Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – luty 2017
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z lutego 2017 roku.
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z lutego 2017 roku.
Portret młodej wenecjanki – Jerzy Pilch
literatura współczesna / obyczajowa / polski autor
Każda nowa książka Jerzego Pilcha jest wydarzeniem, nawet jeśli nie jest w pełni udana i doceniania przez czytelników. Tym razem autor ten opisuje burzliwą historię miłosną, w której nie wszystko jest takie, jak się początkowo wydawało. Świetna językowo, w wielu miejscach poruszająca.
Słownik samotności? Opowieść o miłosnym olśnieniu? Czy może wyznania arcymistrza rozpadu na temat dążenia do wielkiej miłości?
Przewrotna, dramatyczna i poruszająca historia. Główny bohater, niedoszły historyk sztuki, który całe życie spędził na obsesyjnym szukaniu miłości, poznaje młodziutką i olśniewającą Pralinę Pralinowicz – żywą kopię młodej kobiety z obrazu Albrechta Dürera, studentkę psychologii, kobietę ze wszech miar niepokojącą i tajemniczą, obdarzoną również „atletycznym” talentem literackim.
Niestety, szybko okazuje się, że burzliwy i ekstatyczny związek dwojga kochanków nie ma najmniejszej szansy na przetrwanie. Dlaczego? Czy dwójka bohaterów rzeczywiście pragnie miłości, czy raczej marzy o gwałtownym i efektownym rozstaniu? Kto tu kogo uwodzi, kto kogo zostawia, kto nad kim ma władzę? Czy Pralina rzeczywiście była miłością życia? I czy w ogóle była?
The Abyss Beyond Dreams – Peter F. Hamilton
sci-fi / część serii / popularny autor
Otwarcie kolejnego cyklu – tym razem dylogii – Petera F. Hamiltona osadzonego w świecie Wspólnoty. Powrócą starzy bohaterowie, pojawią się nowe zagadki, a przede wszystkim znowu czytelnicy dostaną napisaną z rozmachem opowieść w klimatach sci-fi. Wieść gminna niesie, że można ten cykl czytać bez znajomości pozostałych serii w tych realiach (a szczególnie bez niedokończonej jeszcze w Polsce Trylogii Pustki).
Jest rok 3326. Nigela Sheldona, jednego z założycieli Wspólnoty, odwiedzają Raiele, samozwańczy strażnicy Pustki, enigmatycznego tworu w jądrze galaktyki, który zagraża istnieniu wszystkich jej mieszkańców. Raielowie przekonują Nigela do udziału w desperackim planie zinfiltrowania Pustki.
Dostawszy sie do niej, Nigel odkrywa, że ludzie nie są jedyną formą życia pochłoniętą przez Pustkę, w której prawa fizyki działają nieco inaczej, a niczym nieróżniące się od magii zdolności telepatyczne są czymś zwyczajnym. Uwięzieni tam ludzie są atakowani przez Upadłych – obce istoty, rozumnych, lecz bezlitosnych zabójców.
Jednak ci obcy być może mają klucz pozwalający raz na zawsze usunąć zagrożenie ze strony Pustki – jeśli Nigel zdoła odkryć ich tajemnice. Pomimo nieustannych ataków Upadłych i wojny domowej dzielącej kruchą ludzką społeczność, Nigel musi odkryć sekrety Upadłych, zanim zabiją go ci, których przybył ocalić…
The Game of Lives - James Dashner
sci-fi / część serii / młodzieżówka
Trzeci i ostatni tom serii Doktryna Śmiertelności Jamesa Dashnera. Podobnie jak jego inne książki, w tym seria The Maze Runner, jest to cykl przeznaczony przede wszystkim dla nastoletnich czytelników. Tym razem amerykański pisarz serwuje klimaty lekko cyberpunkowe, związane z grami, sztuczną inteligencją i wirtualną rzeczywistością.
Michael jest graczem, który bez wątpienia lepiej czuje się w świecie wirtualnym niż realnym. Jego gry nie przypominają jednak zupełnie nieszkodliwej formy rozrywki. W grach, które preferuje Michael, wydarzenia z cyberprzestrzeni zostają przeniesione wprost do świata realnego i zaczynają przyćmiewać prawdziwe życie. Zaledwie kilka tygodni temu pogrążanie się we Śnie Michael uważał za coś zabawnego. To się jednak zmieniło. VirtNet jest najnowocześniejszym i najoryginalniejszym systemem oferującym swoim użytkownikom rozrywkę, jakiej nie dostarczy im nikt inny. Największą zaletą VirtNetu jest to, że można do niego wejść nie tylko umysłem, ale i ciałem. To uczucie pochłaniające gracza bez reszty Michael kochał najbardziej. Niestety i to się zmieniło. Teraz za każdym razem, gdy chłopak zatapia się w wirtualnym świecie, kładzie na szali swoje życie.
Człowiek, który poznał nieskończoność – Robert Kanigel
biografia / film / matematyka
Biografia Srinivasy Ramanujana, indyjskiego matematycznego geniusza z początku XX wieku. Postać ta została przybliżona widzom w filmie The Man Who Knew Infinity z 2015 roku, w którym w jednej z głównych ról występuje Jeremy Irons. Do obrazu w reżyserii Matta Browna nawiązuje zresztą okładka książki Kanigela.
W 1913 roku 25-letni matematyczny geniusz – samouk z Indii, Ramanujan, pracujący jako urzędnik, pisze list do Godfreya Harolda Hardyego, uchodzącego za najwybitniejszego angielskiego matematyka tamtych czasów i prosi o opinię na temat kilku pomysłów dotyczących teorii liczb. Hardy orientuje się, że list został napisany przez geniusza. Pomimo sceptycyzmu swoich kolegów, zaprasza go do Anglii. W tradycyjnej kulturze Cambridge Ramanujan musi stawić czoła nie tylko najtęższym umysłom początków XX wieku, ale także uprzedzeniom rasowym.
Robertowi Kanigelowi udało się nie tylko przedstawić dokonania Ramanujana, ale także pokazać źródła jego inspiracji, jego emocje, fascynację liczbami i przyjemność, jaką czerpał z ich badania. Po blisko stu latach od śmierci matematyka jego życie i twórczość są świadectwem, że prawdziwy geniusz może narodzić się w najbardziej nieprawdopodobnym miejscu.
Rise of the Horde – Christie Golden
fantasy / Warcraft / gry
Wydawnictwo Insignis zdecydowało się na wydawanie serii Blizzard Legends przypominającej najciekawsze pozycje powiązane z grami tego legendarnego producenta gier. Na pierwszy rzut poszły Narodziny Hordy ze świata Warcrafta, czyli opowieść o orkach, którzy na skutek spisku, rozpętali krwawą wojnę.
Dawno, dawno temu w idyllicznym świecie Draenoru szlachetne klany orków żyły w pokoju ze swymi tajemniczymi sąsiadami: draenei. Jednak niegodziwi wysłannicy Płonącego Legionu mieli inne plany co do obu żyjących w nieświadomości ras. Władca demonów Kil’jaeden zapoczątkował łańcuch wydarzeń, którego efektem miało być nie tylko zniszczenie rasy draenei, ale również przeobrażenie orczych klanów w jedną niepowstrzymaną machinę nienawiści i zniszczenia.
Księgobójca – Maja Wolny
kryminał / Holandia / polska autorka
Księgobójca to z jednej strony połączenie elementów kryminału i thrillera, z drugiej opowieść o emigracji i ocenie podjętych przed laty decyzji. A w tle cały czas przewija się miłość do książek i duszna atmosfera małego, amsterdamskiej księgarni.
Thriller literacki o Wiktorze Krzesimie, amsterdamskim księgarzu polskiego pochodzenia, zawodowym podglądaczu, zakochanym w skrywającej liczne tajemnice kobiecie, który zza szyby księgarni prowadzi prywatne śledztwo w sprawie śmierci znanego restauratora mebli. Szyba księgarni, tak jak lustro weneckie, zaciera ślad między tym, kto jest podejrzanym, a kto ofiarą. Jednak jeśli czytelnik będzie wystarczająco uważny, odkryje zaszyfrowany w powieści klucz, który ujawnia imię sprawcy.
Akuszer Bogów - Aneta Jadowska
urban fantasy / polska fantastyka / część serii
Aneta Jadowska zyskała popularność serią o Dorze Wilk. Po jej zakończeniu oczywistym rozwiązaniem było powstanie spin-offa - i tak narodziły się przygody Nikity. W otwierającej serię Dziewczyna z Dzielnicy Cudów poznaliśmy magiczną scenerię Warsa i Sawy, ale w Akuszerze bogów akcja przenosi się do odległej Norwegii. Więcej dowiecie się z naszej recenzji.
Wszystko, w co wierzyła, okazało się kłamstwem. Nie wie już, kim jest ani czemu przez większość życia karmiono ją bredniami. Była mistrzynią fałszywych tożsamości, a teraz na niczym nie zależy jej tak mocno, jak na poznaniu tej prawdziwej.
Zdradzona przez najbliższych, ścigana przez płatnych zabójców i nękana przez domagające się uwagi duchy przeszłości, rusza do kolebki wszystkich strachów – do magicznej Norwegii, gdzie wszystko się zaczęło.
Tam czekać będą na Nikitę ludożercze trolle, boskie pszczoły, niespuszczające jej z oka kruki i tajemniczy Akuszer Bogów. Odpowiedzi oczywiście też – ale czy takie, jakich oczekuje?
Źródło: fot. Zysk i S-ka
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat