Nie tylko Kler. Filmy, które uderzały w Kościół katolicki
Kler rozgrzał do czerwoności dyskusję o roli Kościoła w społeczeństwie. Sztuka w tej tematyce ma duże doświadczenie we wkładaniu kija w mrowisko, również w naszym kraju. Przyjrzyjmy się innym ważnym tytułom, które niezwykle krytycznie podchodziły do religii i Kościoła.
Kler rozgrzał do czerwoności dyskusję o roli Kościoła w społeczeństwie. Sztuka w tej tematyce ma duże doświadczenie we wkładaniu kija w mrowisko, również w naszym kraju. Przyjrzyjmy się innym ważnym tytułom, które niezwykle krytycznie podchodziły do religii i Kościoła.
Spotlight
Zdobywca Oscara z 2016 roku podjął się bardzo ważnego tematu, pedofilii w kościele. Zrobił to z wręcz dokumentalistyczną maniera, co sprawia że wydźwięk filmu jest jeszcze bardziej sugestywny.
The Witch
Horror, będący równocześnie symbolicznym paszkwilem na ortodoksyjne podejście do religii i Kościoła. Akcja toczy się w XVII wieku. Oddana Bogu rodzina osiedla się samotnie, na skraju lasu, w którym grasuje pradawne zło. Wkrótce członkowie familii zaczynają znikać, a wokół dzieją się przerażające rzeczy. Film ten można odczytywać zarówno jako klasyczny horror, jak i opowieść w konwencji grozy, gdzie wszystko podszyte jest symbolami. Patrząc na to w ten sposób, Czarownica jawi nam się historia o ludziach zaślepionych dogmatami, które sprowadzają ich na granice szaleństwa i niszczą od wewnątrz. Mroczny las, którego tak się boją, jest światem zewnętrznym, a zło tam mieszkające, niczym innym jak jego pokusami.
Life of Brian
Monty Python po raz drugi. Film ten wywołał olbrzymie poruszenie w Wielkiej Brytanii. Komicy musieli zmagać się z protestami i groźbą nie wprowadzenia obrazu do kin. Prowadzono wiele dyskusji z duchownymi, krytycy prześcigali się w wynajdywaniu kolejnych argumentów mówiących o tym, jak obraźliwy jest dla katolików. Przeciwnicy obrazu w większości jednak go nawet nie widzieli. Gdyby wybrali się d kina, pewnie zauważyliby że w filmie Jezus Chrystus pojawia się tylko na chwilę i to w tradycyjnej dla siebie roli. Żywot Briana poświęcony jest zupełnie innej postaci, choć to oczywiście produkcja mocno krytykująca zinstytucjonalizowaną religię.
Opowieści kanterberyjskie
Pier Paolo Pasolini, jeden z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów świata, zrealizował w 1972 roku obraz oparty na zbiorze opowiadań z XIV w. autorstwa Geoffreya Chaucera. Film miał zdecydowanie antychrześcijański wydźwięk. Szokował dosłownością, erotyzmem i brutalnością. Pasolini – dekadenta i nihilista uczynił film jednym ze swoich manifestów w kwestii wiary. Obraz okazał się nie do przyjęcia dla międzynarodowej publiki w latach siedemdziesiątych, przez co był często zdejmowany z ekranów kin.
Jesus Camp
Film dokumentalny, pokazujący najmroczniejszą stronę indoktrynacji, bo odbywającą się na dzieciach. W Obozie Jezusa obserwujemy pracę charyzmatycznej pani pastor, która swoim temperamentem porywa najmłodszych, tworząc z nich małych żołnierzy Boga. Produkcja pokazuje, jak łatwo jest zindoktrynować młodego człowieka, sprawiając, aby był nam całkowicie posłuszny.
Źródło: zdjęcie główne: Materiały promocyjne
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat