Cebullion to projekt polskiego stablecoina opartego na złotówce
Nie, dziś nie jest pierwszy kwietnia. Naprawdę powstaje polska stabilna kryptowaluta o nazwie Cebullion (PLNC), która ma być 1:1 wymienialna na złotówki.
Nie, dziś nie jest pierwszy kwietnia. Naprawdę powstaje polska stabilna kryptowaluta o nazwie Cebullion (PLNC), która ma być 1:1 wymienialna na złotówki.
Z projektem można bliżej zapoznać się na stronie cebullion.io. Stoi za nim Rafał Zaorski, znany gracz na rynku kryptowalut i akcji, wraz ze swoim zespołem bigshortbet$. Dobór momentu zapowiedzi Cebulliona nie jest może najszczęśliwszy, bo trwa przecież globalny kryzys kryptowalut i NFT, zapoczątkowany przez krach właśnie tzw. stablecoinów Terra i Luna. Odbiór nazwy to z kolei kwestia poczucia humoru, ale jedną z najbardziej znanych kryptowalut jest powstały jako żart Dogecoin, a wizja zapłacenia komuś w Cebullionach ma trzeba przyznać pewien urok.
Z drugiej strony wydaje się, że twórcy stawiają na te elementy, które są najbardziej stabilne i wydają się mieć przyszłość na rynku kryptowalut. Po pierwsze, oparcie tokena o pieniądz emitowany przez NBP, czyli 1 Cebullion zawsze równa się 1 zł. Po drugie Cebullion będzie reprezentował naszą złotówkę na nieskończonym blockchainie Ethereum, który ma w tym roku przejść ze sposobu walidacji Proof-of-Work, czyli powszechnie krytykowanego bitcoinowego „kopania”, na mniej szkodliwy dla środowiska Proof-of-Stake. Cebullion będzie też tokenem ERC-20, co sprawi, że łatwo będzie nim obracać za pomocą aplikacji obsługujących ten standard, a także może zyskać spory kapitał na starcie dzięki Initial Coin Offering, czyli tokenizacji złotówek wpłaconych na poczet przyszłych Cebullionów.
Tokenizacja odbywa się poprzez tak zwany smart contract – po wpłaceniu złotówek na konto emitenta nowe Cebulliony zostają zapisane w łańcuchu bloków Ethereum i przekazane na konto wpłacającego. Każda zamiana złotówek na Cebulliony będzie obciążona opłatą od 0,1% do 3% wartości transakcji na poczet zakupu papierów skarbowych.
Cebullion nie będzie więc narzędziem spekulacji, a po prostu cyfrową walutą ułatwiającą transakcje złotówkowe w internecie, ale z pominięciem tradycyjnych banków i instytucji finansowych. Będzie za niego można kupować inne kryptowaluty, a także przedmioty np. w grach.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1987, kończy 37 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1991, kończy 33 lat
ur. 1947, kończy 77 lat
ur. 1955, kończy 69 lat