Minecraft 4K zbyt wymagający dla współczesnych sprzętów

Dwa lata temu deweloperzy ze studia Mojang zapowiedzieli wydanie łatki do Minecrafta, dzięki której będziemy mogli odpalić grę w wysokiej rozdzielczości. Projekt anulowano z powodu... ograniczeń sprzętowych.

Dwa lata temu deweloperzy ze studia Mojang zapowiedzieli wydanie łatki do Minecrafta, dzięki której będziemy mogli odpalić grę w wysokiej rozdzielczości. Projekt anulowano z powodu... ograniczeń sprzętowych.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  minecraft 

Zakup Mojang był dla Microsoftu kosztowną inwestycją. Wydanie przeszło dwóch miliardów dolarów na studio deweloperskie znane z jednej gry indie mogło wydawać się szaleństwem, ale profity, jakie korporacja czerpie z eksploatacji tej marki są ogromne. Nic dziwnego, że Microsoft chce rozwijać Minecrafta, aby ten cały czas znajdował się w centrum zainteresowania szerokiego grona odbiorców.

Zapowiedzenie w 2017 roku rozszerzenia Super Duper Graphics Pack miało tchnąć w tę markę nową jakość: rozdzielczość 4K, poprawione tekstury i bardziej zaawansowane algorytmy odpowiadające za oświetlenie. Wszystko wskazywało na to, że narodzi się lepszy Minecraft. Niestety, przedstawiciele Mojang poinformowali opinię publiczną, że wycofują się z tego projektu. Powód? Ograniczenia technologiczne, które uniemożliwiają wdrożenie Super Duper Graphics Pack.

Stanowisko Mojang w tej sprawie może wydawać się dość kuriozalne. Projekt okazał się zbyt wymagający, aby wdrożyć go w takiej formie, jaką zaprezentowano podczas targów E3 przed dwoma laty, o czym oficjalnie wspomniano na stronie Microsoftu:

Zdajemy sobie z tego, że część z was będzie zawiedziona. Super Duper miał wielu entuzjastów zarówno w studio, jak i poza nim. Niestety, nie byliśmy zadowoleni z tego, jak ten projekt funkcjonował na różnych urządzeniach. Z tego powodu wstrzymujemy pracę nad tym projektem i poszukujemy innego rozwiązania, które pozwoli wam doświadczyć Minecrafta w nowej jakości.

Choć nie powiedziano tego wprost, Minecraft okazał się zbyt wymagający dla niektórych platform. Których? Nie wiadomo, choć można podejrzewać, że Mojang mógłby mieć problem z wypuszczeniem gry w nowej formie m.in. na smartfona czy  Switchu. A Microsoft chciałby, aby tytuł ten był powszechnie dostępny. Wdrożenie Super Duper Graphics Pack w formie zaprezentowanej w 2017 roku mogłoby odciąć od nowej wersji gry wielu graczy. Z oficjalnego profilu producenta zniknął nawet film prezentujący ten dodatek.

I w ten sposób gra sprzed 8 lat okazała się zbyt wymagająca dla współczesnych sprzętów. Cóż, jakie czasy, taki Crysis.

Na szczęście nie wszystko jeszcze stracone. Oryginalny silnik Minecrafta być może nie jest zbyt wydajny, ale przedstawiciele Mojanga twierdzą, że szukają już rozwiązania, które pozwoli odpalić grę w nowej odsłonie. Jak będzie wyglądać następca Super Duper Graphics Pack i kiedy może trafić na rynek? Tego oczywiście nie wiadomo.

Źródło: Microsoft / Zdjęcie: The Vergr

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV