Słuchawki C-Face rozpoznają mimikę twarzy użytkownika
Naukowcy z Cornell University zaprojektowali zestaw słuchawkowy, który potrafi śledzić mimikę twarzy użytkownika nawet wtedy, gdy ten nosi maskę zasłaniającą usta oraz nos.
Naukowcy z Cornell University zaprojektowali zestaw słuchawkowy, który potrafi śledzić mimikę twarzy użytkownika nawet wtedy, gdy ten nosi maskę zasłaniającą usta oraz nos.
Inżynierowie od dawna eksperymentują z systemami rozpoznawania twarzy, które ułatwiają nam interakcje z elektroniką użytkową. Apple wyniosło tę technologię na wyżyny, tworząc algorytmy zdolne do autoryzacji tożsamości za pośrednictwem danych pozyskanych z układu optycznego Face ID. Badacze z Cornell University postanowili pójść o krok dalej i skupili się na usprawnieniu systemów wyspecjalizowanych w precyzyjnym śledzeniu emocji.
Zespół zaprojektował słuchawki C-Face, które mogą monitorować zmiany w zakresie napięcia mięśni mimicznych bez konieczności korzystania z dodatkowych czujników montowanych na skórze. Ich gadżet wyposażono w niewielkie kamery przy nausznikach, które mają śledzić położenie konturów szczęki i na tej podstawie oceniać, jakie emocje rysują się na twarzy użytkownika.
Aby dopracować algorytm w tak precyzyjnym zadaniu, konieczne było wyszkolenie go przy wykorzystaniu technologii uczenia maszynowego. Efekt prac sieci neuronowej okazał się więcej niż zadowalający. Oprogramowanie nauczyło się rozpoznawać zmiany w zakresie 42 kluczowych punktów mimicznych, z których można wyczytać ruch mięśni odpowiedzialnych za ułożenie ust, oczu oraz brwi. Tym samym nauczono algorytm, jak rozpoznawać podstawowe emocje, jakie można wyczytać z ludzkiej twarzy. Nawet jeśli ta skrywa się za maseczką.
Ale to był dopiero początek prac nad C-Face, gdyż kolejnym krokiem było wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. I tu zaprezentowano kilka ciekawych pomysłów. Badacze zasugerowali, że takie słuchawki mogłyby być wykorzystane do zautomatyzowanego wprowadzania emoji w trakcie konwersacji bądź do bezgłośnego kontrolowania systemów rozpoznawania mowy. Dysponując tymi słuchawkami moglibyśmy szeptać polecenia bądź jedynie imitować ruch ust, aby pobudzić inteligentnych asystentów do działania.
W materiale filmowym zobaczyliśmy także, jak ruch mięśni przechwycony przez C-Face może zostać wykorzystany do animowania wirtualnych awatarów. A jeśli zespolilibyśmy tę technologię z grami komputerowymi, być może moglibyśmy sprawić, aby bohaterowie, w których się wcielamy, synchronizowali ruch ust z tym, co wypowiadamy za pośrednictwem czatu głosowego.
Prace nad projektem są dopiero we wczesnej fazie rozwojowej, C-Face przetestowano jedynie na dziewięciu użytkownikach, dlatego nie wiadomo, jak taka technologia sprawdzałaby się na szeroką skalę. Ale nawet mimo ograniczonych testów C-Face i tak zaskakują precyzją działania. Słuchawki wykazały się 88-procentową skutecznością w tworzeniu emoji oraz 85-procentową skutecznością w odwzorowywaniu rysów twarzy monitorowanej osoby.
Kolejnym wyzwaniem, z którym zmierzy się zespół z Cornell University będzie usprawnienie systemu zasilania C-Face. To on zdaniem badaczy stanowi obecnie wąskie gardło tej technologii.
Źródło: Engadget
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1979, kończy 45 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1986, kończy 38 lat
ur. 1970, kończy 54 lat