Przeczytaj w weekend

ZTE wypuści pierwszy telefon 5G dla Chińczyków

Jeden z najbardziej obiecujących rynków mobilnych doczekał się swojego pierwszego smartfona pracującego w technologii 5G. Sprzęt ten dostarczy korporacja ZTE.

Jeden z najbardziej obiecujących rynków mobilnych doczekał się swojego pierwszego smartfona pracującego w technologii 5G. Sprzęt ten dostarczy korporacja ZTE.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  5G 

Przedstawiciele ZTE już na początku roku zaprezentowali swój telefon wyposażony w moduł 5G. Axon 10 5G był gwiazdą targów MWC w Barcelonie, ale od momentu oficjalnej prezentacji do rynkowego debiutu minęło kilka miesięcy. Firmie w końcu udało się wypuścić ten sprzęt także na rodzimym rynku. Tym samym Chiny doczekały się swojego pierwszego telefonu 5G. Co nie oznacza, że już teraz mieszkańcy tego kraju będą mogli w pełni wykorzystać jego potencjał.

Choć Axon 10 5G trafił do sprzedaży w Chinach, tamtejsi operatorzy komórkowi nie oferują jeszcze dostępu do samej sieci 5G. Ta zostanie uruchomiona w trzecim kwartale tego roku, prawdopodobnie w październiku. Mimo to klienci mają powody do zadowolenia, gdyż nowa architektura zostanie udostępniona na szeroką skalę. Jeszcze w tym roku z potencjału 5G skorzystają mieszkańcy przeszło 50 chińskich miast, którzy posiadają telefony w sieci China Mobile. A do wejścia na rynek 5G przygotowują się także China Telecom oraz China Unicom.

Warto zauważyć, że ZTE wyprzedziło na rodzimym rynku swojego największego konkurenta, firmę Huawei. Korporacja ma co prawda w swoim portfolio smartfona Mate 20 X 5G, ale ten w Chinach zadebiutuje dopiero 16 sierpnia. I choć wojna tych dwóch gigantów będzie rozgrywać się z dala od naszej granicy, rywalizacja pomiędzy ZTE oraz Huawei może okazać się motorem napędowym całego rynku mobilnego. Korporacje z pewnością będą konkurować o klientów zainteresowanych dostępem do nowoczesnej architektury komunikacyjnej, a to oznacza, że do sprzedaży może trafić więcej telefonów wyposażonych w moduł 5G. Również tych z niższej półki cenowej. Kwestią czasu pozostaje to, kiedy trafią do odbiorców z Europy.

Jeśli zaś chodzi o samą specyfikację premierowego urządzenia, to mamy tu do czynienia z dość standardowym flagowcem. Axon 10 Pro 5G został wyposażony w 6,47-calowy panel AMOLED pracujący w rozdzielczości 1080p, procesor Snapdragon 855, 6 GB pamięci RAM w podstawowej wersji oraz potrójny układ optyczny. Na rynku telefonów 5G powalczy m.in. ze wspomnianym wcześniej Huaweiem, OnePlusem 7 Pro 5G, Oppo Reno 5G oraz Samsungiem Galaxy S10 5G.

Źródło: The Verge / Zdjęcie: ZTE

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV