Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Samsung chce poprawić wyświetlacze do VR

Koreańczycy zarejestrowali znak towarowy, który zwiastuje nadejście nowej generacji ekranów VR, które sprawią, że wirtualna rzeczywistość stanie się jeszcze bardziej immersyjna.

Wyświetlacze stosowane w goglach VR mają jedną dość poważną wadę. Spoglądamy na nie ze stosunkowo niewielkiej odległości, dlatego bez problemu dostrzegamy przestrzenie między poszczególnymi pikselami, co wpływa negatywnie na immersyjność rozgrywki. Defekt ten nazywa się Screen Door Effect. Samsung postanowił rozwiązać problem projektując wyświetlacz, w którym nie doświadczymy SDE. Firma złożyła już stosowny wniosek w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, w którym Koreańczycy zastrzegli znak towarowy Anti SDE AMOLED.

Na razie nie wiadomo, na jakiej zasadzie miałby działać nowe ekrany Samsunga, ale według dziennikarzy Road to VR korporacja może obrać trzy ścieżki, aby pozbyć się efektu SDE. Jednym z najoczywistszych rozwiązań byłoby zmniejszenie przestrzeni pomiędzy pikselami i subpikselami. Niestety, decydując się na nie istniałoby ryzyko, że niektórzy użytkownicy wciąż dostrzegaliby nieestetyczną siatkę. Można także wykorzystać dodatkową warstwę rozpraszającą, jak zrobili to twórcy gogli OSVR HDK2. Dzięki temu światło emitowane przez poszczególne piksele miesza się ze sobą, zasłaniając czarne przerwy. Taki sposób pozbycia się SDE również nie jest doskonały – warstwa dyfrakcyjna wpływa negatywnie na ostrość obrazu i rozmywa krawędzie wyświetlanych elementów.

-
-

Najbardziej prawdopodobnym wyjściem wydaje się stworzenie paneli o bardzo dużej rozdzielczości – a Samsung zademonstrował już taki wyświetlacz podczas Display Week 2018. Wspomniany 2,43-calowy ekran pracował w rozdzielczości 3840 × 2160, czyli przy 1200 DPI, co oznacza, że wyświetlał aż 2,6-raza więcej pikseli na cal niż gogle Oculus Rift czy HTC Vive. Dzięki takiemu rozwiązaniu gry w wirtualnej rzeczywistości wyglądałyby jeszcze lepiej, a grając w Batman: Arkham VR poczulibyśmy się jak prawdziwy gacek na służbie sprawiedliwości.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko poczekać na ujawnienie nowej technologii Samsunga. Po cichu liczę także na to, że ekran Anti SDE AMOLED powstaje głównie z myślą o pecetowych goglach VR a nie nowej generacji smartfonów Samsunga przeznaczonych do współpracy z Gear VR.

Źródło: Źródło: roadtovr.com / Zdjęcie: Pixabay
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Dawid Muszyński
-

Odwróceni. Ojcowie i Córki: odcinek 1…

Po 12 latach Odwróceni wracają. Czy jest to powrót na miarę pierwszego sezonu? Przeczytajcie naszą…

Ocena recenzenta:
8

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.