Peter Mayhew nie żyje. Chewbacca z Gwiezdnych Wojen żegnany przez fanów i aktorów

Peter Mayhew, czyli legendarny Chewbacca z serii Gwiezdne Wojny nie żyje. Zmarł we wtorek 30 kwietnia w wieku 74 lat.

Peter Mayhew, czyli legendarny Chewbacca z serii Gwiezdne Wojny nie żyje. Zmarł we wtorek 30 kwietnia w wieku 74 lat.

Adam Siennica

Adam Siennica

Tagi:  gwiezdne wojny 

Peter Mayhew to aktor jednej legendarnej roli, ponieważ poza tym grał raczej małe epizody w filmach i serialach. Informację o jego śmierci opublikowano na jego Twitterze wraz z oświadczeniem. Zmarł we wtorek w domu w otoczeniu rodziny. W ostatnich latach podupadł na zdrowiu.

Mayhew grał Chewbaccę w filmach Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadziejaGwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakujeGwiezdne wojny: Część VI - Powrót JediGwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów oraz Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy,

W filmie Gwiezdne wojny: ostatni Jedi już nie zagrał z uwagi na swój stan zdrowia. Osobiście jednak wyszkolił swojego następcę, którym jest Joonas Suotamo. To on też zagrał w ostatniej części Gwiezdnej Sagi - Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie.

W oświadczeniu rodziny czytamy, że Mayhew traktował fanów na całym świecie jak przyjaciół i rodzinę. Przez te dekady aktywnie wspierał charytatywne działania 501. Legionu, Make-A-Wish i wielu innych organizacji. Założył też fundację swojego imienia, w której pomagał osobom indywidualnym oraz rodzinom w potrzebie. Osobiście działał, poprawiając sytuację wielu ludzi.

- Gdy kolejne filmy miały premierę i były coraz bardziej znane, to otworzyło mu oczy na to, co może osiągnąć z rolą w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Przez ponad 30 lat podróżował po całym świecie, spędzając czas z fanami i przyjaciółmi. Peter nawiązał przyjaźnie na całe życie z obsadami filmów oraz z fanami na konwentach, gdzie miał styczność z milionami. Po latach zdał sobie sprawę, że może mieć realny wpływ, dlatego aktywne zaczął wspierać 501. Legion, Wounded Warriors, Make-a-Wish i inne organizacje non-profit - czytamy w oświadczeniu.

Peter Mayhew tak bardzo chciał powrócić jako Chewbacca w Przebudzeniu Mocy, że walczył o to bardziej niż wielu może sądzić.

- Walczył o to, by nie być przywiązanym do wózka inwalidzkiego i stanąć na nogach, żeby ten jeszcze raz zagrać Chewbaccę w filmie Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy. Był też konsultantem przy Ostatnim Jedi, aby wyszkolić swojego następcę. Włożyć serce i dusze w Chewbaccę i widać to w każdym ujęciu. Widać było to w jego sposobie biegania, w strzelaniu kuszą z biodra, w jego niebieskich oczach, aż do subtelnych ruchów głowy i buzi. Dla niego rodzina Gwiezdnych Wojen to jednak coś więcej, niż tylko rola w filmie.

George Lucas opublikował oświadczenie:

- Peter był wspaniałym człowiekiem. Z wszystkich ludzi najbliżej było mu do łagodnej, pełnej serca natury Wookieego. Nauczyłem się, by zawsze pozwalać mu wygrać. Był dobrym przyjacielem. Smutno mi z powodu jego odejścia.

Kathleen Kennedy, szefowa Lucasfilmu napisała:

- Jesteśmy głęboko zasmuceni odejściem Petera Mayhew. O 1976 roku, ikoniczna kreacja Cbewacki była absolutnie integralną częścią sukcesu tej postaci i całej Sagi Gwiezdnych Wojen. Kiedy poznałam Petera po raz pierwszy podczas pracy nad Przebudzenie Mocy, byłan pod wrażeniem jego miłej i łagodnej natury. Peter genialnie potrafił wyrazić swoją osobowość dzięki jego umiejętnemu wykorzystaniu gestów, postury i oczu. Wszyscy kochamy Chewiego i dziękujemy Peterowi za to nieprzemijające wspomnienie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Thank you, Peter Mayhew. Goodbye, Chewie 😔 #PeterMayhew #Chewie #chewbacca #StarWars

Post udostępniony przez Pictoline (@pictoline)

Źródło: deadline.com / zdjęcie główne: Randy Chiu i Lucasfilm

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV