Repertuar kin Nowość Program TV

Vimeo stworzy kanał z holograficznymi filmami

Właściciele serwisu Vimeo nie boją się eksperymentów. Właśnie podjęli bardzo dość odważną decyzję - uruchomią kanał przeznaczony wyłącznie dla filmów holograficznych.

Inżynierowie od dawna fascynują się hologramami z filmów SF. Star Trek: Oryginalna Seria i Gwiezdne Wojny zaszczepiły w nas marzenie o nowym, rewolucyjnym systemie wyświetlania treści. Scenarzyści uwiedli nas technologią zdolną do prezentowania trójwymiarowego obrazu, który można oglądać bez zakładania okularów 3D. Niestety, na razie nie udało się stworzyć hologramów w takiej wersji, w jakiej obserwowaliśmy je w wymienionych filmach. Nie oznacza to jednak, że filmy holograficzne nie istnieją.

Powstało kilka urządzeń, które umożliwiają odtworzenie treści holograficznych, a co za tym idzie – wyświetlenie bezokularowych filmów 3D. Technologia ta jest tak niszowa, że należy rozpatrywać ją wyłącznie w kontekście ciekawostki, a nie medium o realnej sile przebicia. Mimo to przedstawiciele Vimeo stwierdzili, że warto ją wypromować i założyli kanał przeznaczony do prezentowania holofilmów.

Kanał dostępny jest pod tym linkiem, jednak oglądając filmy za pośrednictwem klasycznej przeglądarki zobaczymy wyłącznie zbiór kilkudziesięciu miniaturowych animacji. Aby odpalić te treści w pełnej krasie, należy wyposażyć się w holograficzny wyświetlacz Volume od firmy Looking Glass. Nie jest to tania zabawka, za projektor trzeba zapłacić w przedsprzedaży co najmniej 500 dolarów. W zamian otrzymamy jednak rewolucyjny sprzęt, który pozwoli oglądać filmy z zupełnie nowej perspektywy.

-
-

Vimeo przygotuje we współpracy z Looking Glass przewodnik, który poinstruuje przyszłych holotwórców, jak należy kręcić filmy dla 8,9-calowego Volume. Na efekty tej współpracy przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, gdyż oficjalną premierę sprzętu zaplanowano na grudzień tego roku. Wtedy okaże się, czy nasze marzenia o holograficznych filmach w końcu się spełnią.

Źródło: Engadget / Zdjęcie: Vimeo

Najlepsze z 24h

Norbert Zaskórski
-

Bumblebee – recenzja filmu

Bumblebee to spin-off serii Transformers, którego bohaterem jest tytułowy Autobot. Tym razem za sterami produkcji…

Ocena recenzenta:
8
Michał Kujawiński
-

Marvel – do kogo należą bohaterowie…

Rok 2018 był niezwykle ważny dla produkcji Marvela. Nastąpiło wiele przełomowych rzeczy, które zmieniły wiele…

Piotr Piskozub
-

Endgame – Avengers w komiksach mieli…

W obliczu przyszłorocznego Avengers: Endgame chcemy Wam zaprezentować listę najważniejszych historii, w których drużyna Mścicieli…

Adam Siennica
-

Gotham – zobacz zdjęcia z 5.…

Gotham powróci z 5. sezonem (i zarazem ostatnim) w 2019 roku. Zdjęcia pokazują ujęcia z…

Norbert Zaskórski
-

Filmy polskie 2019 – oczekiwane premiery

2019 rok zapowiada się naprawdę ciekawie dla polskiego kina. W tym artykule przedstawię Wam nasze…

Adam Siennica
breaking
-

Kazimierz Kutz nie żyje. Wielki polski…

Kazimierz Kutz był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, który często też pisał scenariusze. Zmarł w…

Co o tym sądzisz?