Piorun kulisty – recenzja książki
Data premiery w Polsce: 15 stycznia 2019Piorun kulisty to nowa powieść science fiction chińskiego pisarza Cixina Liu. Tym razem opisuje badania nad rzadkim zjawiskiem meteorologicznym, które prowadzą do niespodziewanych odkryć.
Piorun kulisty to nowa powieść science fiction chińskiego pisarza Cixina Liu. Tym razem opisuje badania nad rzadkim zjawiskiem meteorologicznym, które prowadzą do niespodziewanych odkryć.
Cixin Liu, chiński pisarz specjalizujący się w science fiction, zasłynął poza rodzinnym krajem świetną trylogią science fiction pt. The Three-Body Problem – zdobył dzięki niej m.in. prestiżową nagrodę Hugo. Seria ta zyskała uznanie także w Polsce, więc nie dziwi fakt, iż Dom Wydawniczy Rebis zdecydował się wydać kolejną powieść Chińczyka zatytułowaną Ball Lightning.
Jak sam tytuł wskazuje, oś fabularna powieści obraca się wokół rzadkiego i tajemniczego zjawiska atmosferycznego, jakim jest piorun kulisty. Badania prowadzone przez bohaterów prowadzą do zaskakujących odkryć, ale prawdziwa historia rozgrywa się wokół kwestii wykorzystywania nauki na potrzeby wojska. Mamy więc z jednej strony Lin Yun opętaną myślą o stworzeniu kolejnej przydatnej dla wojska technologii, a z drugiej Chena, który dla wyjaśnienia tajemnicy jest w stanie zrobić wiele… ale czy wszystko? Kierunek, w którym pójdą badania, będzie zaskakujący (choć, powiedzmy sobie szczerze, dość daleki od aktualnych teorii naukowych).
W Piorunie kulistym znajdziemy znaną z wcześniejszych jego utworów fascynację nauką, konstruowanie fabuły w oparciu o elementy SF czy też azjatycką, a wręcz chińską specyfikę – co przejawia się między innymi w roli jednostki w społeczeństwie czy relacji między środowiskiem naukowym i państwem. I właśnie te elementy mogą najbardziej razić zachodniego czytelnika; albo go zafascynować.
Jednocześnie jednak pojawiają się w powieści elementy, które będą stanowiły nowość dla miłośników jego prozy. Bardziej kameralna fabuła, mocniejsze odwoływanie się do rzeczywistych wydarzeń czy świata znanego nam tu i teraz to tylko niektóre z nich. Warto też wspomnieć, że chiński autor chciał także bardziej uwypuklić dylematy postaci, a ich decyzje przedstawić w możliwie szerokim kontakcie.
Piorun kulisty wypada nieco słabiej niż wcześniejsze wydane u nas utwory Cixina Liu. Po pierwsze – choć to zarzut wynikający głównie z preferencji czytelniczych – fabuła jest wykreowana na znacznie mniejszą, wręcz przyziemną skalę. Po drugie – mimo autorskich starań – nie przekonują postacie. Są one bez głębi, nakreślone ledwie kilkoma cechami, a ich braków nie jest w stanie przykryć dość monotonie prowadzona fabuła. Wreszcie odrobinę odstręczać może prezentacja zupełnie innego niż Zachodni światopoglądu – coś, co być może zostało lekko ułagodzone w przygotowanym na rynek anglosaski wydaniu Wspomnienia o przeszłości Ziemi.
Piorun kulisty został napisany kilkanaście lat przed wydaną wcześniej w Polsce trylogią. Być może właśnie to jest przyczyną, że mamy do czynienia jednak z powieścią nieco słabszą, o mniej skomplikowanej i mało dynamicznie prowadzonej fabule. Jednakże przyczyna może być też inna – trylogia była specjalnie poprawiona na rynek anglojęzyczny, by dostosować ją do wymogów anglojęzycznego czytelnika. Być może więc dopiero w Piorunie kulistym widzimy jak naprawdę wygląda chińska fantastyka w wykonaniu Cixina Liu?
Źródło: fot. Rebis
Poznaj recenzenta
Tymoteusz WronkaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat