Bezpański: Jakub Ćwiek napisał balladę o byłym gliniarzu

Bezpański - książka sygnowana przez Jakuba Ćwieka i Adama Bigaja - to oparty na faktach zapis ponad 30-letniej służby polskiego policjanta.

Bezpański - książka sygnowana przez Jakuba Ćwieka i Adama Bigaja - to oparty na faktach zapis ponad 30-letniej służby polskiego policjanta.

Bezpański, nowa książka w dorobku Jakub Ćwiek to pozycja nietypowa. Pisarz kojarzony przede wszystkim z fantastyką i szeroko rozumianą popkulturą, tym razem podjął się zupełnie innego projektu.

Bezpański to lekko fabularyzowany zapis przeszło trzydziestoletniej służby podinspektora Adam Bigaj (ps. „Księciunio”), który w latach 90. był kierownikiem sekcji zabójstw na wrocławskim starym mieście. Później przez wiele lat pełnił funkcję naczelnika wydziału kryminalnego na Rakowcu.

Bezpański - okładka
Źródło: Marginesy

Jak na co dzień wyglądała „psia służba”? Współpraca szeregowych milicjantów ze Służbą Bezpieczeństwa i z przedstawicielami Kościoła? Zabezpieczanie kolejnych papieskich pielgrzymek? Walka z przestępczością zorganizowaną, powodzią i dopalaczami? Wielkie medialne sprawy, o których słyszała cała Polska, są tu pokazane z zupełnie innej perspektywy.
To także historia nieustannych zmagań policji z jej największym wrogiem — samą sobą. Tego, jak na codzienną służbę wpływają roszady polityczne, jakie są skutki korupcji, nepotyzmu i podporządkowania słupkom statystycznym.
Przede wszystkim jednak Bezpański opowiada o funkcjonariuszach. O nieoczywistych przyjaźniach, cenie, jaką płaci się za bycie dobrym gliną, trudnych wyborach osobistych i próbie budowania życia rodzinnego na chwiejnej podstawie usypanej z telefonów o każdej porze, włamów i trupów.

Bezpański trafi do sprzedaży 17 października nakładem wydawnictwa Marginesy.

Źródło: Marginesy / fot. Marginesy

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV