Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba niedługo zajrzy w głąb kosmosu
Umieszczony na wokółsłonecznej orbicie, około półtora miliona kilometrów od Ziemi, cud nauki oraz inżynierii jest coraz bliższy rozpoczęcia swej misji naukowej, a ostre obrazy gwiazd uchwycone przez zestaw instrumentów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba wskazują, że zwierciadła są w pełni skalibrowane.
Umieszczony na wokółsłonecznej orbicie, około półtora miliona kilometrów od Ziemi, cud nauki oraz inżynierii jest coraz bliższy rozpoczęcia swej misji naukowej, a ostre obrazy gwiazd uchwycone przez zestaw instrumentów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba wskazują, że zwierciadła są w pełni skalibrowane.

Kosmiczny Teleskop Webba jest o bardzo ważny krok bliżej od pełnej operacyjności: zwierciadło główne składającej się z 18 elementów oraz zestaw czterech instrumentów naukowych ISIM, które będą zbierać dane o naszym Wszechświecie, są już w pełni zestrojone. NASA ogłosiła ten milowy krok we wczorajszym wpisie na swoim blogu. James Webb Space Telescope, będący owocem współpracy NASA, Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, jest najnowszą próbą odkrycia tajemnic kosmosu. Celem teleskopu jest zbieranie danych o potencjalnie nadających się do zamieszkania egzoplanetach, a także obserwowanie odległych gwiazd i początkujących galaktyk w podczerwieni za pomocą ogromnej złotej matrycy o strukturze plastra miodu. Obecnie, po wystrzeleniu w grudniu 2021 roku, siódmy i ostatni etap kalibracji został oficjalnie zakończony, a na dowód tego mamy kilka niesamowitych zdjęć z każdego z czterech instrumentów.

„Te niezwykłe zdjęcia testowe z pomyślnie zestrojonego teleskopu pokazują, co mogą osiągnąć ludzie z różnych krajów i kontynentów, gdy istnieje śmiała wizja naukowa badania wszechświata” – powiedział Lee Feinberg, kierownik elementów optycznych teleskopu Webba w Goddard Space Flight Center NASA, we wpisie na blogu NASA.
Teraz, gdy zwierciadła są już w pełni ustawione, teleskop z powodzeniem dostarcza swoim czterem instrumentom światło z odległych zakątków Wszechświata, rejestrując obrazy gwiazd. Instrumenty wchodzące w skład ISIM to: NIRCam, kamera pracująca w bliskiej podczerwieni, służąca do obrazowania młodych gwiazd i formujących się galaktyk; NIRSpec, potężny spektrograf do badania światła z odległych źródeł; MIRI, kamera i spektrograf pracujące w zakresie średniej i długiej podczerwieni; oraz FGI/NIRISS, który pozwala teleskopowi precyzyjnie celować oraz badać egzoplanety.
Następnym etapem rozruchu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba jest proces sprawdzania instrumentów, podczas którego te niezwykle czułe instrumenty będą testowane w różnych konfiguracjach, aby upewnić się, że są gotowe do działania w pełnej skali. W ramach tego procesu teleskop zostanie skierowany na różne obszary nieba, aby upewnić się, że jest stabilny termicznie. Rozruch instrumentów powinien potrwać około dwóch miesięcy, a oficjalne rozpoczęcie misji naukowej planowane jest latem tego roku.
Źródło: Opracowanie własne/Gizmodo/blog.nasa.gov



naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1975, kończy 50 lat
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1988, kończy 37 lat
ur. 1978, kończy 47 lat

