Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Naukowcy wykorzystają technologię VR do walki z rakiem

Badacze z Cambridge stworzyli trójwymiarowy model komórek rakowych, który przeniesiono do wirtualnej rzeczywistości. Posłuży on do studiowania natury choroby oraz poszukiwań leku na raka.

Wirtualna rzeczywistość już dawno przestała być obiektem zainteresowania wyłącznie branży rozrywkowej. Coraz częściej po VR sięgają także przedstawiciele biznesu oraz świata nauki. Jak poinformowali dziennikarze BBC, do grona entuzjastów tej technologii dołączyli naukowcy z Cambridge, którzy chcą wykorzystać trójwymiarowe modele komórek rakowych jako narzędzie edukacyjne i badawcze.

Pracownicy Cancer Research Cambridge Institute pobrali od pacjentki fragment guza piersi o objętości 1 mm3, który zawierał ok. 100 tysięcy komórek rakowych. Następnie materiał podzielono na cienkie plastry, wybarwiono markerami, aby ukazać ich strukturę molekularną i w takiej formie, kawałek po kawałku zrekonstruowano w wirtualnej rzeczywistości. Gotowy model pozwoli naukowcom dokładnie przebadać budowę komórek rakowych. Dzięki temu eksperymentowi lekarze będą mogli lepiej poznać naturę nowotworów, a w przyszłości być może także opracować leki pozwalające na skuteczną walkę z rakiem.

Nikt wcześniej nie przyglądał się strukturze nowotworów na takim poziomie skomplikowania. To nowy sposób na poznanie raka – powiedział profesor Greg Hannon, dyrektor Cancer Research Cambridge Institute.

-
-

Samo przeniesienie komórek nowotworowych do wirtualnej rzeczywistości nie wystarczy do wygrania walki z rakiem. Ale jest to doskonały przykład na to, jaki potencjał drzemie w tej technologii. Nawet jeśli gogle VR nie sprawdzą się w rękach graczy, świat nauki i biznesu już teraz robi z nich ogromny użytek.

Źródło: BBC

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

Dobiega jeden z najlepszych sezonów The Walking Dead. Co przyniesie nam finał 9. sezonu?

Piotr Piskozub
-

Poznaj najdroższe seriale telewizyjne w historii.…

Chcemy przedstawić Wam listę najdroższych seriali telewizyjnych w historii - w zestawieniu nie brakuje zaskoczeń.

Piotr Piskozub
-

Czekając na Avengers: Koniec gry –…

Fani MCU zastanawiają się, jak w filmie Avengers: Koniec gry swoją obecność zaznaczy Hulk. To…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead – 9. sezon…

The Walking Dead szokuje. Nie tylko tym, że 9. sezon jest jednym z najlepszych sezonów…

Adam Siennica
-

Templariusze: sezon 2, odcinek 1 –…

Templariusze kontynuują opowiadaną historię w 2. sezonie. Oceniam, jak odcinek wprowadza do nowej serii.

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Wszystko wskazuje na to, że aktualny czas trwania został już ustalony przez Disneya i Marvela.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.