Przeczytaj w weekend

Najbardziej niezwykłe filmy i seriale o superbohaterach

Widzieliście już pierwszy odcinek Doom Patrol? Cóż za piękna superbohaterska dekonstrukcja. Swoją drogą, ostatnimi czasy często pada to sformułowanie. Czym właściwie jest dekonstruowanie opowieści o superherosach?

Widzieliście już pierwszy odcinek Doom Patrol? Cóż za piękna superbohaterska dekonstrukcja. Swoją drogą, ostatnimi czasy często pada to sformułowanie. Czym właściwie jest dekonstruowanie opowieści o superherosach?

Kick-Ass

Młody chłopak bardzo chce zostać superherosem, choć nie ma ku temu odpowiednich warunków. Po jednej z ryzykownych akcji, zyskuje wielką odporność na ból, co pozwala mu skutecznie walczyć z przestępcami. Wkrótce spotyka nietypową rodzinę – ojca, z młodą córką, którzy w niezwykle brutalny sposób rozprawiają się z przestępcami. Powstałe trio rozpoczyna krucjatę przeciwko złu. Ich przygody nie mają jednak nic wspólnego z opowieściami o tradycyjnych supergrupach. Jest brutalnie, zabawnie i niepoprawnie politycznie. Pozycja zdecydowanie dla dorosłych.

Legion

Jedna z najbardziej nietypowych produkcji superbohaterskich. Oparta na komiksach Marvela historia przedstawia losy Davida Hallera – syna słynnego profesora Xaviera z X-Men. David jest niezwykle potężnym telepatą. Jego moce są tak wielkie, że momentami nie potrafi nad nimi zapanować. Wynikiem tego często gubi się w meandrach własnego umysłu. Twórcy przedstawiają jego losy za pomocą psychodelicznych wstawek, surrealistycznych segmentów, abstrakcyjnych motywów i ton wszechobecnego absurdu. Chwilami jest mrocznie, innymi razy zabawnie. Nigdy banalnie, pospolicie i zwyczajnie.

Watchmen

Jeden z najważniejszych filmów opowiadających superbohaterską historię w sposób odmienny od obowiązujących standardów. Głębszy ton produkcji Zack Snyder został oczywiście zapożyczony z materiału źródłowego pod tym samym tytułem. Warto jednak docenić reżysera za to, że w czasach, gdy komiksowe opowieści były skierowane raczej do mało wymagającego widza, odważył się pokazać herosów w kostiumach jako patologicznych dewiantów czy zagubionych desperatów.

Captain Underpants

Niezbyt mądra animacja dla dzieci, ale warto ją wymienić ze względu na kuriozalny wizerunek tytułowego bohatera. Dwóch szkolnych przyjaciół ma problem z dyrektorem placówki, do której uczęszczają. Aby dał im spokój, postanawiają go zahipnotyzować. Niesympatyczny łysol przemienia się w pełnego entuzjazmu, ale niezbyt rozgarniętego superherosa, który w samych majtkach staje do walki z wielkim złem.

The Green Hornet

Green Hornet jest zabawną opowieścią w klimatach superbohaterskich. Film przedstawia historię wiecznie wyluzowanego Brita Reida, który po śmierci ojca zostaje spadkobiercą wielkiej fortuny. Majątek poświęca na zbudowanie nowej tożsamości – superbohatera i pogromcy zła. Wraz z  mistrzem wschodnich sztuk walk Kato i asystentką Lenore staje do walki z groźnym Chudnofskym i jego bandą kryminalistów.

Strony:
  • 1
  • 2
  • 3 (current)

Źródło: zdjęcie główne: DC Universe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV