Najlepsze seriale obyczajowe
Każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z telewizją, jest w stanie wymienić przynajmniej jeden serial obyczajowy. Ich różnorodność potrafi zaspokoić najbardziej wymagające gusta widzów, a zwyczajowa wielość odcinków gwarantuje rozrywkę na długie godziny. Są jak solone orzeszki – sięgniesz raz, nie sposób przestać.
Każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z telewizją, jest w stanie wymienić przynajmniej jeden serial obyczajowy. Ich różnorodność potrafi zaspokoić najbardziej wymagające gusta widzów, a zwyczajowa wielość odcinków gwarantuje rozrywkę na długie godziny. Są jak solone orzeszki – sięgniesz raz, nie sposób przestać.
Seriale obyczajowe nie pytają o upodobania czy zainteresowania - one je tworzą. Można udawać, że się ich nie zna, ale kiedy obejrzy się przypadkiem jeden odcinek, kolejne stają się już rutyną. Czasem budzą skrajne emocje, niekiedy nudzą przeciąganiem wątków. Dotyczą rzeczywistości, wplatając w życie bohaterów sytuacje dnia codziennego, komplikując je bardziej niż kolorowanki dla dorosłych. Niewinny całus zamienia się w bezduszną zdradę, a nastoletnia młodzież musi spróbować wszystkiego, bo przecież żyje się tylko raz. Obyczajówki to pojemna kategoria, która właściwie może opowiedzieć każdą historię, podbijając tym samym serca widzów. Warto się przyjrzeć najlepszym serialom obyczajowym, jakie przewinęły się przez nasze ekrany.
Beverly Hills, 90210 (1990-2000)
Jeden z najpopularniejszych seriali lat 90., który można było obejrzeć w polskiej telewizji. Brandon i Brenda, bliźniaki, które przeprowadziły się do Beverly Hills, rozpoczynają nowe życie w pobliskiej szkole. Jak się okazuje, muszą odnaleźć się w zupełnie nowych dla nich realiach: świecie przepełnionym bogatymi nastolatkami, szalonymi imprezami oraz całym dobrodziejstwem okresu dojrzewania. Serial rozprawia o młodzieży i jej problemach, które z dzisiejszego punktu widzenia wydają się niewinne i nieco błahe. Lata wstecz jednak oglądało się je z wypiekami na twarzy, podziwiając niedostępnego Dylana, kibicując Brandonowi i po cichu wyśmiewając się z Davida. Dziś patrzymy na stare odcinki z sentymentem i nostalgią.
Dawson's Creek (1993-2003)
Ponownie serial o nastolatkach i głównie dla nastolatków. Tym razem grupa przyjaciół mieszkająca w małym miasteczku Capeside powoli dojrzewa i uczy się podejmować życiowe decyzje. Wspierając się wzajemnie, przezwyciężają typowe dla młodzieży problemy. Serial zyskał uznanie głównie ze względu na psychologiczne ujęcie okresu dojrzewania wraz z dość ciekawym sposobem kreowania bohaterów. Silne kontrastowanie ich osobowości, a przede wszystkim widoczny rozwój postaci z sezonu na sezon powodował, że serial oglądał się nie tyle z przyjemnością, co z ekscytacją. Dobre kino telewizyjne, do którego miło wrócić nawet po latach.
ER (1994-2009)
Serial, który przetarł szlaki na ekrany dla lekarzy, a niezapomniana rola George'a Clooneya roztapiała serce kobiet przed telewizorami. Ostry dyżur to nic innego, jak lekarze ratujący życie pacjentom w County General. Razem z nimi śledzimy rozmaite przypadki, złamania, choroby czy niedomagania ludzkiego organizmu oraz przeżywamy miłości i rozstania, narodziny i śmierć. Nie jest to produkcja zabawna czy lekka, stawia raczej na akcję i dramat niż poczucie humoru. Serial rozrósł się do rangi kultowego, który zmienił oblicze telewizji. Każdy kolejny jest porównywany do Ostrego dyżuru, próbuje dodać od siebie coś, czego nie można było doświadczyć w ER. Jest to zadanie trudne, choć warte próby.
7th Heaven (1996-2007)
Rodzina jest siłą, a wspierana przez Boga, nie ma sobie równych. Nie mają znaczenia trudności, przeszkody, problemy czy nieporozumienia. Ostatecznie więzy rodzinne stworzone z grubej nici miłości potrafią przetrwać wszystko. Siódme niebo to historia rodziny, w której pastor Eric wraz żoną Annie i ich siedmiorgiem dzieci doświadczają całej gamy trudności życiowych. Wychodzą z niej jednak obronną ręką, a nad wszystkim czuwa miłosierny Bóg. Historia ciekawa, pełna ciepła i mądrości życiowej, łez, ale również i poczucia humoru. Idealny serial na rodzinne niedzielne popołudnie.
Sex and the City (1998-2004)
Jeden z najbardziej nagradzanych seriali w historii telewizji. Perypetie czterech kobiet - Carrie, Samanthy, Mirandy oraz Charlotte - podbijały serca widzów na całym świecie. Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, a bohaterki dokonują swego rodzaju rewolucji obyczajowej, rozprawiając frywolnie na temat ich życia uczuciowego i seksualnego, dzieląc się swoimi doświadczeniami przy kawie lub drinku. Lekka opowiastka na tematy typowo damskie, z dużą dozą humoru, samokrytyki, marzeń, a przede wszystkim pragnień płci pięknej. Bohaterki stały się ikonami wyzwolonych kobiet, które nie boją sięgać się po własne marzenia i mieć odmienne zdanie. Produkcja przełamała pewne tabu społeczne, wprowadzając swobodę obyczajową do świata telewizji.
Law & Order: SVU (1999- )
Jest to przykład serialu, który nigdy się nie starzeje, a co najważniejsze, trzyma stały, bardzo dobry poziom. Prawo i porządek: Sekcja specjalna skupia się przede wszystkim na życiu policjantów zajmujących się przestępstwami na tle seksualnym. Wydawać by się mogło, że temat można bardzo szybko wyczerpać, w tym przypadku jednak nie jest to takie oczywiste. Wielokrotnie nagradzany, podejmujący niezwykle wrażliwe problemy serial staje na wysokości zadania, przyciągając widzów przed telewizory już od 17 lat. Wzrusza do łez, przyprawia o dreszcze, a co najważniejsze, dostarcza trwałej rozrywki, bez obaw o rozczarowanie. Pozycja skierowana przede wszystkim do osób potrzebujących mocniejszych emocji.
- 1 (current)
- 2
Źródło: fot. materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat