Przeczytaj w weekend

Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – kwiecień 2018

Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z kwietnia 2018 roku.

Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z kwietnia 2018 roku.

Wybraliśmy dla was kilkanaście interesujących premier i reedycji książek, które trafiły na półki księgarń w zeszłym miesiącu. Wśród nich dominuje fantastyka, thrillery i powieści sensacyjne, ale pojawiły się także inne pozycje.

Oto subiektywny przegląd najbardziej interesujących pozycji, jakie ukazały się w kwietniu 2018 roku:

Dave Hutchinson - Europe In Autumn

science fiction / początek serii / intrygi szpiegowskie

Debiutancka powieść brytyjskiego pisarza przedstawia Europę nieodległej przyszłości, w której doszło do rozpadu znanych nam państw na wiele mniejszych bytów. Okoliczności te stały się idealną okazją dla wszelkiej maści przemytników, szpiegów i agentów wywiadów. Główny bohater, wplątany w tę gmatwaninę interesów niejako przypadkiem, musi znaleźć własną ścieżkę. Nie będzie to łatwe, bo wiele rzeczy dzieje się na drugim planie. Więcej o książce możecie przeczytać w naszej recenzji.

Zjednoczona Europa należy już do przeszłości. W następstwie kryzysów gospodarczych i niszczycielskiej pandemii rozsypała się jak puzzle i wciąż się dzieli. Powstają coraz mniejsze państwa i quasi-państewka. Niepodległość ogłaszają nawet linie kolejowe, rezerwaty przyrody i statki wycieczkowe. W tym raju szpiegów i przemytników swego miejsca na ziemi szuka Rudi, kucharz z krakowskiej restauracji. Zwerbowany przez tajemniczą organizację odbywa szkolenie wywiadowcze i wkrótce zostaje jej tajnym kurierem. Krąży po kontynencie, wymykając się jawnym oraz tajnym służbom, i z zadania na zadanie zaczyna sobie uświadamiać, że za spiskami i kontrspiskami, w których uczestniczy, za sporami, które toczą kraje Europy, mogą stać postaci z zupełnie innej rzeczywistości…

Europa jesienią - okładka
Źródło: Rebis

Caleb Carr - The Alienist

ekranizacja / XIX wiek / kryminał

W kwietniu na platformie Netflix zadebiutowała serialowa The Alienist (w rolach głównych występują Daniel BrühlLuke Evans i Dakota Fanning) powieści Caleba Carra. Z tej okazji ukazało się nowe wydanie książki z "filmową" okładką.

Nowy Jork, 1896 rok. Miastem wstrząsają makabryczne zabójstwa chłopców-prostytutek. Skorumpowani policjanci prowadzą oficjalne śledztwo, ale niezależnie od nich działa tajna grupa powołana przez Theodore’a Roosevelta, późniejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Najważniejszy w tej grupie jest tytułowy alienista – dziś powiedzielibyśmy psychopatolog – Laszlo Kreizler, który wykorzystuje całą swą wiedzę, by stworzyć profil psychologiczny mordercy i w ten sposób wpaść na jego trop. Wraz z dziennikarzem Johnem Schuylerem Moore’em i Sarą Howard, pierwszą kobietą zatrudnioną przez nowojorską policję, działa w nowatorski dla kryminalistyki sposób, by złapać zabójcę, nim znów dokona zbrodni.

Alienista - okładka serialowa
Źródło: Rebis

Gabriel Tallent - My Absolute Darling

thriller / opresyjny ojciec / walka o wolność

Debiutancka powieść Gabirela Tallenta to mocna, doceniona przez amerykańskich czytelników opowieść o nastolatce wychowywanej w odosobnieniu przez okrutnego ojca. Wyszkolona w technikach przetrwania postanawia wykorzystać nabyte umiejętności, by wyrwać się a wolność. Tutaj możecie zapoznać się z fragmentem książki.

Turtle Alveston ma czternaście lat i problemy z czytaniem. Potrafi za to świetnie strzelać, posługiwać się nożem i przez wiele dni wędrować po lesie, żywiąc się tym co upoluje. W zapuszczonym domu w środku lasu wychowuje ją apodyktyczny ojciec, który wierzy, że ludzkość jest na krawędzi katastrofy. Chory z miłości, izoluje córkę od otoczenia, całkowicie kontroluje jej życie, znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. Ale Turtle wciąż jest dla niego ukochaną córeczką. Jego najdroższą własnością. Dziewczyna nie jest jednak bezbronną ofiarą. Żeby wyzwolić się spod władzy ojca potwora, wykorzysta przeciwko niemu wszystko, czego właśnie on ją nauczył.

Moja najdroższa - okładka
Źródło: Agora

Sarah J. Maas - Tower of Dawn

fantasy / część serii / popularna autorka

Wieża świtu, która miała być nowelką, rozrosła się do pełnoprawnego tomu serii Szklany tron. Tym razem amerykańska pisarka bohaterem uczyniła Chaola Westfalla - postać, która w poprzednich tomach stanowiła raczej tło dla pozostałych bohaterów. Tutaj możecie zapoznać się z naszą recenzją książki.

Chaol Westfall i Nesryn Faliq wyruszają w podróż do starego i pięknego miasta Antica. Były kapitan Gwardii Królewskiej ma nadzieję, że któraś ze słynnych uzdrowicielek z Torre Cesme przywróci mu władzę w nogach. Uleczenie to jednak tylko część planu. Oto na tronie zasiada wszechpotężny kagan, którego Chaol ma za zadanie nakłonić do wzięcia udziału w wojnie. Jednak to, co czeka Chaola i obecną kapitan Gwardii Królewskiej Nesryn, przekroczy ich najśmielsze oczekiwania. Kluczem do powodzenia misji może okazać się niepozorna uzdrowicielka Yrene i informacje, które bohaterowie zdobędą podczas pobytu w pałacu.

Wieża świtu - okładka
Źródło: Uroboros

Reed Tucker - Slugfest: Inside the Epic, 50-year Battle between Marvel and DC

komiks / Marvel / DC

Książka Reeda Tuckera przedstawia wieloletnią rywalizację lub - w najlepszym razie - niełatwą koegzystencję dwóch gigantów na rynku komiksów superbohaterskich. Przeczytajcie naszą recenzję, a tutaj możecie zapoznać się z fragmentem książki dotyczącym początków walki o widza kinowego i telewizyjnego.

Tytani świata komiksów, niczym Cola i Pepsi, od ponad 50 lat prowadzą nieustającą wojnę o dominację. Stawką w tej bezpardonowej, często wyniszczającej walce są nie tylko wyniki sprzedaży, ale również wpływ na kulturę masową oraz serca milionów fanów na całym świecie.

Mordobicie - okładka
Źródło: Agora

Brandon Sanderson - Oathbringer, vol. 2

fantasy / część serii / Cosmere

Polscy czytelnicy musieli trochę poczekać na pełne wydanie Dawcy przysięgi, trzeciego tomu serii Archiwum Burzowego Światła Brandona Sandersona, która zaliczana jest do uniwersum Cosmere. Pierwsza część ukazała się jeszcze jesienią, ale dopiero w kwietniu na półki księgarń trafiło dokończenie powieści.

Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników.

Dawca przysięgi 2 - okładka
Źródło: Mag

Strony:

Źródło: fot. Zysk i S-ka

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV