Nie tylko Kler. Filmy, które uderzały w Kościół katolicki
Kler rozgrzał do czerwoności dyskusję o roli Kościoła w społeczeństwie. Sztuka w tej tematyce ma duże doświadczenie we wkładaniu kija w mrowisko, również w naszym kraju. Przyjrzyjmy się innym ważnym tytułom, które niezwykle krytycznie podchodziły do religii i Kościoła.
Kler rozgrzał do czerwoności dyskusję o roli Kościoła w społeczeństwie. Sztuka w tej tematyce ma duże doświadczenie we wkładaniu kija w mrowisko, również w naszym kraju. Przyjrzyjmy się innym ważnym tytułom, które niezwykle krytycznie podchodziły do religii i Kościoła.
Twarz
Kolejny manifest Małgorzaty Szumowskiej. Tym razem reżyserka na widelec bierze małomiasteczkowość i kołtuństwo, ale dostaje się również Kościołowi. W aglomeracji głównego bohatera znajduje się kościół, w którym duchowny jest nieuczciwym, pazernym zboczeńcem. Tym razem Szumowska nieco generalizuje, ale przesłanie filmu wpisuje się w jej filozofię walki z Kościołem na wszystkich frontach.
Priest
Film, który wywołał w naszym kraju wielkie protesty. Ksiądz homoseksualista, będący bohaterem filmu fabularnego wyświetlanego w kinach, był dla naszej społeczności w 1995 roku czymś bardzo kontrowersyjnym. Szczególnie osoby o ugruntowanej wierze i konserwatywnych poglądach nie mogły pogodzić się z (ich zdaniem) szarganiem wiary katolickiej. To, co kiedyś było tabu, teraz jest szeroko komentowane w mediach. Warto jednak przypomnieć sobie burzę wywołaną przez ten obraz, bo doskonale obrazuje ona przemiany kulturowe, jakie przeszedł nasz kraj przez ostatnie lata.
The Last Temptation of Christ
Kontrowersyjna, alternatywna wersja ostatnich dni Jezusa. Zbawiciel, kuszony przez szatana, dostaje możliwość opuszczenia krzyża i spędzenia reszty życia w spokoju jako zwykły człowiek. Obraz Martin Scorsese jest jednym z najbardziej dyskusyjnych filmów w historii kinematografii. Ze względu na skandal światopoglądowy, nigdy nie trafił do polskich kin. Universal Pictures zgodziło się wyprodukować Ostatnie kuszenie Chrystusa pod warunkiem, że Scorsese zrobi dla nich komercyjny film (tym filmem był Cape Fear nakręcony w 1991). W napisach czołowych reżyser zaznacza, że podstawą filmu jest powieść zmarłego w 1957 roku pisarza greckiego, Nikosa Kazantzakesa, a nie Ewangelia. Za napisanie Ostatniego kuszenia Kazantzakes został wykluczony z greckiej cerkwi prawosławnej.
Siostry Magdalenki
Młode kobiety trafiają do klasztoru, który okazuje się miejscem pełnym zła i niegodziwości. Przełożone, oczywiście w imię Boga i religii, upokarzają dziewczyny, znęcają się nad nimi i próbują zabić ich kobiecość. Film pokazuje rolę kobiety w ortodoksyjnym, hermetycznym społeczeństwie. Po raz kolejny dostajemy sytuację, w której religijne dogmaty zostają wykorzystane do własnych celów przez słabych, często niegodziwych ludzi.
Monty Python's The Meaning of Life
Monty Python po raz pierwszy. Brytyjscy anarchiści w swojej działalności nabijali się ze wszystkich absurdów naszego świata, nic dziwnego więc, że i Kościół katolicki pojawił się na ich talerzu. Wybitnie inteligentni komicy, w swoim ostatnim filmie fabularnym, śmiali się zarówno z katolików i ich wielodzietności, jak i protestantów i ich wstrzemięźliwości. Według Monty Pythona zinstytucjonalizowana religia jest w sobie sama tak abstrakcyjna, że szkoda byłoby nie sprzedać jej kilku kuksańców, szczególnie w filmie o sensie życia.
Źródło: zdjęcie główne: Materiały promocyjne
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat