Najlepsze komedie świąteczne

Komedie świąteczny to gatunek dość wyjątkowy o ważnym celu do spełnienia. Ma wprowadzić widzów w nastrój świąt i zarazem rozbawić. Wybrałem dla Was te najlepsze komedie świąteczne.

Komedie świąteczne nie zawsze są wysokich lotów. Bardzo często wychodzą kolejne tytuły, które nie tylko nie potrafią zbudować atmosfery, to jeszcze raczą widza gagami na niskim poziomie. Trudno wówczas zdać sobie sprawę, czy mamy się śmiać, czy płakać. Dlatego też lepiej wrócić do filmów ze sprawdzoną jakością, których walory bawią do dziś. Oto więc najlepsze komedie świąteczne.

Kevin sam w domu

Klasyka gatunku, bez której nie ma świąt w Polsce. Jest to w naszym kraju tradycja, która przede wszystkim świetnie buduje świąteczny nastrój. Humoru również nie brakuje, a muzyka Johna Williamsa miło przygrywa w tle. Absolutna klasyka gatunku, która choć jest ceniona na świecie, prawdopodobnie tylko w Polsce weszła do corocznego rodzinnego spędzania czasu w świątecznym klimacie. Do tego mogę dodać też całkiem niezły sequel w postaci Kevin sam w Nowym Jorku. Kolejne odsłony to już niskich lotów kontynuacje na rynek DVD, które lepiej omijać szerokim łukiem, bo ani zabawne, ani nie mają tego samego uroku.

Nieoczekiwana zmiana miejsc

Przyznam, że jest to jeden z moich ulubionych filmów osadzonych w świątecznym klimacie. Historia jest luźno inspirowana tą stworzoną przez Marka Twaina. Mamy więc bezdomnego i bogacza, którzy zamieniają się miejscami w wyniku pewnych zdarzeń. I tak też dostajemy doskonałą komedię, w której brylują Dan Aykroyd i Eddie Murphy, a towarzyszy im Jamie Lee Curtis. I wiecie co? To nadal pięknie śmieszy po 34 latach od premiery. To właśnie jest różnica pomiędzy ponadczasowymi komediami z lat 80., a współczesnymi tworami opartymi na ciągłych wulgaryzmach.

W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju

Wielu z Was przyznałoby mi rację, gdybym powiedział, że to jest absolutnie najlepsza komedia świąteczna. Rzecz napakowana niezliczoną ilością świetnych gagów, pomysłów i szalonych sytuacji. Chevy Chase w największej formie jako fajtłapowaty Griswold! Mógłbym rozpisywać się na wiele stron o tym, jakie to dobre i dlaczego, ale w tym aspekcie tak naprawdę nie ma to sensu. To po prostu trzeba zobaczyć, bo wciąż bawi do łez. I jak dla mnie, o wiele lepiej buduje nastrój świąteczny niż przygody Kevina.

To właśnie miłość

Naszpikowana gwiazdami komedia romantyczna Tony’ego Curtisa to przykład na to, że ten gatunek w połączeniu ze świątecznym klimatem może dać wyśmienity efekt. Mamy tutaj dużo historii miłosnych przedstawionych w sposób często chwytających za serce, ale nigdy nie przekombinowany czy przesadzony. Zawsze wszystko jest w dobrej równowadze, przez co bawi i wzrusza. A humoru naprawdę tutaj nie brakuje. I można rzec, że spełnia też rolę w budowie nastroju.

Holiday

Nancy Meyers stała się ekspertką od komedii, które w niegłupi sposób potrafią bawić i wzruszać. Mamy tutaj historię dwóch kobiet – jednej z Los Angeles, drugiej z Wielkiej Brytanii – które na czas świąt zamieniają się domami. I tak rozpoczyna się ich przygoda, gdzie poznają nowe osoby i ich życie się zmienia. Niby proste, ale z wprawną ręką Meyers oraz gwiazdami w obsadzie (Cameron Diaz, Kate Winslett, Jude Law i Jack Black) dostajemy coś, co naprawdę bawi i wywołuje emocje.

Harold i Kumar: Spalone święta

Rzecz z kompletnie innej bajki. Przygody Harolda i Kumara to gatunek komedii dość specyficzny, bo mamy raczej humor na poziomie kloacznym, nie żadne inteligentne zagrywki czy poruszające momenty. Jest to totalnie przegięta jazda bez trzymanki z kompletnie szalonymi, niedorzecznymi pomysłami. W tym jednak jest jakaś metoda, a osadzenie w świątecznym klimacie pozwala czerpać frajdę. Przestrzegam, że nie jest to propozycja dla każdego.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
0 -

Najlepsze momenty Kinowego Uniwersum Marvela

Kinowe Uniwersum Marvela liczy już sobie 10 lat. To dobry moment na to, by wybrać…

Adam Siennica
0 -

Recenzje filmu Avengers: Wojna bez granic.…

O północy wygasło embargo na recenzje superprodukcji Avengers: Wojna bez granic, czyli fabularnej kulminacji historii…

Piotr Piskozub
0 -

Jak dobrze znasz Kinowe Uniwersum Marvela?…

Premiera filmu Avengers: Wojna bez granic zbliża się wielkimi krokami. To doskonały czas, by sprawdzić,…

Adam Siennica
0 -

Zabójcza broń – nowe szczegóły afery.…

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że Zabójcza broń może zostać skasowana z powodu problemów…

Adam Siennica
0 -

Box Office: Nowe prognozy dla Avengers:…

Po publikacji recenzji filmu Avengers: Wojna bez granic do sieci trafiły najnowsze prognozy box office.…

Adam Siennica
spoilery
0 -

The 100: sezon 5, odcinek 1…

The 100 powraca na światowe ekrany i oferuje nowe otwarcie dla serialu. Czy 5. sezon…

Ocena recenzenta:
7

Co o tym sądzisz?

To okno zamknie się automatycznie za 40 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]