Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

Samsung chce poprawić wyświetlacze do VR

Koreańczycy zarejestrowali znak towarowy, który zwiastuje nadejście nowej generacji ekranów VR, które sprawią, że wirtualna rzeczywistość stanie się jeszcze bardziej immersyjna.

Wyświetlacze stosowane w goglach VR mają jedną dość poważną wadę. Spoglądamy na nie ze stosunkowo niewielkiej odległości, dlatego bez problemu dostrzegamy przestrzenie między poszczególnymi pikselami, co wpływa negatywnie na immersyjność rozgrywki. Defekt ten nazywa się Screen Door Effect. Samsung postanowił rozwiązać problem projektując wyświetlacz, w którym nie doświadczymy SDE. Firma złożyła już stosowny wniosek w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, w którym Koreańczycy zastrzegli znak towarowy Anti SDE AMOLED.

Na razie nie wiadomo, na jakiej zasadzie miałby działać nowe ekrany Samsunga, ale według dziennikarzy Road to VR korporacja może obrać trzy ścieżki, aby pozbyć się efektu SDE. Jednym z najoczywistszych rozwiązań byłoby zmniejszenie przestrzeni pomiędzy pikselami i subpikselami. Niestety, decydując się na nie istniałoby ryzyko, że niektórzy użytkownicy wciąż dostrzegaliby nieestetyczną siatkę. Można także wykorzystać dodatkową warstwę rozpraszającą, jak zrobili to twórcy gogli OSVR HDK2. Dzięki temu światło emitowane przez poszczególne piksele miesza się ze sobą, zasłaniając czarne przerwy. Taki sposób pozbycia się SDE również nie jest doskonały – warstwa dyfrakcyjna wpływa negatywnie na ostrość obrazu i rozmywa krawędzie wyświetlanych elementów.

-
-

Najbardziej prawdopodobnym wyjściem wydaje się stworzenie paneli o bardzo dużej rozdzielczości – a Samsung zademonstrował już taki wyświetlacz podczas Display Week 2018. Wspomniany 2,43-calowy ekran pracował w rozdzielczości 3840 × 2160, czyli przy 1200 DPI, co oznacza, że wyświetlał aż 2,6-raza więcej pikseli na cal niż gogle Oculus Rift czy HTC Vive. Dzięki takiemu rozwiązaniu gry w wirtualnej rzeczywistości wyglądałyby jeszcze lepiej, a grając w Batman: Arkham VR poczulibyśmy się jak prawdziwy gacek na służbie sprawiedliwości.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko poczekać na ujawnienie nowej technologii Samsunga. Po cichu liczę także na to, że ekran Anti SDE AMOLED powstaje głównie z myślą o pecetowych goglach VR a nie nowej generacji smartfonów Samsunga przeznaczonych do współpracy z Gear VR.

Źródło: Źródło: roadtovr.com / Zdjęcie: Pixabay

 

 

Najlepsze z 24h

Norbert Zaskórski
-

Captain Marvel – jest zwiastun! Superbohaterka…

Zwiastun Captain Marvel trafił już do sieci. Premiera kolejnej odsłony MCU odbędzie się w marcu…

Adam Siennica
-

Kler – recenzja filmu [43. Festiwal…

Kler - film o grzechach kościoła w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego miał swój pierwszy pokaz prasowy…

Ocena recenzenta:
9
Piotr Piskozub
-

Wiedźmin – Ciri, Yennefer i Triss…

W sieci pojawiły się zdjęcia przedstawiające cosplay z gier i serialu Wiedźmin - na fotografiach…

Piotr Piskozub
-

Arrow spotyka starych znajomych. Zobacz zdjęcia…

W sieci pojawiły się zdjęcia z pierwszego odcinka 7. sezonu serialu Arrow - tytułowy bohater…

Michalina Reda
Plotka
-

Loki i Scarlet Witch otrzymają własne…

Zgodnie z nowymi informacjami, Loki i Scarlet Witch otrzymają własne seriale, będące spin-offami filmów MCU.…

Michalina Reda
spoilery
-

Avengers: Wojna bez granic – Bryce…

Bryce Dallas Howard postanowiła wstawić się za Star-Lordem, który jest krytykowany po filmie Avengers: Wojna…

Co o tym sądzisz?