Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – luty 2017
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z lutego 2017 roku.
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z lutego 2017 roku.
Luty to okres ferii, a czas wolny dobrze spędzić np. z zajmującą książką. Z takiego założenia najwyraźniej wyszli wydawcy, gdyż na luty przygotowali wiele interesujących premier (i wznowień). Przejrzeliśmy je i wybraliśmy kilkanaście wartych uwagi książek.
Poniżej znajdziecie niektóre z ciekawych premier z lutego 2017 roku.
Crossfire – Nancy Kress
space opera / początek cyklu / zagraniczna autorka
Space opery i powieści zaliczane do militarnej science fiction są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Nie dziwi więc, że pojawiają się coraz to nowe serie. Ogień krzyżowy otwiera cykl Nancy Kress, autorki rozpoznawalnej w Polsce dzięki m.in. seriom Prawdopodobieństwo i Żebracy.
Na dalekiej planecie powstaje ludzka kolonia, której założycielem jest Jake Holman, mężczyzna usiłujący uciec przed mroczną przeszłością. Kiedy ta różnorodna, wielotysięczna wspólnota zaczyna się przyzwyczajać do życia w nowych warunkach, dokonuje zaskakującego odkrycia: na świecie tym żyją prymitywni humanoidalni Obcy. Władające narzędziami istoty zajmują tylko kilka izolowanych wiosek i najwyraźniej nie są gatunkiem rodzimym.
Gdy koloniści ostatecznie poznają prawdę, staną przed najtrudniejszą decyzją swojego życia – decyzją, która przesądzi o losach nie tylko ich nowego domu, ale też całej ludzkości.
Winston’s War – Michael Dobbs
historia / biograficzna / polityka
Twórca powieściowego House of Cards tym razem w nieco innej historii, choć także mocno zaangażowanej w politykę. Wojna Winstona to pierwszy tom powieściowej biografii Winstona Churchilla, koncentrujący się na dojściu tego brytyjskiego męża stanu do władzy na tle coraz bardziej dramatycznych wydarzeń na kontynencie.
Kiedy Hitler wkracza do Czechosłowacji, brytyjski premier Neville Chamberlain stwierdza, że to jedynie „kłótnia w dalekim kraju między ludźmi, o których nic nie wiemy”. Tylko Winston Churchill rozumie, że właśnie zaczyna się gra o najwyższą stawkę. I wie, że ugodowiec Chamberlain nie zapewni w niej zwycięstwa Wielkiej Brytanii. Uruchamia więc skomplikowaną intrygę, by wyrwać władzę z rąk urzędującego premiera.
Aby utrzymać stanowisko, Chamberlain nie zawaha się wykorzystać Polski. W Londynie swoje rozgrywki prowadzą zresztą wszyscy – jąkający się król Jerzy VI, rozrywkowy amerykański ambasador Joseph Kennedy i sowiecki szpieg Guy Burgess. Losy władców, ministrów, dziennikarzy, fryzjerów i prostytutek splatają się w pełną emocji opowieść o jednym z największych ludzi XX wieku: sir Winstonie Churchillu.
Alcatraz Versus the Evil Librarians – Brandon Sanderson
dla dzieci / fantasy / początek serii
Choć Brandon Sanderson znany jest przede wszystkim z powieści fantasy osadzonych w uniwersum cosmere, to na koncie ma też kilka innych serii, w tym takie przeznaczone dla młodszych czytelników. Otwierająca serię Alcatraz kontra Bibliotekarze powieść to zabawna, a miejscami ironiczna historyjka, przy której dobrze się będą bawić nie tylko dzieci.
Alcatraz Smedry, wychowywany przez rodziców zastępczych, nie wydaje się przeznaczony do niczego poza katastrofami. Na trzynaste urodziny otrzymuje przesyłkę ze spadkiem po nieżyjących rodzicach – a w niej zwykły woreczek ze zwykłym piaskiem. Zostaje on jednak niemal natychmiast skradziony przez tajemniczą organizację Bibliotekarzy. To wywołuje łańcuch wydarzeń, które uświadomią Alcatrazowi, że jego rodzina jest częścią grupy bojowników sprzeciwiających się Bibliotekarzom – tajnej, niebezpiecznej i złowrogiej organizacji, która faktycznie rządzi światem. Piasek Raszida ma pozwolić Bibliotekarzom przejąć pełną władzę nad światem. Alcatraz musi ich powstrzymać… uzbrojony wyłącznie w okulary i wyjątkowy talentem do bycia wyjątkową ofiarą losu…
Dobro złem czyń
fantastyka / opowiadania / polscy autorzy
Przygotowana przez wydawnictwo Genius Creations pokonkursowa antologia opowiadań fantastycznych obracających się wokół tematyki dobra i zła. Wśród autorów tekstów przeważają pisarze z niewielkim dorobkiem, dopiero stawiający swoje pierwsze kroki.
Kiedy Geralt z Rivii miał dokonać wyboru pomiędzy jednym ZŁEM a drugim, wolał nie wybierać wcale. Uczestnicy konkursu literackiego Dobro złem czyń nie mieli takiej możliwości. Przedstawiamy Wam dziesięć spośród blisko dwustu nadesłanych opowiadań.
Opowiadania te są tak różne, że trudno znaleźć dla nich inny wspólny mianownik poza tym, że są DOBRE.
Czy można osiągnąć dobro, czyniąc zło? Czy cel uświęca środki? Czy dobro i zło to skrajne przeciwieństwa, czy tylko dwie strony tej samej monety? Oto dziesięć odpowiedzi na te pytania!
Janusz Majewski. Film - Kobieta jego życia – Zofia Turowska
biografia / film / polski twórca
Wnikliwa biografia i przegląd twórczości Janusza Majewskiego, jednego z naszych najbardziej cenionych filmowców. Oprócz tekstu napisanego przez Zofię Turowską pozycja zawiera także liczne materiały źródłowe: plakaty, wycinki z gazet czy prywatnych zdjęć, które dodatkowo wzbogacają tę publikację. Przeczytajcie naszą recenzję.
Uwodzi zawsze, nawet kiedy nie chce. Czaruje kelnerkę i aktora, widza i czytelnika. Emanuje ciepłem, elegancją, spokojem, dowcipem i błyskotliwością. Od 60 lat ma romans z filmem – i poprzez ekran uwodzi zbiorowo.
Każdy jego film jest odmienny gatunkowo, nie daje się zaszufladkować. Ma ich na koncie blisko 100: obyczajowe (Zaklęte rewiry), melo- i dramaty (Zazdrość i medycyna), historyczne (Królowa Bona), parę kryminałów, jeden horror, wiele teatrów telewizji, komedie sensacyjne (C.K. Dezerterzy), erotyczne, seriale (Siedlisko) i najnowszy muzyczny (Excentrycy).
Lines of Departure – Marko Kloos
militarna SF / część serii / zagraniczny autor
Druga część serii Frontline Marko Kloosa to już nie opisy szkolenia i zapoznawanie się z sytuacją na Ziemi (i w opanowanym przez człowieka kosmosie), ale pełnokrwista militarna SF z galaktycznym konfliktem. Jest sporo akcji, ale nie zabrakło też momentów refleksji w wykonaniu znużonego ciągłą walką żołnierza.
Brutalny międzygwiezdny konflikt z rasą niezniszczalnych obcych. Krwawa wojna domowa o ostatnie nadające się do zamieszkania skrawki kosmosu. Polityczne niepokoje, militarystyczna policja, bezpośrednie zagrożenie dla Układu Słonecznego…
Po latach przegrywanej walki na dwa fronty ludzkość znalazła się na skraju zagłady. W równie kiepskim stanie jest podoficer Korpusu Obronnego Wspólnoty Północnoamerykańskiej Andrew Grayson. Marzy o tym, by opuścić kiedyś służbę wraz ze swoja dziewczyną pilotką. Skoro jednak zmagania wojenne pochłaniają całe planety, a warunki na Ziemi stają się coraz gorsze, zastanawia się, czy mają dokąd się udać.
Po wyjściu z życiem z katastrofalnego desantu Grayson ląduje na okręcie lecącym do odległej kolonii i wypchanym malkontentami oraz wichrzycielami. Jego najtrudniejsza bitwa dopiero się rozpoczyna.
Źródło: fot. Zysk i S-ka
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat