Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Kosmiczna winda. Japończycy eksperymentują z cyberpunkową technologią

Winda do nieba opisana przez Arthura C. Clarke'a w powieści "Fontanny raju" coraz bliżej realizacji. Japończycy przetestują działanie miniaturowej windy w przestrzeni kosmicznej.

Kosmiczna winda to jeden z najbardziej ikonicznych tworów wykreowanych przez Arthura C. Clarke’a, jednego z najwybitniejszych pisarzy science fiction XX wieku. Choć naukowcy od lat marzyli o tym, aby skonstruować windę, która ułatwiłaby przenoszenie ładunków na orbitę okołoziemską, na marzeniach zazwyczaj kończyła się ich fascynacja tą technologią. Ale od czego mamy japońskich naukowców?

Pracownicy Uniwersytetu Shizuoka w przyszłym tygodniu wyślą w przestrzeń kosmiczną miniaturowy model windy kosmicznej. Projekt, który obecnie prowadzą, ma odpowiedzieć na pytanie, czy transportowanie ładunków w warunkach zerowej grawitacji  za pośrednictwem windy jest w ogóle możliwe.

Naukowcy wykorzystają w eksperymencie dwie miniaturowe satelity połączone ze sobą krótkim, 10-metrowym kablem. Po nim ma poruszać się prostopadłościenne pudełko o wymiarach 6x3x3 cm. To pierwszy eksperyment, w którym kosmiczna winda będzie przemieszczała się między dwoma obiektami umieszczonymi na orbicie okołoziemskiej. Jeśli projekt powiedzie się i okaże się, że transport ładunku w kosmosie w taki sposób jest możliwy, eksperyment otworzy pole do dalszych, znacznie ambitniejszych badań.

-
-

Naukowcy mają bowiem znacznie ambitniejsze plany. Uniwersytet Shizuoka współpracuje z japońską firmą konstrukcyjną Obayashi nad zrealizowaniem wizji Arthura C. Clarke’a. Według wstępnych planów w pełni funkcjonalna kosmiczna winda miałaby rozpocząć kursowanie do 2050 roku. Sprawdziłaby się zarówno do transportu paczek na orbitę okołoziemską, jak i w roli atrakcji turystycznej. Japończycy chcieliby, aby w połowie wieku każdy mógł wybrać się na wycieczkę w kosmos, a ten projekt miałby to umożliwić.

Trzymam kciuki za powodzenie projektu. Kto wie, może jeszcze za naszego życia powstanie nie tylko kosmiczna winda, ale i stacja orbitalna podobna do tej, którą William Gibson opisał w powieści Neuromancer?

Źródło: Ubergizmo / Zdjęcie: Obayashi Corporation
 

 

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

Harry Potter – aktorzy kiedyś i…

Harry Potter to doskonale znana seria filmowa na podstawie powieści J.K. Rowling. Od premiery pierwszego…

Piotr Piskozub
-

Punisher – odchodzący wojownik Netfliksa. Tych…

Punisher już niedługo może zniknąć z platformy Netflix. To dobra okazja, by przedstawić Wam ciekawostki…

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michał Kujawiński
-

Władca Pierścieni – kiedy będzie toczyć…

Na Twitterze w momencie ogłoszenia powstania serialu Władca Pierścieni, Amazon uruchomił profil The Lord of…

Michał Kujawiński
-

Kapitan Marvel – nowy wyjątkowy plakat…

Do sieci trafił kolejny plakat promujący film Kapitan Marvel. Tym razem jest to bardziej artystyczne…

Michał Kujawiński
-

Gotham – Bruce Wayne z prototypem…

Fox opublikował nowy zwiastun kolejnego odcinka serialu Gotham, który zdaje się potwierdzać, że Jeremiah Valeska…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 35 sek. [X]
 

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]