E-sport: 10 turniejów z największymi pulami nagród – część 1
E-sport w ostatnich latach rozwija się w zatrważającym tempie i nietrudno to zauważyć. Wraz z popularnością rosną pule nagród na wszelakich turniejach związanych ze sportem elektronicznym.
E-sport w ostatnich latach rozwija się w zatrważającym tempie i nietrudno to zauważyć. Wraz z popularnością rosną pule nagród na wszelakich turniejach związanych ze sportem elektronicznym.
Im większa popularność e-sportu, tym większe zainteresowanie sponsorów, co przekłada się na coraz wyższe pule nagród w turniejach. Niektóre kwoty są tak ogromne, że aż trudno uwierzyć, iż pierwsze, niewielkie zawody w kafejkach internetowych przerodziły się w tak gigantyczny biznes budzący tyle zainteresowania. League of Legends czy Dota 2 to produkcje, których z pewnością spodziewacie się w tym zestawianiu, ale co powiedziecie na Halo 5: Guardians albo Smite?
Przejdźmy do rankingu, zaczynając od miejsca dziesiątego.
10. League of Legends 2014 World Championship
Gra: League of Legends / Pula nagród: 2 130 000 dolarów
League of Legends 2014 World Championship to inaczej ogólnoświatowy finał czwartego sezonu, za którego organizację odpowiadało Riot Games. W turnieju wzięło udział 16 drużyn, które zakwalifikowały się do niego, biorąc udział w kilku konkursach kwalifikacyjnych podzielonych na regiony - trzy zespoły z Europy, dwa z południowej Azji i Tajwanu, trzy z Korei Południowej, trzy z Ameryki Północnej, trzy z Chin, jeden z Turcji, Wspólnoty Niepodległych Państw i Oceanii, a także jedna drużyna z Ameryki Łacińskiej i Brazylii.
Finały rozgrywano na stadionie Seul World Cup Stadium w Seulu, który może być znany jako jeden z obiektów, na których bój toczyli piłkarze w trakcie Mistrzostw Świata w 2002 roku. Widowisko na żywo oglądało ponad 40 tys. osób, a około 288 milionów przed ekranami telewizorów i komputerów. Finał turnieju w najlepszym momencie śledziło jednocześnie 11,2 miliona osób.
Zespołem nie do pokonania okazała się koreańska drużyna Samsung Galaxy White, która wygrała swoje wszystkie spotkania w grupie, a także gładko przeszła przez fazę play-offów. Ostateczna klasyfikacja wyglądała następująco:
I miejsce: Samsung Galaxy White (Korea Południowa) - 1 000 000 dolarów
II miejsce: Star Horn Royal Club (Chiny) - 250 000 dolarów
III/IV miejsce: Samsung Galaxy Blue (Korea Południowa) i OMG (Chiny) - po 150 000 dolarów
9. League of Legends 2015 World Championship
Gra: League of Legends / Pula nagród: 2 130 000 dolarów
Identyczna pula oraz nazwa podobna do turnieju z 10. miejsca nie są przypadkowe. To po prostu finały piątego sezonu League of Legends, w których również wzięło udział 16 drużyn wyłonionych we wcześniejszych kwalifikacjach. Tym razem turniej rozgrywany był w czterech europejskich miastach - faza grupowa w Paryżu, ćwierćfinały w Londynie, półfinały w Brukseli i wielki finał w Mercedes-Benz Arena w Berlinie.
Zmagania transmitowano online w kilku językach na platformach Twitch, YouTube oraz Azubu. Łącznie oglądało je 334 miliony widzów, a sam finał w szczytowym momencie liczył około 14 milionów oglądających. Podobnie jak w poprzednim roku najlepsze miejsca zajęły azjatyckie drużyny, konkretnie z Korei Południowej, ale znalazło się również miejsce dla Europejczyków. Klasyfikacja końcowa wyglądała następująco:
I miejsce: SK Telecom T1 (Korea Południowa) - 1 000 000 dolarów
II miejsce: KOO Tigers (Korea Południowa) - 250 000 dolarów
III/IV miejsce: Origen (Hiszpania) i Fnatic (Wielka Brytania) - po 150 000 dolarów
8. Halo World Championship 2016
Gra: Halo 5 / Pula nagród: 2 500 000 dolarów
Turniej odbywający się w marcu tego roku w Kalifornii. Wyróżnia się na tle innych rozgrywek kilkoma elementami. Przede wszystkim tym, że w świetle reflektorów stało Halo 5: Guardians, które nie jest powszechnie uważane za tytuł e-sportowy. Ponadto jest to jedyny turniej z całej listy, na którym komputery zastąpiły konsole (ze względu na to, że Halo 5 jest tytułem wyłącznie na Xbox One). Jeszcze jednym wyróżnikiem jest liczba graczy w drużynie. W przeciwieństwie do League of Legends, Doty 2 czy Counter-Strike: Global Offensive jest ich tylko czterech.
Pomimo względnej niszowości pula nagród była imponująca i wyższa nawet niż na ostatnich finałach e-sportowej potęgi - League of Legends. Pierwotnie suma wynosiła milion dolarów, ale Microsoft zdecydował, że część przychodów płynących z mikrotransakcji wszytych w grę zostanie dołożona do puli. Tak też się stało i ostatecznie kwota wzrosła do 2,5 mln dolarów.
W turnieju wzięło udział 16 drużyn, a wśród nich tak znane gamingowe organizacje jak Counter Logic Gaming, Evil Geniuses czy Team Liquid. Znalazło się także miejsce dla zespołów nieco mniej znanych na scenie e-sportowej, które mają swój początek w pierwszych częściach serii Halo.
Ostateczna klasyfikacja turnieju prezentuje się następująco:
I miejsce: Counter Logic Gaming (Stany Zjednoczone i Kanada) - 1 000 000 dolarów
II miejsce: Team Allegiance (Stany Zjednoczone) - 500 000 dolarów
III/IV miejsce: Team eLevate (Stany Zjednoczone) i Denial eSports (Stany Zjednoczone) - po 250 000 dolarów
7. Smite World Championship 2015
Gra: Smite / Pula nagród: 2 612 259 dolarów
Rozgrywany na początku zeszłego roku turniej, który może budzić zdziwienie, ponieważ Smite nie jest ściśle kojarzony ze sceną sportów elektronicznych - mimo że jest grą typu MOBA, nie udało mu się trafić do prawdziwych mas. Charakteryzuje się rozgrywką, która kładzie większy nacisk na zręczność niż strategię i planowanie. Mimo wszystko znaleźli się sponsorzy, którzy zebrali kwotę na stałe zapisaną w historii e-sportu. Główny turniej toczony był na komputerach PC, ale w tym samym czasie rozgrywano inny, na Xbox One, jednak z dużo niższą pulą nagród (wynoszącą 150 tys. dolarów).
Boje toczono w Atlancie i transmitowano je na żywo na oficjalnym kanale Smite na Twitchu. W turnieju wzięło udział osiem drużyn wyłonionych wcześniej w regionalnych kwalifikacjach. Wśród nich znalazły się dwie znane gamingowe potęgi - SK Gaming oraz Titan. Pozostali mogą nie być szerzej znani. Potyczki trwały od piątku do niedzieli.
Wyniki mistrzostw prezentują się następująco:
I miejsce: COGnitive Gaming (Stany Zjednoczone) - 1 306 130 dolarów
II miejsce: Titan (Singapur) - 522 452 dolarów
III miejsce: COGnitive Red (Stany Zjednoczone) - 391 839 dolarów
6. The International 2013
Gra: Dota 2 / Pula nagród: 2 874 407 dolarów
Turnieje Dota 2 z serii The International to zdecydowanie najbardziej prestiżowe i największe rozgrywki związane z produkcją Valve. Te, które odbywały się w 2013 roku, były trzecie z rzędu i właśnie przed nimi Dota 2 wyszła z fazy beta-testów i stała się pełnoprawnym tytułem. Warto zaznaczyć, że 25% puli pośrednio sponsorowała społeczność graczy, kupując cyfrowe kompendium gry.
Turniej The International 2013 rozgrywał się w Benaroya Hall w Seatle, trwał pięć dni i wzięło w nim udział 16 zespołów z całego świata. Rozgrywki transmitowano na Twitchu, a śledziło je łącznie 1,7 miliona widzów. Zwyciężyło szwedzkie Alliance, co może być niemałym zaskoczeniem, bo pewnie wielu na pierwszym miejscu spodziewało się azjatyckiej drużyny. Ostateczna klasyfikacja wygląda następująco:
I miejsce: Alliance (Szwecja) - 1 437 190 dolarów
II miejsce: Natus Vincere (Ukraina) - 632 364 dolarów
III miejsce: Orange Esports (Malezja) - 287 438 dolarów
Powyższa lista może uświadomić sceptykom sportów elektronicznych, że branża ta nie jest tylko zabawą i wiąże się z naprawdę sporymi pieniędzmi. To oczywiście pierwsza część rankingu. W drugiej (którą opublikujemy już za tydzień) kwoty są jeszcze wyższe, a te z podium wywołują niemały szok.
Niektórych może dziwić brak gry Counter-Strike: Global Offensive, o której jest bardzo głośno (szczególnie ostatnio). Być może produkcja pojawi się w drugiej części rankingu. Jak myślicie?
Źródło: zdjęcie główne: Riot Games
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1969, kończy 55 lat