Najlepsze seriale obyczajowe
Każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z telewizją, jest w stanie wymienić przynajmniej jeden serial obyczajowy. Ich różnorodność potrafi zaspokoić najbardziej wymagające gusta widzów, a zwyczajowa wielość odcinków gwarantuje rozrywkę na długie godziny. Są jak solone orzeszki – sięgniesz raz, nie sposób przestać.
Każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z telewizją, jest w stanie wymienić przynajmniej jeden serial obyczajowy. Ich różnorodność potrafi zaspokoić najbardziej wymagające gusta widzów, a zwyczajowa wielość odcinków gwarantuje rozrywkę na długie godziny. Są jak solone orzeszki – sięgniesz raz, nie sposób przestać.
Gilmore Girls (2000-2007)
Mądra, rodzinna komedia obyczajowa, która ma jasne przesłanie: miłość matki do córki nie zna wstydu i pozwala góry przenosić. A przynajmniej jest niezłym motorem działań, jeśli podrasuje się odrobinę życie codzienne bohaterów. Kochane kłopoty to słodko-gorzka opowiastka o samotnej matce, Lorelai, która zrobi wszystko dla swojej utalentowanej córki, Rory. Może i sam pomysł nie jest wybitny, jednak wykonanie jest zaskakująco miłe dla oka. Bohaterki wzbudzają głęboką sympatię i z niecierpliwością śledzimy ich losy, kibicując nowym miłościom i zmaganiom ze zrzędliwymi dziadkami. Zasiadając przed telewizorem, mamy pewność, że będzie lekko, miło, zabawnie i rodzinnie. Serial powraca w nowej, odświeżonej odsłonie na platformie Netflix.
Boston Public (2000-2004)
Serialowa wersja Młodych gniewnych. Jeden z pierwszych seriali, które opowiadały o młodzieży trudnej, zbuntowanej, z problemami. Podejmował tematy ważne i istotne społecznie, skupiając się głównie na systemie szkolnictwa w znaczeniu ogólnym. Boston Public stawiał nie tylko na historie uczniów, ale w dużej mierze odnosił się do roli nauczycieli. Szkoła, w której ściera się zbuntowana młodzież i pedagodzy, posiadający przecież własne problemy, stała się punktem wyjścia do dyskusji na temat realiów procesu kształcenia. Jak się okazuje, system bywał bezduszny, krzywdzący, a sami nauczyciele niejednokrotnie stawali na granicy etyki, by móc pełnić swoją misję. Dodatkowo umiejscowienie akcji w wielkim mieście pozwoliło na stworzenie atmosfery, w której odpowiedzialność to mit, a łamanie zasad to chleb powszedni. Obowiązkowy punkt dla miłośników nieco trudniejszych klimatów.
One Tree Hill (2003-2012)
Życiowe perypetie dwóch przyrodnich braci, Lucasa i Nathana, oraz ich przyjaciół z koszykówką w tle. Pogoda na miłość to serial, który do tej pory pozostaje w pamięci fanów, a aktorzy w nim grający wciąż żyją na fali popularności. Opowiada historię grupy przyjaciół, którzy pomimo wielu problemów, różnic zdań czy dramatów rodzinnych w dalszym ciągu pozostają razem i mogą na siebie liczyć. Małe miasteczko, Tree Hill, w którym dzieje się akcja, jest świadkiem zarówno sukcesów, jak i porażek bohaterów serialu, towarzyszy im w chwilach radości oraz smutku. Jest również punktem, do którego zawsze wracają niezależnie od tego, dokąd życie ich poprowadziło. Serial jest pochwałą przede wszystkim przyjaźni, a także rodziny, choć nie zawsze bywa ona tak pomocna, jak można by było sobie tego życzyć. Niezapomniane kreacje Chada Michaela Murraya oraz Sophii Bush zagwarantowały im stałe miejsce w kanonie aktorów.
Desperate Housewives (2004-2012)
Gospodynie z Wisteria Lane zwojowały świat swoimi niebanalnymi przygodami. Gotowe na wszystko to serial obyczajowy podszyty sarkastycznym poczuciem humoru. Niejednokrotnie porównywany do Seksu w wielkim mieście, zdecydowanie broni się, tworząc nową jakość w telewizji. Kiedy jedna z gospodyń domowych, mieszkająca w pięknym domu na perfekcyjnym osiedlu, popełnia samobójstwo, sąsiedzi zaczynają szeptać, by poznać prawdę. Szybko okazuje się, że idealne życie gospodyń domowych wcale nie jest tak perfekcyjne, jak się to widzi, podglądając zza firanki w oknie. Serial jest swego rodzaju karykaturą blichtru bogatych osiedlowych rodzin, które ukrywają trupa w szafie i zgniłe jajo pod łóżkiem. Odcinki przepełnione są romansami, kłamstwami, intrygami, a przede wszystkim obrazem kobiet w krzywym zwierciadle. Pozycja interesująca i zabawna, skierowana głównie do kobiet.
Grey's Anatomy (2005- )
Nie jest to pierwszy serial o lekarzach, jednak niezwykłe zdolności Shondy Rhimes wzniosły go na wyżyny popularności i utrzymują go tam na niezachwianej pozycji. Chirurdzy to przede wszystkim niebanalne poczucie humoru włożone w usta praktykantów zdeterminowanych, by zostać najlepszymi lekarzami w szpitalu Seattle Grace. Niecodzienne przypadki pacjentów, windowe romanse, wypadki, cierpienie, złamane serca i morze alkoholu to chleb powszechny dla tytułowych chirurgów. W przeciwieństwie do Ostrego dyżuru serial skupia się przede wszystkim na lekarzach i ich życiu osobistym, które nie jest łatwo połączyć z wielogodzinnymi i wymagającymi dyżurami. Chirurdzy mają lepsze i gorsze momenty, ale nie można im odmówić dostarczania naprawdę silnych emocji. Historie pacjentów chwytają za miękkie serca widzów, a życiowe rozterki lekarzy przypominają niejednokrotnie nasze własne. Serial jest w stanie zarówno rozbawić, jak i zmusić do płaczu w ciągu paru minut. Powraca już jesienią z kolejnym, 13. sezonem.
- 1
- 2 (current)
Źródło: fot. materiały prasowe
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat