Przeczytaj w weekend

Naukowcy wykorzystają technologię VR do walki z rakiem

Badacze z Cambridge stworzyli trójwymiarowy model komórek rakowych, który przeniesiono do wirtualnej rzeczywistości. Posłuży on do studiowania natury choroby oraz poszukiwań leku na raka.

Badacze z Cambridge stworzyli trójwymiarowy model komórek rakowych, który przeniesiono do wirtualnej rzeczywistości. Posłuży on do studiowania natury choroby oraz poszukiwań leku na raka.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Wirtualna rzeczywistość już dawno przestała być obiektem zainteresowania wyłącznie branży rozrywkowej. Coraz częściej po VR sięgają także przedstawiciele biznesu oraz świata nauki. Jak poinformowali dziennikarze BBC, do grona entuzjastów tej technologii dołączyli naukowcy z Cambridge, którzy chcą wykorzystać trójwymiarowe modele komórek rakowych jako narzędzie edukacyjne i badawcze.

Pracownicy Cancer Research Cambridge Institute pobrali od pacjentki fragment guza piersi o objętości 1 mm3, który zawierał ok. 100 tysięcy komórek rakowych. Następnie materiał podzielono na cienkie plastry, wybarwiono markerami, aby ukazać ich strukturę molekularną i w takiej formie, kawałek po kawałku zrekonstruowano w wirtualnej rzeczywistości. Gotowy model pozwoli naukowcom dokładnie przebadać budowę komórek rakowych. Dzięki temu eksperymentowi lekarze będą mogli lepiej poznać naturę nowotworów, a w przyszłości być może także opracować leki pozwalające na skuteczną walkę z rakiem.

Nikt wcześniej nie przyglądał się strukturze nowotworów na takim poziomie skomplikowania. To nowy sposób na poznanie raka - powiedział profesor Greg Hannon, dyrektor Cancer Research Cambridge Institute.

Samo przeniesienie komórek nowotworowych do wirtualnej rzeczywistości nie wystarczy do wygrania walki z rakiem. Ale jest to doskonały przykład na to, jaki potencjał drzemie w tej technologii. Nawet jeśli gogle VR nie sprawdzą się w rękach graczy, świat nauki i biznesu już teraz robi z nich ogromny użytek.

Źródło: BBC

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV