Władze Austrii chcą zdelegalizować anonimowe komentarze

Austriaccy ustawodawcy rozważają wprowadzenie zapisów prawnych, które wymuszą na osobach komentujących w sieci autoryzowanie swojej tożsamości.

Austriaccy ustawodawcy rozważają wprowadzenie zapisów prawnych, które wymuszą na osobach komentujących w sieci autoryzowanie swojej tożsamości.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Skala hejtu w sieci przybrała w ostatnich latach monstrualne rozmiary. Właściciele stron internetowych oraz przedstawiciele ośrodków władzy chwytają się najróżniejszych metod, aby ukrócić ten proceder. Austriacy rozważają wprowadzenie rygorystycznych obostrzeń, które mogą uderzyć w anonimowość użytkowników internetu.

Rząd Austrii pracuje nad ustawą, która miałaby zdelegalizować anonimowe komentarze. Według nowych regulacji użytkownicy musieliby rejestrować się do witryn internetowych za pośrednictwem prawdziwych imion oraz adresów korespondencyjnych. Dane te miałyby posłużyć do błyskawicznej identyfikacji hejterów czy osób w jakikolwiek sposób łamiących zapisy prawa. Użytkownicy wciąż mogliby korzystać z nicków, dane wrażliwe byłyby przetwarzane wyłącznie przez właścicieli danej platformy. Ale w uzasadnionych przypadkach byłyby udostępniane władzy bądź podmiotom prywatnym, których interes naruszył dany użytkownik.

Nowe prawo nie dotknęłoby jednak wszystkich stron. Ewidencję użytkowników mieliby prowadzić wydawcy, u których zarejestrowało się co najmniej 100 użytkowników, zarabiający więcej niż 500 tysięcy euro w skali roku bądź pobierający od rządu subsydia prasowe przekraczające kwotę 50 tysięcy euro. Jeśli jakaś platforma nie wywiązywałaby się z nowych obowiązków, groziłaby jej kara w wysokości do 500 tysięcy euro lub nawet miliona w przypadku recydywy.

Wprowadzenie takiego prawa na pewno spotkałoby się z ostrym protestem ze strony internatów, którzy na co dzień korzystają z najpopularniejszych austriackich serwisów. Upublicznianie danych adresowych osobom trzecim nie tylko uderzy w prywatność użytkowników, może także wystawić ich na atak hakerów, kiedy ci włamią się do takiej bazy. Jeśli ustawa przejdzie przez parlament, jej zapisy mogą wejść w życie w 2020 roku.

 

Źródło: Engadget / Zdjęcie: Pexels

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

D.J. Cotrona

D.J. Cotrona

ur. 1980, kończy 39 lat

Joan Collins

Joan Collins

ur. 1933, kończy 86 lat

Melissa McBride

Melissa McBride

ur. 1965, kończy 54 lat

Ryan Coogler

Ryan Coogler

ur. 1986, kończy 33 lat

Lea DeLaria

Lea DeLaria

ur. 1958, kończy 61 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV