Nie tylko Kler. Filmy, które uderzały w Kościół katolicki
Kler rozgrzał do czerwoności dyskusję o roli Kościoła w społeczeństwie. Sztuka w tej tematyce ma duże doświadczenie we wkładaniu kija w mrowisko, również w naszym kraju. Przyjrzyjmy się innym ważnym tytułom, które niezwykle krytycznie podchodziły do religii i Kościoła.
Kler rozgrzał do czerwoności dyskusję o roli Kościoła w społeczeństwie. Sztuka w tej tematyce ma duże doświadczenie we wkładaniu kija w mrowisko, również w naszym kraju. Przyjrzyjmy się innym ważnym tytułom, które niezwykle krytycznie podchodziły do religii i Kościoła.
Można krytykować Kościół jako instytucję, można negować założenia religii jako zbioru dogmatów, można kwestionować wiarę w ogóle. O ile Kler poddaje w wątpliwość moralność ludzi tworzących Kościół, to inne obrazy nie skupiają się na osobach działających w ramach instytucji, a polemizują z tym, co jest zapisane w Piśmie Świętym. Punktów spornych jest z wiele, dlatego dyskusja o roli religii na świecie trwa od wieków. W poniższym zestawieniu prezentujemy przypadki, kiedy kinematografia zabierała głos w tym temacie. Również w naszym kraju.
Dogma
Dogma nie jest najlepszym filmem Kevina Smitha, jednak nie poziom artystyczny rozsławił ten obraz. Film spotkał się z wielką krytyką środowisk chrześcijańskich za to, w jaki sposób podchodzi do biblijnych dogmatów. Dogma stawia na głowie Pismo Święte, nie biorąc jeńców. Całość jest tak wulgarna, politycznie niepoprawna i prześmiewcza, że nic dziwnego, że społeczność katolicka poczuła się obrażona. Gdyby jednak krytycy dotrwali do końca i podeszli do obrazu w nieco bardziej otwarty sposób, dostrzegliby, że Kevin Smith nie krytykuje wiary, a jedynie skostniały ramy, w których zamknął je Kościół katolicki.
W imię...
Małgorzata Szumowska nie lubi się z Kościołem katolickim. Każdy jej film ma w sobie coś antykościelnego, a W imię… to już pean w tym temacie. Ksiądz homoseksualista, aby uciec od swojej natury, przywdziewa sutannę. Jak łatwo się domyśleć, to nie pomaga, a główny bohater w swojej nowej roli cierpi niemiłosiernie. W imię… to bardzo mądry film o uwikłaniu, samotności i wykluczeniu społecznym. Jest to też bardzo dobitny głos w temacie hipokryzji księży.
Czarownice z Salem
Adaptacja klasycznej sztuki Arthura Millera. W Salem kilka dziewczyn zostaje przyłapanych na wątpliwie moralnych czynach. Te natomiast, aby uratować siebie przed ciężkimi konsekwencjami, oskarżają mieszkańców ortodoksyjnej społeczności o czarną magię i czczenie szatana. Zaczyna się klasyczne polowanie na czarownice w imię Boga. Film z 1996 to udana ekranizacja pokazująca przerażające mechanizmy prowadzące do opętania ludzi fałszywą doktryną.
Der Name der Rose
Kultowy film będący ekranizacją kultowej książki. Dzieło Umberto Eco i jego adaptacja w reżyserii Jean-Jacques Annaud pokazuje, do czego może doprowadzić zaślepienie religią. Ludzie oddani wierze stają się fanatykami i tracą sprzed oczu to, co najważniejsze. Polowanie na heretyków i inkwizycja zbierają straszliwe żniwo, a słowa Jezusa stają się tylko niewyraźnym echem, dobiegającym gdzieś z oddali.
Źródło: zdjęcie główne: Materiały promocyjne
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1950, kończy 74 lat
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1935, kończy 89 lat
ur. 1985, kończy 39 lat
ur. 1983, kończy 41 lat