Najlepsze dramaty lat 80.
Lata 80. to kolebka klasyków kina. Wśród nich znajduje się także wiele dramatów, które niosą za sobą uniwersalne prawdy i przekazują historie, które poruszają do dziś. Sprawdźcie nasze zestawienie najlepszych dramatów lat 80.
Lata 80. to kolebka klasyków kina. Wśród nich znajduje się także wiele dramatów, które niosą za sobą uniwersalne prawdy i przekazują historie, które poruszają do dziś. Sprawdźcie nasze zestawienie najlepszych dramatów lat 80.
"Birdy" (1984)
"Ptasiek" to historia przyjaźni. Bohaterami są Al i tytułowy Ptasiek, którzy są swoimi przeciwieństwami. Pierwszy jest przebojowy, popularny i odważny, a drugi skryty, cichy i delikatny. Po wydarzeniach wojny w Wietnamie w obu mężczyznach zachodzi pewna zmiana. Al zostaje okaleczony fizycznie, a jego przyjaciel Ptasiek doznaje znacznie głębszych ran i zostaje zamknięty w zakładzie psychiatrycznym. W odpowiedzi na straszne wydarzenia, których był świadkiem, mężczyzna zamyka się w sobie i wydaje mu się, że nie jest człowiekiem, a ptakiem. Al próbuje pomóc przyjacielowi. Chce wyciągnąć go ze stanu, w jakim ten się znalazł, i przywrócić światu.
Wzruszający film o sile przyjaźni doskonale pokazuje relacje międzyludzkie. W postać Ala wcielił się Nicholas Cage. Była to pierwsza rola, która przyniosła mu uznanie widowni i krytyków. Tytułową postać zagrał Matthew Modine. Dla niego ta rola również była przełomowa, bo otworzyła mu wiele drzwi w Hollywood.
[video-browser playlist="729915" suggest=""]
"The Color Purple" (1985)
W filmie poznajemy historię Celie, kobiety, która w swoim życiu musiała stawić czoło porzuceniu, przemocy fizycznej i psychicznej, a nawet kazirodztwu. Celia odmieniła swoje życie, gdy na jej drodze stanęły dwie silne kobiety. Nie godzi się już na poniżanie i znęcanie nad sobą. Odkrywa swoją siłę i niezależność.
Ta opowieść o silnych kobietach oraz ich więzi zachwyca do dzisiaj. Brawurowa rola Whoopi Goldberg elektryzuje. To dzięki niej aktorka zdobyła Oscara i została na ustach branży filmowej na wiele lat. Film ten był też kamieniem milowym w karierze reżysera, Stevena Spielberga. Udowodnił on, że nie jest tylko mistrzem filmów komercyjnych. Co ciekawe, Spielberg nie był pierwszym reżyserem, któremu zaproponowano pracę nad filmem. Kilka innych osób odmówiło podjęcia się tego zadania w obawie, że nie podołają. Alice Walker, autorka książki, na podstawie której zekranizowano film, nie była przekonana do Spielberga. Zmieniła zdanie dopiero po obejrzeniu "E.T".
[video-browser playlist="729918" suggest=""]
"The Mission" (1986)
Kultowy brytyjski dramat w reżyserii Rolanda Joffe'a. Zachwycająca historia jezuickiego kapłana osadzona w XVII wieku to pokaz kina, które wywołuje nadzwyczajne emocje. Poza tym, że jest fenomenalnie zagrany (Robert De Niro!), ma także jedne z najpiękniejszych zdjęć w historii kina, które zostały nagrodzone Oscarem.
[video-browser playlist="729957" suggest=""]
"Platoon" (1986)
W filmie poznajemy Chrisa, chłopaka z bogatej rodziny, idealistę, który rzuca studia i zaciąga się do armii. W Wietnamie poznaje innych młodych mężczyzn, którzy pochodzą z niższych warstw społecznych i nie rozumieją, dlaczego ktoś, kto nie musiał odbywać służby, zgłosił się do niej dobrowolnie. Chris wkrótce poznaje prawdziwe oblicze wojny - dalekie od ideałów, okrutne i bolesne. W obliczu koszmaru wojny chłopak musi wybrać, jakim człowiekiem chce się stać - bezlitosnym i walczącym o przetrwanie za wszelką cenę czy wiernym zasadom humanitaryzmu.
Reżyser i scenarzysta "Plutonu", Oliver Stone, sam był żołnierzem piechoty w czasie wojny w Wietnamie i to właśnie wydarzenia, których był światkiem, przyczyniły się do tego, że czuł potrzebę nakręcenia filmu, który mówi prawdę o wojnie. Gdy już przygotował scenariusz, jeszcze przez kilka kolejnych lat szukał producenta chętnego do wspólnego zrealizowania jego wizji. "Pluton" zapoczątkował tak zwaną "trylogię wietnamską" Stone'a, do której należą także filmy "Urodzony 4 lipca " i "Pomiędzy niebem i ziemią".
[video-browser playlist="727003" suggest=""]
"Stand by Me" (1986)
Czterech rozrabiaków wyrusza w podróż wzdłuż torów kolejowych, po tym jak zasłyszeli historię, że chłopiec w ich wieku został potrącony przez pociąg, a jego ciało nie zostało odnalezione. Chłopcy chcą się stać bohaterami i odnaleźć nieszczęśnika, a przy tym pchani są też zwykłą ciekawością.
"Stań przy mnie" to jedna z ekranizacji dzieł Stephena Kinga. Jest to film drogi o dojrzewaniu, poznawaniu siebie, wielkiej przyjaźni i marzeniach. Ta cudowna i wzruszająca historia łączy widza z dzieciństwem, jego smakami, rozterkami i radościami.
[video-browser playlist="727215" suggest=""]
"Hannah and Her Sisters" (1986)
Akcja filmu, jak to często bywa u Allena, dzieje się w Nowym Jorku. Poznajemy w nim rodzinę, której częścią są 3 siostry. Najstarsza z nich, Hanna (grana przez Mię Farrow), ma szczęśliwe życie - spełnia się jako aktorka, ma męża i dzieci. Jest także ułożona, odpowiedzialna i stanowi podporę całej rodziny - jest jej swoistym centrum i to wokół niej skupiają się jej bliscy, a także akcja filmu. Pozostałe siostry to niesforna Holly, która walczy z uzależnieniem od narkotyków, i Lee, związana z dużo starszym od siebie mężczyzną. Gdy jednak sielanka zostaje zachwiana, Hanna zdaje sobie sprawę, że jest tak samo zagubiona jak jej siostry.
"Hannah i jej siostry" to mieszanina precyzyjnie wybranych wątków i różnych historii, które zamykają się w obrębie jednej rodziny. To opowieść o ambicjach, miłości, małżeństwie i poszukiwaniu siebie. Film został nagrodzony 3 Oscarami.
[video-browser playlist="729923" suggest=""]
"The Last Emperor" (1987)
Ten film w reżyserii Bernado Bertolucciego można śmiało nazwać klasyką kina. Oto niezwykła, poruszająca i zapadająca w pamięć historia ostatniego cesarza Chin. Zachwyca tutaj wszystko - reżyseria, sposób opowiadania historii oraz kreacje Joan Chen czy Petera O'Toole'a. Obraz zdobył 9 Oscarów.
Co ciekawe, był to pierwszy zagraniczny film w historii kina, który dostał oficjalnie pozwolenie od władz Chin na kręcenie w Zakazanym Mieście w Pekinie.
[video-browser playlist="729958" suggest=""]
"Full Metal Jacket" (1987)
To kolejny film wojenny w zestawieniu, tym razem spod ręki Stanleya Kubricka. Jednak w tym obrazie duża część akcji skupia się także na szkoleniu żołnierzy marines, a następnie opowiada o ich wyjeździe na wojnę do Wietnamu. Wojna dla młodych adeptów zaczyna się już w koszarach. Muszą oni znosić poniżanie i psychiczne oraz fizyczne znęcanie się nad nimi. Proces dehumanizacji człowieka miał bowiem pomóc odsiać słabe ogniwa, a z reszty zrobić maszyny do zabijania.
Stanley Kubrick przez "Full Metal Jacket" pokazuje wartość ludzkiego życia i obnaża bezsens wojny, zestawiając ją z przyjaźnią i poświęceniem.
[video-browser playlist="727006" suggest=""]
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1952, kończy 72 lat