Repertuar kin Nowość Program TV

Kosmiczna winda. Japończycy eksperymentują z cyberpunkową technologią

Winda do nieba opisana przez Arthura C. Clarke'a w powieści "Fontanny raju" coraz bliżej realizacji. Japończycy przetestują działanie miniaturowej windy w przestrzeni kosmicznej.

Kosmiczna winda to jeden z najbardziej ikonicznych tworów wykreowanych przez Arthura C. Clarke’a, jednego z najwybitniejszych pisarzy science fiction XX wieku. Choć naukowcy od lat marzyli o tym, aby skonstruować windę, która ułatwiłaby przenoszenie ładunków na orbitę okołoziemską, na marzeniach zazwyczaj kończyła się ich fascynacja tą technologią. Ale od czego mamy japońskich naukowców?

Pracownicy Uniwersytetu Shizuoka w przyszłym tygodniu wyślą w przestrzeń kosmiczną miniaturowy model windy kosmicznej. Projekt, który obecnie prowadzą, ma odpowiedzieć na pytanie, czy transportowanie ładunków w warunkach zerowej grawitacji  za pośrednictwem windy jest w ogóle możliwe.

Naukowcy wykorzystają w eksperymencie dwie miniaturowe satelity połączone ze sobą krótkim, 10-metrowym kablem. Po nim ma poruszać się prostopadłościenne pudełko o wymiarach 6x3x3 cm. To pierwszy eksperyment, w którym kosmiczna winda będzie przemieszczała się między dwoma obiektami umieszczonymi na orbicie okołoziemskiej. Jeśli projekt powiedzie się i okaże się, że transport ładunku w kosmosie w taki sposób jest możliwy, eksperyment otworzy pole do dalszych, znacznie ambitniejszych badań.

-
-

Naukowcy mają bowiem znacznie ambitniejsze plany. Uniwersytet Shizuoka współpracuje z japońską firmą konstrukcyjną Obayashi nad zrealizowaniem wizji Arthura C. Clarke’a. Według wstępnych planów w pełni funkcjonalna kosmiczna winda miałaby rozpocząć kursowanie do 2050 roku. Sprawdziłaby się zarówno do transportu paczek na orbitę okołoziemską, jak i w roli atrakcji turystycznej. Japończycy chcieliby, aby w połowie wieku każdy mógł wybrać się na wycieczkę w kosmos, a ten projekt miałby to umożliwić.

Trzymam kciuki za powodzenie projektu. Kto wie, może jeszcze za naszego życia powstanie nie tylko kosmiczna winda, ale i stacja orbitalna podobna do tej, którą William Gibson opisał w powieści Neuromancer?

Źródło: Ubergizmo / Zdjęcie: Obayashi Corporation

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Bumblebee – zwiastun spin-offu Transformers. Są…

Bumblebee to pierwszy kinowy spin-off serii Transformers. Pełny zwiastun pokazuje, że będzie to coś zupełnie…

Adam Siennica
-

Oscary 2019: polski kandydat ogłoszony! Zaskoczeni?

Oscary 2019 dla Polaków? Po raz kolejny mamy mocny tytuł z szansami na nominację. Oto…

Adam Siennica
-

Avengers 4 – aktorzy na planie…

Avengers 4, jak każda superprodukcja hollywoodzka, na kilka miesięcy przed premierą wchodzi na etap dokrętek,…

Michalina Reda
-

Fantastyczne zwierzęta 2 – nowe plakaty…

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda to film ze świata Harry'ego Pottera, który zadebiutuje jeszcze tej jesieni.…

Michalina Reda
-

Venom – symbiont w nowym spocie…

Venom zadebiutuje już za niecałe dwa tygodnie. Zobaczcie kolejny spot promocyjny, który trafił do sieci.

Michał Czubak
-

TOP 20: Gry bez których PlayStation…

PlayStation Classic wzbudziło niemałe zainteresowanie w branży. Konsola będzie posiadała tylko 20 tytułów. Nie znamy…

Co o tym sądzisz?