Firma Harman opatentowała system latających głośników dla wirtualnej rzeczywistości

Koncerny technologiczne imają się najróżniejszych sztuczek, aby wyprodukować przestrzenne brzmienie. Firma Harman wpadła na szalony pomysł - chce, aby głośniki latały nad naszymi głowami.

Koncerny technologiczne imają się najróżniejszych sztuczek, aby wyprodukować przestrzenne brzmienie. Firma Harman wpadła na szalony pomysł - chce, aby głośniki latały nad naszymi głowami.

Mimo iż opatentowanie jakiegoś rozwiązania nie jest jednoznaczne z wprowadzeniem go na rynek, od czasu do czasu do urzędów trafiają wnioski, które aż proszą się o realizację. Nawet jeśli wydają się skrajnie dziwaczne i niepraktyczne. Jednym z takich szalonych projektów są latające głośniki od firmy Harman, które miałyby sprawić, że dźwięki przestrzenny wzniósłby się - nomen omen - na wyżyny doskonałości.

Patent, do którego dotarli dziennikarze Variety, opisuje system latającego dźwięku. Użytkownicy gogli rzeczywistości wirtualnej otrzymaliby do dyspozycji małą flotę dronów lub platform zasilanych silnikiem spalinowym, które w czasie rzeczywistym regulowałyby położenie głośników. Zastosowanie takiego dynamicznego zestawu audio pozwoliłoby precyzyjnie sterować rozmieszczeniem źródła dźwięku w przestrzeni, co mogłoby znacząco pogłębić immersyjnośc rozgrywki. Dzięki temu np. odgłosy strzałów dochodziłyby dokładnie z miejsca, z którego ktoś do nas strzela.

Według projektantów Harmana taki system mógłby sprawdzić się znacznie lepiej niż słuchawki zintegrowane z hełmem VR. Statyczne głośniki muszą programowo symulować kierunek rozchodzenia się dźwięku oraz odległość źródła od odbiorcy, a nie zawsze da się to zrobić z należytą precyzją. W teorii latające głośniki nie miałyby z tym większego problemu - po prostu ustawiłyby się w pozycji źródła dźwięku.

Ale choć firma dość entuzjastycznie podchodzi do tego patentu, zdaje sobie sprawę z tego, że nie sprawdziłby się w domowych warunkach - dźwięk z małych głośników mógłby być zagłuszany przez świst silników dronów krążących nam nad głowami. Harman widzi natomiast szansę na wykorzystanie systemu w parkach rozrywki bazujących na technologii VR takich jak The Void stworzony przy współpracy z firmą ILMxLAB:

Szkoda, że projekt ten prawdopodobnie nigdy nie doczeka się realizacji. Chętnie przekonałbym się, jak takie latające drony sprawdzają się w praktyce i czy rzeczywiście są w stanie wygenerować wierniejsze brzmienie niż profesjonalne systemy dźwięku przestrzennego.

Źródło: The Verge / Zdjęcie: uspto.gov

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV