Najgorsze filmy, które zarobiły najwięcej
Negatywne recenzje i opinie widzów nie zawsze mają odzwierciedlenie w słabych wynikach w box office. Trafiają się filmy, które – mimo krytyki – zbierają w kinach tłumy widzów. Oto lista 20 takich produkcji.
Negatywne recenzje i opinie widzów nie zawsze mają odzwierciedlenie w słabych wynikach w box office. Trafiają się filmy, które – mimo krytyki – zbierają w kinach tłumy widzów. Oto lista 20 takich produkcji.
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008)
Przychody: 401 128 639 dolarów
Trzecia i najgorsza część filmowej serii Mumia. Zrezygnowano w niej z egipskich klimatów na rzecz przeniesienia akcji w rejony Himalajów, gdzie do życia przywołany zostaje cesarz Han – zamierzający, jakżeby inaczej, przejąć władzę nad światem. Historię zrealizowano bez polotu, przez co nie potrafiła dostarczyć przyjemnej, luźnej rozrywki. Zabrakło też dowcipu zawsze mile widzianego w przygodowym kinie. Dodatkowo w kiepskim stylu powróciła jedna z wiodących postaci, Evelyn, która dużo straciła na zmianie grającej ją aktorki – Rachel Weisz zastąpiona została przez Marię Bello.
Lucy (2014)
Przychody: 463 360 063 dolarów
Luc Besson nie popisał się tym filmem. Fabuła koncentruje się na zyskującej nadnaturalne zdolności bohaterce, czyli spodziewano się dobrego połączenia szybkiej akcji i elementów SF, jednak wyjściowy pomysł zaowocował chaotycznym scenariuszem, w którym nie brakowało paru nielogicznych scen. Poza tym koncepcja była bardzo wtórna, a na domiar złego Lucy szybko staje się na tyle potężna, że nikt nie stanowi dla niej zagrożenia - co powodowało tylko rosnące znużenie.
Teenage Mutant Ninja Turtles (2014)
Przychody: 493 333 584 dolarów
Zapewne wielu czytających ten tekst kiedyś oglądało serial o zmutowanych żółwiach ninja – film bazuje właśnie na nostalgii do niego, chociaż rozrywkowa konwencja produkcji też miała swój udział w przyciągnięciu ludzi do kin. Niestety świadczona przez twórców rozrywka wcale nie okazała się zadowalająca. Rzucające nieśmiesznymi żartami żółwie, głupawy scenariusz, chaotyczna akcja, kiepska gra aktorska na czele z Megan Fox – te mankamenty pogrążyły Wojownicze żółwie ninja. Powrót do znanej marki jednak się opłacił, więc na sierpień już szykowany jest sequel.
Fifty Shades of Grey (2015)
Przychody: 571 006 128 dolarów
Film zrealizowany na podstawie książki o tym samym tytule. Jego sukces leży w poruszaniu kontrowersyjnego tematu – sadomasochizmu. Ale czy naprawdę go prezentuje? Można mieć wątpliwości, bo sceny dominacji seksualnej wcale nie są tak mocne, jak zapowiadano. Według wielu ta produkcja to raczej prosty i nudny romans z odrobiną erotyzmu, który jest pozorowany na coś więcej. Myślę, że nie trzeba wymieniać wszystkich wad filmu; wielu pewnie też zdaje sobie sprawę z przyznanych Pięćdziesięciu twarzom Greya Złotych Malin – za aktorstwo, scenariusz i całokształt.
Saga Zmierzch (2008-2012)
Przychody: 829 746 820 dolarów (najbardziej dochodowa odsłona – Przed świtem. Część 2)
Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o Zmierzchu – książce bądź jej ekranizacji. Wbrew powszechnej krytyce historii Belli zarówno w wersji powieściowej, jak i tej puszczanej w kinie znalazła znaczne grono odbiorców. Wśród nich przeważają nastolatki, które wraz z bohaterką przeżywały romantyczne uniesienia i zachwycały się boskim Edwardem. Co z tego, że film jednocześnie wyrządził ogromną krzywdę wampirom, przypinając im łatkę uganiających się za znacznie młodszymi od siebie, zakompleksionymi dziewczynami? Fakt pierwszy: Zmierzch sprzedał się wyśmienicie. Fakt drugi: przyznano mu mnóstwo Złotych Malin.
Transformers: Age of Extinction(2014)
Przychody: 1 104 054 072 dolarów
Michael Bay okazuje się specjalistą w dziedzinie sprzedawania najgorszych filmów. Wiek zagłady jest dziwnym przypadkiem. Chociaż został ostro potraktowany przez krytyków, a i najwięksi fani wracali z kina z pochmurnymi minami, to produkcja wręcz rozbiła bank – ponad miliard dolarów na koncie doskonale o tym świadczy. Zarzucano twórcom słabą historię, papierowe postacie i oferowanie jedynie nużącego już efekciarstwa. Mimo to losy konfliktu Autobotów z Decepticonami nadal są świetnym wabikiem na widzów. W przyszłym roku pojawi się piąta część – czy powtórzy sukces kasowy poprzedniczek?
Źródło: zdjęcie główne: Paramount Pictures
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat