, ale świat przedstawiony nie ma umocowania w rosyjskich realiach – jest światem fantastycznym, metaforycznym (co bardzo, ale to bardzo książce służy).
Joe Haldeman - Wieczna wolność
część serii / science fiction / Wehikuł czasu
Kontynuacja „Wiecznej wojny”, laureatki nagród Hugo i Nebula.
Weteran William Mandella osiadł na pokrytej śniegiem planecie wydzielonej dla takich jak on. Ożenił się, ma dwoje dzieci i pracuje. Jednakże jego styl życia uważany jest za archaiczny. W wyniku ewolucji mieszkańcy Ziemi wytworzyli zbiorową świadomość nazywaną Człowiekiem i przejęli kontrolę nad nową ojczyzną Mandelli. Jej mieszkańcy uważani są za niebezpiecznych ze względu na swą niezależność, jednakże toleruje się ich w celu zachowania zróżnicowanej puli genów. Taka egzystencja nie odpowiada Williamowi i jego kolegom-żołnierzom. Porywają kosmolot i ruszają w próżnię, by dać początek nowej ludzkiej rasie.
Feliks W. Kres - Król Bezmiarów
część serii / fantasy / Księga Całości
Szerń i Aler – dwie przeciwstawne Potęgi wiszące nad światem Szereru. Obie mają moc sprawczą, by obdarowywać w kontrolowanych przez siebie częściach świata wybrane istoty Rozumem. Szerń obdarzyła nim ludzi, koty i sępy. Istoty te nie mogą przebywać na terenie wrogiego Aleru, i odwrotnie. Ale w strefach granicznych jest to możliwe i trwa tam nieustająca i bezpardonowa wojna. Jest też kraina, gdzie mieszkają mędrcy – Przyjęci. Stamtąd pochodzą magiczne artefakty, Porzucone Przedmioty, które mają wielki wpływ na ludzi. I często na losy świata.
Bezmiary otaczają Szerer ze wszystkich stron. Nikt ich zna, a ci, co spróbowali je przemierzyć, nigdy nie wrócili. Mówią, że Bezmiary to trzecia, po Szerni i Alerze potęga tego świata.
Bezmiary przemierzają floty Cesarstwa, ale prawdziwymi panami wód są piraci. A jeden z nich, K.D.Rapis, zwany Demonem Walki, stał się legendą już za życia. Jego okręt „Wąż Morski” jest postrachem całych flot, a oficer Raladan jest najlepszym nawigatorem Bezmiarów.
Porzucony Przedmiot, Geerkoto – Rubin, daje Demonowi potężną moc, a po śmierci pirata, moc przechodzi na córki, które podejmują bezpardonową walkę o piracką spuściznę – okręt, skarby i załogę.
A.J. Finn - Kobieta w oknie
reedycja / thriller psychologiczny / wydanie filmowe
Światowy fenomen na polskim rynku! Ekranizacja z Amy Adams, Julianne Moore i Gary Oldmanem już w kinach! Nr 1 na liście bestsellerów dookoła świata! Blisko milion sprzedanych egzemplarzy na świecie! 130 000 egzemplarzy sprzedanych w Polsce!
Anna Fox spędza dni, pijąc za dużo wina, oglądając stare filmy, wspominając szczęśliwsze czasy… i szpiegując sąsiadów. Pewnego wieczoru widzi coś, czego nie powinna. Wie, co widziała? A może to tylko jej wyobraźnia? Kto jest w niebezpieczeństwie? Kto jest niebezpieczny? W tym diabolicznie porywającym thrillerze nikt – i nic – nie jest tym, czym się wydaje!
„Kobieta w oknie” jest inteligentną, wyrafinowaną powieścią psychologiczną, która przypomina najlepsze z dzieł Hitchcocka! On sam od ręki kupiłby prawa do filmu! Powieść czerpiąca z najlepszej klasyki literatury i kina noir, która już na wiele tygodni przed premierą wzbudzała emocje wśród czytelników, dziennikarzy, recenzentów.
Wojciech Siudmak - Siudmak. Fantastyczne światy
album / fantastyka / ilustracje
„Fantastyczne światy”, nowy album Wojciecha Siudmaka, mieszkającego we Francji artysty polskiego pochodzenia, będzie zawierać niemal 200 rysunków i obrazów pochodzących z jednego z najpiękniejszych pełnych wydań cyklu „Kroniki Diuny” Franka Herberta oraz ich kontynuacji napisanych przez Briana Herberta do spółki z Kevinem J. Andersonem.
Książka zawiera wstęp reżysera filmu „Diuna”, Denisa Villeneuve (premiera październik 2021)!
Po raz pierwszy wszystkie prace Wojciecha Siudmaka związane z uniwersum „Diuny” zostaną opublikowane razem, w dużym formacie i na znakomitym papierze. Znaczna część rysunków została wzbogacona o liczne detale,część uzupełniona bądź zmieniona, natomiast pewna ich część, dotąd publikowana jako pionowe, obcięte po bokach, teraz nareszcie zostanie zaprezentowana w całości, na rozkładówkach. Prawdziwa uczta dla miłośników twórczości Wojciecha Siudmaka i uniwersum „Diuny” stworzonego przez Franka Herberta!
Te rysunki, co artysta wielokrotnie podkreślał, zostały zainspirowane powieściami o planecie Diuna, nawiązują do nich, ale w żadnym wypadku nie są ilustracjami konkretnych scen. Mogą wprowadzić czytelnika w pewien klimat, naprowadzić jego wyobraźnię na pewien ogólny kierunek–i pozostawić mu swobodę w kreowaniu własnych wizji.
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat