"Władca Pierścieni: Powrót króla" już dziś w... warszawskim kościele. Popcorn też będzie
Jeden z kościołów na warszawskiej Pradze pokaże dziś film "Władca Pierścieni: Powrót króla". Na seansie nie zabraknie także popcornu.
Jeden z kościołów na warszawskiej Pradze pokaże dziś film "Władca Pierścieni: Powrót króla". Na seansie nie zabraknie także popcornu.
Jak donosi Gazeta Wyborcza, już dziś w kościele Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników przy al. Stanów Zjednoczonych na warszawskiej Pradze odbędzie się seans filmu Władca Pierścieni: Powrót króla. Na stronie parafii czytamy, że zaproszona na pokaz nagrodzonej 11 Oscarami produkcji Petera Jacksona jest głównie młodzież; o godz. 18:40 odbędzie się zbiórka w zakrystii, następnie chętni przejdą do położonej nad nią salki, by wspólnie wyruszyć w podróż do ekranowego Śródziemia. Organizatorzy wydarzenia dodają, że popcorn też się znajdzie.
Co ciekawe, w najbliższą niedzielę, 26 listopada, Kościół będzie obchodzić uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Pomysłodawcy seansu zapewniają jednak, że powracający król ze świata J.R.R. Tolkiena i Chrystus Król nie są z tej samej, nomen omen, parafii. W krótkim oświadczeniu przesłanym Wyborczej stwierdzają oni:
Tolkien a wiara katolicka
Sam Tolkien faktycznie był gorliwym katolikiem, a od wielu lat trwają starania o to, by Kościół oficjalnie rozpoczął jego proces beatyfikacyjny. Wiemy, że legendarny pisarz miał w zwyczaju przed poprowadzeniem zajęć ze studentami wybrać się na mszę, w trakcie której przyjmował komunię - według niektórych źródeł robił to codziennie. Jego najstarszy syn został z kolei księdzem katolickim.
Tolkien próbował również pogłębić wiarę innego słynnego pisarza, autora Opowieści z Narnii, C.S. Lewisa. Ten ostatni jako anglikanin nie mógł jednak wspólnie ze swoim przyjacielem przystępować do komunii, o co twórca Hobbita miał nawet pewien żal.
Wiele katolickich i - szerzej - chrześcijańskich tropów i motywów znajdziemy także w samej trylogii Władca Pierścieni. Jej autor w jednym z listów wspominał, że stworzona przez niego historia jest "zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie". Ta interpretacja twórczości pisarza doczekała się wielu opracowań naukowych; w 2016 roku Katolicki Uniwersytet Lubelski zorganizował nawet poświęconą Tolkienowi konferencję.
Wielki ranking najlepszych filmów fantasy w historii
Źródło: Gazeta Wyborcza
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1977, kończy 47 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 32 lat