Poznaj młodych polskich kompozytorów
Zobacz zwiastun "Kilku pytań o słyszenie świata", filmu dokumentalnego o młodych polskich artystach, który bierze udział w konkursie trailerów w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Zobacz zwiastun "Kilku pytań o słyszenie świata", filmu dokumentalnego o młodych polskich artystach, który bierze udział w konkursie trailerów w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
"Portrety kompozytorów" to filmowy projekt mający na celu dokumentację i promocję polskiej muzyki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytorów młodszego pokolenia oraz utalentowanych wykonawców wykonujących ich utwory. Pierwszy film z cyklu powstał w 2009 roku (scen. i reż. Maja Baczyńska, zdj. Maciej Sowilski) - krótkometrażowy dokument "Wieczne nastroje" o Bartoszu Kowalskim, laureacie I Międzynarodowego Konkursu Krzysztofa Pendereckiego "Arboretum" w Radomiu, realizacja następnego – "Kilka pytań o słyszenie świata" (scen. i reż. Maja Baczyńska, zdj. Zofia Goraj) przypadła na rok 2013. Jest to pierwszy w Polsce pełnometrażowy dokument muzyczny poświęcony młodemu pokoleniu kompozytorów. Projekt zapoczątkował działalność grupy filmowej MUDO – Music Documentaries złożonej z młodych filmowców i muzyków z kilku miast Polski (m.in. Lublin, Kraków, Gdańsk, Warszawa), w tym ze studentów i absolwentów uczelni muzycznych i filmowych w Warszawie, w Łodzi i w Katowicach.
"Kilka pytań o słyszenie świata" to obraz poświęcony czterem wybranym kompozytorom – Tomaszowi Opałce, Pawłowi Przezwańskiemu, Pawłowi Pudło i Kamilowi Staszowskiemu. Każdy z nich jest obdarzony barwną osobowością i prezentuje w swojej twórczości inny styl muzyczny. Mimo że ścieżka artystyczna każdego z bohaterów filmu jest różna, sporo ich ze sobą łączy. Przede wszystkim jednak są to twórcy z niebywałymi jak na swój młody wiek osiągnięciami, mamy do czynienia z laureatami Transatlantyk Film Music Competition Poznaniu czy Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego "Wawel: Musica Festiva" w Krakowie, uczestnikami prestiżowego Berlinale Talent Campus czy Światowych Dni Muzyki, kompozytorami zaangażowanymi do projektów realizowanych w Hollywood, autorami największych muzycznych niezależnych produkcji w Polsce oraz muzyki do popularnych animacji polskich i zagranicznych, których utwory były wykonywane m.in. w studiu Polskiego Radia, w Filharmonii Narodowej czy na stadionach narodowych w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.
W filmie można usłyszeć zarówno muzykę chóralną i symfoniczną, jak i kameralną, tak filmową i komercyjną, jak i sakralną czy z pogranicza awangardy muzycznej. Jej twórcy podkreślają, że inspiruje ich współczesność i otaczający ich świat. Właśnie z tego względu autorzy filmu zdecydowali się panoramiczne ujęcia nowoczesnego centrum Warszawy potraktować jako paralelę do muzycznej opowieści.
Film prezentuje zarówno różne oblicza muzyki współczesnej, jak i skontrastowane typy twórczych osobowości, ponadto każdy z bohaterów filmu znajduje się w innym punkcie swojej artystycznej drogi. Wywiady z kompozytorami i wykonawcami zostały uzupełnione o fragmenty ich utworów (także tych zarejestrowanych podczas prób i koncertów m.in. Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus), filmowe impresje, wizualizacje, a także filmową opowieść z żywą narracją poświęconą codziennemu życiu młodych twórców. Wersja polska i angielska filmu docelowo ma być prezentowana w ramach kulturalnych wydarzeń i festiwali w kraju i za granicą.
Projekt odbywa się pod patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury i został zgłoszony w konkursie trailerów w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Swój głos na projekt można oddać pod tym adresem.
Źródło: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1961, kończy 63 lat
ur. 1959, kończy 65 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1962, kończy 62 lat