Chappie (2015)

Chappie

W brutalnym świecie Johannesburga policja i wojsko używają robotów do tłumienia zamieszek i walki z gangsterami. Chappie jest jednym z modeli nowej generacji, które myślą i czują. Niewiele różni się od nas, ludzi. Kiedy dostaje się w ręce gangsterów, ci resetują jego dotychczasową wiedzę i uczą wszystkiego od nowa, tak by pracował dla nich.

Trailery i materiały wideo

Chappie - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

"Chappie" chyba najprościej nazwać baśnią science fiction dla dorosłych. Trudno nie dostrzec w tytułowym bohaterze pewnych podobieństw do... Pinokia, a reżyser czerpie inspirację z różnych dziedzin popkultury i tworzy bardzo specyficzną mieszankę. Ciekawe jest w tym to, że "Chappie" to nie jest pusty film akcji w klimatach SF, bo tutaj tak naprawdę widowiskowych scen nie ma zbyt wiele. Cała narracja opiera się na historii robota i jego poznawaniu świata. Innymi słowy Blomkampowi udaje się sprawnie zrobić film o bohaterze, który nie jest człowiekiem. Poznajemy tego robota, zaczynamy nawiązywać z nim nić emocjonalną, a gdy walczy o przeżycie, to udziela się widzowi podczas seansu.

Być może problemem "Chappie" są oczekiwania, bo zwiastuny zapowiadały efektowne i pełne akcji kino science fiction. Tak naprawdę scen widowiskowych jest niewiele - ot, trochę na początku i na końcu. Całość opiera się na robocie, jego interakcjach z innymi ludźmi i poznawaniu świata. I ogląda się to dobrze, a co najważniejsze - wzbudza emocje. Historia opowiedziana jest w dość brutalnym tonie, bo gdy trzeba, reżyser nie waha się użyć przemocy. Działa to nawet nieźle, ponieważ nadaje wagi całej opowieści.

Mam jednak kłopot z tym filmem z uwagi na Die Antwoord, którzy są zarazem plusem i minusem. Muzykom na pewno należą się brawa, bo pokazali się z dobrej strony, tworząc postacie wyraziste, ciekawe i wzbudzające emocje. Trudno powiedzieć, ile w tym gry, ile wskazówek reżysera, a ile wieloletniego doświadczenia w kreowaniu takich postaci. No i to właśnie jest minus, bo można odnieść wrażenie, że  "Chappie" to film mający być hołdem lub reklamówką Die Antwoord - zbyt dużo tutaj momentów podkreślających ich fajność, a w tle co chwilę towarzyszy nam ich muzyka. To trochę przytłacza i odciąga uwagę od esencji tej opowieści.

"Chappie" to kino specyficzne, rzekłbym, że niemal wymagające, wzbudzające emocje i w pewnych momentach być może nawet zmuszające do myślenia. Najlepiej podejść do tego filmu z otwartym umysłem, bo za pierwszym seansem miałem bardzo mieszane odczucia, gdyż spodziewałem się czegoś z większą dawką akcji, ale bez oczekiwań przy drugim oglądaniu już dostrzegałem i doceniałem zalety wizji reżysera.

Wydanie Blu-ray oferuje masę materiałów dodatkowych, które fantastycznie rozwijają to, co znamy już z samego filmu, i rzucają światło na wiele detali. Interesujące jest alternatywne zakończenie, które wydaje się ciekawsze od tego kinowego. Szczególnie dobrze prezentują się dodatki "Chappie: Profesor z ulicy" oraz "Broń i roboty" - oba filmy odpowiadają na masę pytań, jakie pojawić się mogą podczas seansu, i zaspokajają w pełni ciekawość. Dobrze też wypada materiał o efektach specjalnych, w którym poznajemy wszelkie ciekawostki na temat Chappiego oraz paru kluczowych scen. Dobrze jest zobaczyć kilka scen, w którym widzimy, jak Sharlto Copley gra jeszcze przed nałożeniem efektów - widać tutaj, jak dobrą pracę wykonuje aktor. Chappie to Copley w 100%, a wygląd robota to jedynie kostium.

Ciekawy jest też reportaż o realizacji filmu, który dopowiada sporo do tego, co mogliśmy oglądać w wyżej wymienionych materiałach. Trochę jednak rozczarowuje "Robotyka", gdyż temat jest potraktowany zbyt powierzchownie i mało ciekawie. Spodziewałem się czegoś, co porządnie rozwinie temat wizji i inspiracji. Nadrabia jednak fajny materiał o plenerach, który pokazuje tytaniczną pracę ekipy. To jeden z tych materiałów zza kulis, które budzą wrażenie.

"Chappie" to film stworzony dla Blu-ray, bo można docenić jego wizualne zalety dzięki fantastycznej jakości obrazu, a jak na tak rozbudowaną produkcję przystało, mamy masę naprawdę wartych uwagi materiałów dodatkowych.

chappie - blu-ray - okładka
źródło: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w TV

Kino TV

1 marca 2020 o 20:00

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

James Wan

James Wan

ur. 1977, kończy 43 lat

Teresa Palmer

Teresa Palmer

ur. 1986, kończy 34 lat

Demetrius Grosse

Demetrius Grosse

ur. 1981, kończy 39 lat

Mark Dacascos

Mark Dacascos

ur. 1964, kończy 56 lat

Drew Goddard

Drew Goddard

ur. 1975, kończy 45 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV