O północy w Czarnobylu: książka o katastrofie ukaże się w październiku

O północy w Czarnobylu to nowa książka odsłaniająca kulisy czarnobylskiej katastrofy. Premiera na początku października.

O północy w Czarnobylu to nowa książka odsłaniająca kulisy czarnobylskiej katastrofy. Premiera na początku października.

Serial Czarnobyl ponownie wzbudził zainteresowanie nuklearną katastrofą, która miała miejsce w latach 80. ubiegłego wieku na terenie dzisiejszej Ukrainy. Na naszym rynku zaczęły się więc ukazywać książki, które w różnym stopniu zahaczają o tę tragedię.

Wydawnictwo SQN zapowiedziało na drugiego października książkę Adama HigginbothamaO północy w Czarnobylu pokazuje jak wyglądało śledztwo, jak działała propaganda, a także prezentuje tajemnice i mity, które przyćmiły historię największej katastrofy nuklearnej XX wieku..

Oto okładka oraz opis O północy w Czarnobylu:

O północy w Czarnobylu - okładkaŹródło: SQN

Nikołaj Fomin nie miał pojęcia o energii jądrowej i fizyce nuklearnej – tej ostatniej uczył się na kursie korespondencyjnym. Anatolij Diatłow trzymał się swoich tez nawet wtedy, gdy zostały bezceremonialnie obalone. Wiktor Briuchanow, pierwszy dyrektor, chciał zrezygnować ze swojej funkcji, ale podanie zostało podarte na jego oczach.
Nikt nie wiedział, że do budowy elektrowni kazano użyć materiałów, które nawet nie były produkowane w ZSRR, a wcześniejsze nuklearne wypadki i incydenty kwalifikowano jako ściśle tajne. Prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego – aż do teraz.
Takiej książki jeszcze nie było. Adam Higginbotham dzięki licznym wywiadom, a także dostępowi do odtajnionych akt i nieopublikowanych dotąd wspomnień, przedstawia nieznaną historię Czarnobyla. Wątek społeczny przeplata się z naukowym, opowieści o zwykłych ludziach rozgrywają się na tle wyścigu technologicznego. Wstrząsające wydarzenia ożywają na nowo widziane przez naocznych świadków, mężczyzn i kobiety, ofiary i niemych bohaterów.
Przejmujący reportaż, który czyta się jak thriller. Ostateczne świadectwo wydarzenia, które na zawsze zmieniło świat. Opowieść o heroizmie, desperacji i rozpaczy. Historia, która jest bardziej złożona, bardziej ludzka i bardziej przerażająca niż wszystkie sowieckie mity. O północy w Czarnobylu to zwieńczenie ponaddziesięcioletniej reporterskiej pracy nad nieznaną historią czarnobylskiej katastrofy – nieopowiedzianą i ukrywaną przez ponad trzy dekady.

Źródło: SQN / fot. SQN

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV