Ostatni z Aleppo największym zwycięzcą festiwalu Millennium Docs Against Gravity
W weekend poznaliśmy laureata warszawskiej i bydgoskiej edycji Millenium Docs Against Gravity. Nagrodę główną w obu miastach zdobył film Ferasa Fayyada Ostatni w Aleppo. Ten przejmujący dokument opowiada o codzienności syryjskich ratowników wojennych, zwanych białymi hełmami.
W weekend poznaliśmy laureata warszawskiej i bydgoskiej edycji Millenium Docs Against Gravity. Nagrodę główną w obu miastach zdobył film Ferasa Fayyada Ostatni w Aleppo. Ten przejmujący dokument opowiada o codzienności syryjskich ratowników wojennych, zwanych białymi hełmami.
Festiwal Millennium Docs Against Gravity jest wyjątkowy w swojej formule. To największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce – odbywa się jednocześnie w pięciu miastach, w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Lublinie i Gdyni. W weekend poznaliśmy zwycięzcę głównego konkursu w Warszawie i Bydgoszczy, został nim film o tzw. białych hełmach – ratownikach medycznych w objętym wojną Allepo. We Wrocławiu główną nagrodę jury postanowiło przyznać fińsko-bułgarskiej produkcji „Dobry listonosz” w reżyserii Tonislava Hristova. Film opowiada o małej wiosce na pograniczu Bułgarii i Turcji, która znajduje się na szlaku uchodźców. W Gdyni festiwal jeszcze trwa, laureatów poznamy w piątek, 26 maja.
Millenium Docs Against Gravity odbywa się po raz czternasty. W tym roku widzowie mogli (i wciąż mogą w Gdyni) obejrzeć ponad 140 filmów non-fiction, które oferują to, co w kinie najważniejsze – emocje. Filmy są nagradzane w kilku kategoriach. Nagrody główne to Grand Prix – Nagroda Banku Millenium w Warszawie, Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu, Art/Doc Award w Bydgoszczy i Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni w Gdyni. Nagrodę przyznaje też Amnesty International dla najlepszego filmu opowiadającego o prawach człowieka – to wyróżnienie w tym roku przypadło dla filmu „The War Show”, opowiadającego o Arabskiej Wiośnie w Syrii widzianej okiem młodej radiowej dziennikarki.
Festiwalowe filmy poruszają tematy związane z najbardziej aktualnymi problemami współczesnego świata. Obok tematyki wojennej czy kryzysu uchodźczego, które w tym roku wywołały największe poruszenie wśród jurorów, wyróżnień doczekały się też inne realizacje. Najlepszym filmem o muzyce i sztuce został „La Chana” w reżyserii Luciji Stojevic o życiu Antoniny Santiago Amador, legendarnej cygańskiej tancerki i jednej z największych gwiazd flamenco. Nagrodę dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej zdobył Polak Łukasz Bluszcz, reżyser Punktu Krytycznego. Energia odNowa. Natomiast w plebiscycie Co Jest Grane 24 przyznana została Nagroda czytelników – trafiła w ręce twórców filmu o polskim podróżniku Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie.
Festiwal w Gdyni trwa do piątku, pokazy filmowe odbywają się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Obok projekcji konkursowych po raz pierwszy w historii festiwalu odbywają się też seanse filmów dokumentalnych w technologii VR (virtual reality). Tym samym miłośnicy kina non-fiction mają okazję zobaczyć nie tylko najciekawsze i najlepsze filmy dokumentalne z całego świata, lecz też obserwować nowe trendy w tworzeniu takich filmów.
Źródło: informacja prasowa / zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat